Rząd Szwecji ogłosił zniesienie od czwartku kolejnych restrykcji epidemicznych mimo obaw związanych z rozwojem sytuacji pod kątem wysoce zakaźnego wariantu Delta koronawirusa. Z kolei premier Holandii Mark Rutte przeprosił w poniedziałek za zbyt wczesne zniesienie pod koniec czerwca większości obostrzeń wprowadzonych w związku z Covid-19. „To był błąd” – powiedział. W ostatnich dniach w kraju lawinowo rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem. Podobnie w Niemczech liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 53 proc. w ciągu ostatniego tygodnia.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Najniebezpieczniejszy wariant koronawirusa zagraża Europie. „Jest szybszy, sprawniejszy i skuteczniej dotyka osoby szczególnie narażone”
Szwecja: kolejny etap znoszenia restrykcji mimo obaw w związku z Deltą
Trzeba bardzo poważnie podchodzić do wariantu Delta, ale doświadczenia Szwecji, jak i innych krajów pokazują, że rodzaj stosowanych środków oraz szczepienia przeciwko Covid-19 działają bardzo dobrze
— oświadczył na poniedziałkowej konferencji prasowej główny epidemiolog kraju Anders Tegnell.
Zgodnie z rządowym planem od czwartku zniesione zostaną m.in. limity ograniczające liczbę osób w sklepach, a pociągi dalekobieżne będą mogły być znów w pełni obsadzone.
Jednocześnie władze zaleciły osobom powracającym do Szwecji z krajów innych niż nordyckie poddanie się testom na obecność Covid-19 w związku z przypadkami „importu” zakażeń szczepem Delta. Rekomendacja dotyczy również podróżnych niewykazujących symptomów chorobowych. Taki wymóg przy przekraczaniu szwedzkiej granicy obowiązuje już turystów.
W Szwecji co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło prawie 70 proc. dorosłych, a obie - 43 proc. Poziom rozprzestrzenienia się koronawirusa jest określany jako niski (około 200 nowych przypadków na dobę), a służba zdrowia jest obciążona w niewielkim stopniu (26 pacjentów chorych na Covid-19 na oddziałach intensywnej terapii).
Liczba zakażonych w Niemczech wzrosła o 53 proc. w ciągu ostatniego tygodnia
Liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech wzrosła o 53 proc. w ciągu ostatniego tygodnia - poinformował w poniedziałek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To już szósty tydzień z rzędu, gdy w kraju wzrasta liczba zakażonych SARS-CoV-2.
Według RKI w Niemczech wskaźnik infekcji wyniósł 6,4 na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni. Najwyższą zapadalność na koronawirusa odnotowano w Hamburgu (10,7), Bremie (10,6) i Hesji (9,6), a najniższą w Saksonii-Anhalcie (1,4), Meklemburgii-Pomorzu Przednim (1,7) i Saksonii (2,2).
Niemiecka służba zdrowia zgłosiła do Instytutu 324 nowe zakażenia koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Tydzień temu odnotowano 212 nowych infekcji. Daje to wzrost o 53 procent liczby przypadków w porównaniu z poprzednim tygodniem. Z reguły liczba nowych infekcji w weekendy i poniedziałki jest niższa niż średnia tygodniowa, ponieważ w weekendy przeprowadza się mniej badań i przesyłanych jest mniej wyników testów.
W ciągu ostatnich 24 godzin w Niemczech odnotowano dwa zgony w związku z Covid-19. Tydzień temu zmarła jedna osoba.
Według danych RKI od początku pandemii w Niemczech odnotowano 3 736 489 infekcji SARS-CoV-2. Rzeczywiste liczby najprawdopodobniej są znacznie wyższe, ponieważ wiele zakażeń nie jest wykrywanych bądź zgłaszanych. Całkowita liczba zgonów związanych z Covid-19 wzrosła do 91 233.
Premier Holandii przeprasza za zbyt szybkie zniesienie obostrzeń
Premier Holandii Mark Rutte przeprosił w poniedziałek za zbyt wczesne zniesienie pod koniec czerwca większości obostrzeń wprowadzonych w związku z Covid-19. „To był błąd” – powiedział. W ostatnich dniach w kraju lawinowo rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem.
Podczas spotkania z dziennikarzami premier przepraszał za zbytni optymizm, jaki on i minister zdrowia Hugo de Jonge prezentowali podczas konferencji prasowej dwa tygodnie temu, informując o zniesieniu ograniczeń.
To nie była dobra konferencja prasowa z naszej strony
— mówił Rutte. De Jonge powiedział natomiast, że „to, co wydawało się wówczas uzasadnione, okazało się błędem w ocenie”.
W piątek rząd zapowiedział przywrócenie części zniesionych pod koniec czerwca obostrzeń. Ponownie zamknięte zostały kluby nocne i dyskoteki, przywrócono obowiązek zachowania 1,5 m odstępu w restauracjach oraz odwołano festiwale i imprezy sportowe.
Jak informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od przeszło tygodnia liczba zakażeń koronawirusem rośnie lawinowo. W ubiegłą sobotę zarejestrowano ponad 10 tys. nowych infekcji, najwięcej od 25 grudnia 2020 r.
CZYTAJ WIĘCEJ: Prof. Fal ostrzega: „Czwarta fala do Polski przyjdzie wcześniej niż się spodziewamy”; „Pandemia nie ma symptomów wygaśnięcia”
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/558389-zagrozenie-wariantem-delta-premier-holandii-przeprasza