Pandemia koronawirusa nie jest w odwrocie. Kolejne państwa notują rekordy zakażeń i wprowadzają obostrzenia.
Skuteczność szczepionek
Dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 chronią w około 80 proc. przed zakażeniem i do 100 proc. przed ciężkim przebiegiem choroby i śmiercią we wszystkich grupach wiekowych - takie wyniki badań przedstawił w piątek włoski Instytut Służby Zdrowia.
Naukowcy przeanalizowali przypadki osób zakażonych koronawirusem, hospitalizowanych i zmarłych w wieku od 12 do ponad 80 lat pod kątem tego, czy zostały w pełni zaszczepione.
Ustalono, że szczepienie daje ochronę przed zakażeniem na poziomie 80-81,5 proc. Przed hospitalizacją preparat uchronił, w zależności od wieku, od 91 do 97 proc. zaszczepionych, przed leczeniem na intensywnej terapii i przed śmiercią - 100 proc. osób młodszych i 97 proc. ludzi w wieku ponad 80 lat.
Obecnie średnia wieku osób zakażonych wynosi 31 lat, a leczonych w szpitalu 52 lata - podał Instytut Służby Zdrowia.
W ciągu ostatniej doby we Włoszech na Covid-19 zmarło 25 osób i wykryto 1390 zakażeń w 196 tysiącach testów. 0,7 proc. z nich dało wynik pozytywny.
Oficjalny bilans zmarłych wzrósł do 127 756.
Obecnie zakażonych w kraju jest około 40 tysięcy osób.
W 11 z 20 włoskich regionów w ciągu ostatniego tygodnia doszło do wzrostu liczby zakażeń - powiedział na konferencji prasowej prezes Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. Zaznaczył, że w minionym tygodniu zatrzymał się stały spadek liczby nowych przypadków.
Ewentualne powikłania
Europejska Agencja Leków stwierdziła, że zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia może wystąpić w bardzo rzadkich przypadkach po szczepieniu szczepionkami firm Pfizer/BioNTech i Moderna.
EMA zaleca zatem wymienienie zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia jako nowych działań niepożądanych w drukach informacyjnych tych szczepionek wraz z ostrzeżeniem mającym na celu podniesienie świadomości wśród pracowników służby zdrowia i osób przyjmujących te szczepionki.
Zapalenie mięśnia sercowego i zapalenie osierdzia to stany zapalne serca. Objawy mogą się różnić, ale często obejmują duszność, przyspieszone bicie serca, które może być nieregularne (kołatanie serca) i ból w klatce piersiowej.
Badanie EMA obejmowało dogłębny przegląd 145 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród osób, które otrzymały Comirnaty (szczepionka Pfizer/BioNTech ) i 19 przypadków wśród osób, które otrzymały Modernę.
EMA dokonała również przeglądu raportów o 138 przypadkach zapalenia osierdzia po zastosowaniu preparatu Comirnaty i 19 przypadkach po zastosowaniu preparatu Moderna.
Do dnia 31 maja 2021 r. w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EOG) podano około 177 milionów dawek Comirnaty i 20 milionów dawek Moderna.
EMA stwierdziła, że przypadki te wystąpiły głównie w ciągu 14 dni po szczepieniu, częściej po drugiej dawce i u „młodszych dorosłych mężczyzn”.
Pięć przypadków, które miały miejsce w EOG, zakończyło się śmiercią.
Pracownicy służby zdrowia powinni zwracać uwagę na oznaki i objawy zapalenia mięśnia sercowego i zapalenia osierdzia. Powinni poinformować osoby otrzymujące te szczepionki, aby natychmiast zwróciły się o pomoc lekarską, jeśli wystąpią objawy wskazujące na zapalenie mięśnia sercowego lub zapalenie osierdzia.
W chwili obecnej nie można było ustalić związku przyczynowego z zapaleniem mięśnia sercowego lub zapaleniem osierdzia w przypadku dwóch innych szczepionek przeciw Covid-19 dopuszczonych do obrotu w EOG.
EMA ponownie poinformowała, że korzyści płynące ze wszystkich dopuszczonych szczepionek nadal przewyższają ryzyko zachorowania na COVID-19 i związanych z tym powikłań.
Przepełnione szpitale w RPA
Szpitale w Republice Południowej Afryki są przepełnione, brakuje w nich tlenu, niektórzy pacjenci umierają nie doczekawszy przyjęcia na oddział - relacjonuje CNN. Przez RPA przechodzi trzecia fala epidemii Covid-19 napędzana bardziej zakaźnym wariantem koronawirusa Delta.
Afryka właśnie przeszła przez najgorszy tydzień w czasie pandemii
— powiedziała w czwartek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na ten region, dr Matshidiso Moeti. Podkreśliła, że liczba infekcji na kontynencie rośnie już siódmy tydzień z rzędu, a w Afryce przeciwko Covid-19 w pełni zaszczepiono mniej niż 2 proc. populacji.
