Niecałe dwa tygodnie przed przesłuchaniem w Federalnym Trybunale Konstytucyjnym w sprawie oświadczeń kanclerz Angeli Merkel (CDU) w sprawie wyborów w Turyngii, skarżąca się AfD złożyła wniosek o stronniczość wobec odpowiedzialnych sędziów. Powodem była wizyta delegacji Trybunału Konstytucyjnego w Kancelarii Federalnej 30 czerwca - poinformowała w piątek władza federalna AfD.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
30 czerwca kanclerz Angela Merkel przyjęła sędziów I i II Senatu Trybunału w Karlsruhe na dorocznym obiedzie. Wśród nich byli sędziowie, którzy będą orzekać w jej sprawie 21 lipca.
AfD wskazuje, że fakt, iż przewodnicząca II Senatu Doris König i prawdopodobnie inni sędziowie „spotykają się z oskarżonym na kolacji na ich zaproszenie i w rzeczywistości na ich koszt, rodzi pytanie, czy mogą nadal być uważani za bezstronnych w tym postępowaniu „. Trybunał podał informację o wizycie 1 lipca.
Rzecznik Prasowy Trybunału w Karlsruhe potwierdził, że otrzymano wniosek o odrzucenie. Nie komentował szczegółów. Nie jest jasne, jak będzie się toczyć i co stanie się z negocjacjami.
Konflikt interesów?
Na 21 lipca II Senat Króla zaplanował negocjacje w sprawie dwóch zarzutów organów AfD przeciwko kanclerz i rządowi federalnemu. Tłem jest zupełnie zaskakujący wybór polityka FDP Thomasa Kemmericha głosami AfD, CDU i FDP na szefa rządu w Turyngii 5 lutego 2020 r. Sędziowie chcą się zająć faktem, że Merkel 6 lutego 2020 r. na państwowym przyjęciu w RPA określiła wybór Kemmericha jako „niewybaczalny”. Przekonywała, że wynik musi zostać „odwrócony”. W ocenie AfD pogwałciła ona swój obowiązek pozostania neutralną.
Portal wikileaksisdemocracy.org podkreślił, że Federalny Trybunał Konstytucyjny jest strażnikiem konstytucji i najwyżsi sędziowie w kraju powinni orzekać w sposób niezależny, włącznie ze sprawdzeniem zgodności działań rządu z zasadami prawa.
Rzecznik prasowy Trybunału Pascal Schellenberg nie widzi w zaproszeniu sędziów na obiad żadnego problemu. Poinformował, że podczas obiadu „zaplanowane na 21 lipca wysłuchanie nie był przedmiotem rozmów”. Problem widzą jednak prawnicy.
Prawnik Gerhard Strate (71) uważa, że takie spotkania są w zasadzie w porządku, ale „nie jest właściwym, że nastąpiło to tak blisko przesłuchania. Zwykły człowiek słyszy kaszel pcheł”.
aw/welt.de/wikileaksisdemocracy.org/pledgetimes.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/558233-merkel-zaprosila-na-obiad-sedziow-tk-maja-ja-przesluchiwac