Według WHO za szybki wzrost zachorowań w Afryce odpowiada bardziej zakaźny wariant Delta, który szybko rozprzestrzenia się na południu i wschodzie kontynentu.
Eksperci spodziewali się kolejnej fali epidemii w Afryce, ale jej skala przewyższyła ich prognozy. Nie sprawdziły się przewidywania, według których kolejna fala Covid-19 będzie mniejsza dzięki uodpornieniu się części populacji na chorobę poprzez przejście infekcji. Przyczyną takiej sytuacji jest nowy wariant Delta.
Kiedy masz do czynienia z nowym wariantem, musisz o nim myśleć jak o nowym wirusie
— wyjaśnia dr Humphrey Karamagi z WHO.
Nowa fala zachorowań przytłoczyła system opieki zdrowotnej w RPA - informuje CNN.
Pacjenci umierają, czekając na lekarzy, czekając na przyjęcie na oddział. Jesteśmy po prostu przytłoczeni napływem chorych
— powiedział stacji jeden z lekarzy pracujących w dużym szpitalu w Johannesburgu. Brakuje tlenu medycznego, niektórzy ciężko chorzy nie są przyjmowani do szpitali z powodu braku miejsc. Lekarze muszą dokonywać trudnych wyborów i decydować o tym, komu pierwszemu udzielić pomocy - relacjonuje CNN.
W RPA w ostatnim tygodniu każdego dnia diagnozowano średnio 20 tys. nowych zakażeń, o 18 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu - wynika z zestawienia Agencji Reutera. Liczba nowych infekcji podwoiła się w mniej niż miesiąc i przekroczyła już tę notowaną w szczycie drugiej fali epidemii, gdy dominującą odmianą koronawirusa był wariant Beta.
Kolejny rekord zakażeń w Wielkiej Brytanii
W ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 35 707 zakażeń koronawirusem, co oznacza czwarty kolejny dzień z rekordowym bilansem w trzeciej fali epidemii - poinformowano w piątek. Tymczasem liczba podanych szczepionek przeciw Covid-19 przekroczyła 80 mln.
Piątkowy bilans zakażeń jest najwyższy od 22 stycznia, a wzrost w stosunku do tego z czwartku wynosi prawie 3,2 tys. Ponadto po raz pierwszy w trakcie trzeciej fali zdarzyło się, by dobowa liczba zakażeń stanowiła więcej niż 50 proc. najwyższego bilansu z całej epidemii - 8 stycznia wykryto ich ponad 68 tys. Jak dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono prawie 5,09 mln infekcji, co jest siódmym najwyższym wynikiem na świecie.
Według stanu z czwartku w szpitalach przebywało 2731 pacjentów chorych na Covid-19, co jest znacznie niższym poziomem niż było w połowie stycznia, gdy w szczytowym momencie ta liczba przekraczała 39 tys., ale jeszcze sześć dni temu było to mniej niż dwa tysiące.
Podobnie jest ze zgonami z powodu Covid-19. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano ich 29, co jest ułamkiem statystyk ze stycznia, gdy niemal codziennie umierało ponad tysiąc osób, ale jeszcze w maju i na początku czerwca bardzo często zdarzały się bilanse jednocyfrowe. Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii zmarło 128 365 osób, co również jest siódmym najwyższym bilansem na świecie.
Jak podkreśla brytyjski rząd, spowolnienie tempa wzrostu hospitalizacji i zgonów jest efektem szczepień, a zdecydowana większość nowych zakażeń dotyczy osób, które jeszcze się nie zaszczepiły. Wprawdzie od końca maja dynamika szczepień stopniowo, lecz wyraźnie spada, ale w czwartek osiągnięty został kolejny znaczący punkt - łączna liczba podanych zastrzyków przekroczyła 80 milionów. Spośród nich 45,7 mln to pierwsze dawki, a prawie 34,4 mln - drugie. Oznacza to, że przynajmniej jedną przyjęło 86,8 proc., a obie - 65,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Brytyjski rząd zapowiedział, że do 19 lipca, kiedy w Anglii planowane jest całkowite zniesienie restrykcji, wszyscy dorośli mieszkańcy będą mieli możliwość przyjęcia przynajmniej pierwszej dawki.
Malta nie wpuści bez szczepionki
Malta od środy nie wpuści na swoje terytorium osób, które nie są w pełni zaszczepione - poinformował w piątek minister zdrowia tego kraju Chris Fearne.
Będziemy pierwszym krajem Unii, który ten zakaz wprowadzi, lecz musimy chronić nasze społeczeństwo
— powiedział na konferencji prasowej minister. Na Malcie od poniedziałku nowa liczba przypadków Covid-19 podwoiła się.
Obecnie turyści przybywający na tę małą śródziemnomorską wyspę muszą być w pełni zaszczepieni lub przedstawić negatywny wynik testu PCR. Jedynym wyjątkiem są brytyjscy turyści, którzy musieli być w pełni zaszczepieni ze względu na występowanie tam wariantu Delta.
Minister Fearne dodał, że ostatnie przypadki koronawirusa pojawiły się wśród gości, którzy mieli negatywne testy zanim wsiedli do samolotu, lecz nie byli zaszczepieni. Większość z nich to młodzi ludzie, którzy przebywali na Malcie na kursach języka angielskiego. Szkoły prowadzące takie kursy będą od środy zamknięte.
Minister poinformował, że Malta uznaje jedynie certyfikaty covidowe wydane przez Unię Europejską i Wielką Brytanię. Dodał, że tak zwany zielony certyfikat jest potwierdzeniem, że ludzie są w pełni zaszczepieni, lub są ozdrowieńcami.
Od środy jedynie uznajemy unijny certyfikat wystawiony ludziom, którzy są w pełni zaszczepieni
— dodał.
Jedynym wyjątkiem będą niezaszczepione dzieci w wieku 5-12, które będą mogły wjechać na Maltę z negatywnym testem lub będą im towarzyszyć całkowicie zaszczepieni rodzice.
Malta zaszczepiła swą dorosłą ludność w 79 procentach i chce osiągnąć wskaźnik 85 procent.
W czerwcu na wyspie były dni, gdy nie zanotowano żadnego przypadku zakażenia koronawirusem, lecz liczba zakażonych wzrosła w tym tygodniu, osiągając w piątek 96.
Wzrost zakażeń w Hiszpanii
Podczas ostatniej doby w Hiszpanii wzrosła liczba zakażeń koronawirusem. W ciągu minionych 24 godzin służby medyczne potwierdziły blisko 22 tys. infekcji, podał w piątkowym komunikacie resort zdrowia tego kraju.
Ministerstwo zdrowia sprecyzowało, że dotychczas z powodu infekcji koronawirusem zachorowało na Covid-19 blisko 3,94 mln osób, a ponad 81 tys. zmarło. Sześć zgonów potwierdzono podczas ostatniej doby.
Resort zdrowia wskazał, że w piątek na 100 tys. obywateli Hiszpanii przypadało już ponad 300 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2.
Szczególnie wysoka liczba zakażeń notowana jest wśród młodzieży. W piątek wśród 100 tys. obywateli w wieku 20-29 lat liczba infekcji koronawirusem przekraczała już 1000 przypadków.
Władze kilku regionów kraju ogłosiły, że w związku z nasilającą się piątą falą pandemii zamierzają w najbliższych dniach przyspieszyć proces szczepień przeciwko Covid-19 wśród młodzieży.
Jak ocenia resort zdrowia Hiszpanii do piątkowego popołudnia w tym 47-milionowym kraju zaszczepiono dwiema dawkami 21 mln osób.
Według szacunków ministerstwa do piątku rano służby medyczne wspólnot autonomicznych Hiszpanii wystawiły też ponad 5,6 mln paszportów covidowych, uprawniających od 1 lipca do swobodnego przemieszczania się po terenie UE.
Problemy Holandii
Premier Mark Rutte poinformował na konferencji prasowej w piątek o przywróceniu od soboty części obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19, które zniesiono dwa tygodnie temu. Powodem jest drastyczny wzrost liczby zachorowań, przede wszystkim wśród ludzi młodych.
Na ostatniej konferencji cieszyliśmy się z luzowania obostrzeń, niestety, ogromny wzrost infekcji zmusza nas do odwrotnego kroku
— mówił na konferencji premier Rutte.
Szef rządu zapowiedział, że od najbliższej soboty ponownie zostaną zamknięte kluby nocne i dyskoteki. Przywrócony zostanie obowiązek zachowania 1.5 m dystansu w restauracjach.
Odwołane zostaną także imprezy sportowe i koncerty
— mówił premier.
Obostrzenia będą obowiązywały do 13 sierpnia.
Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował, że prawie 80 proc. populacji Niderlandów zostało już zaszczepionych.
Liczba przyjęć do szpitali spadła drastycznie
— mówił minister De Jonge.
Musimy jednak działać teraz, aby uniknąć kolejnej blokady jesienią
— podkreślił szef resortu zdrowia.
W ciągu ostatnich kilku dni media donosiły o masowych infekcjach podczas imprez zamkniętych. Na przykład podczas ubiegłotygodniowej imprezy w klubie nocnym w Enschede na wschodzie kraju koronawirusem zaraziło się 180 osób. W dyskotece dla nastolatków bawiło się 600 osób.
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM) ogłosił, że w piątek do godzi 10:00 zgłoszono 6986 nowych infekcji. To o 1539 więcej niż w czwartek.
W ciągu ostatnich siedmiu dni rejestrowano średnio 3163 pozytywne testy dziennie. To prawie pięć razy więcej niż siedem dni wcześniej (653).
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/558135-raport-ze-swiata-malta-nie-wpusci-bez-szczepienia