Polski prokurator wspólnie z funkcjonariuszami ABW uczestniczył w czynnościach procesowych oględzin oraz zabezpieczania dowodów w samolocie Boeing 737 prowadzonych na terenie Litwy - poinformował PAP rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński. Zabezpieczono m.in. „czarną skrzynkę”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak poinformowała PAP Prokuratura Krajowa, „w sprawie prowadzone jest dynamiczne śledztwo”, które zostało wszczęte 24 maja, po informacji o zmuszeniu do lądowania w Mińsku samolotu relacji Ateny-Wilno linii Ryanair. Powodem był rzekomy ładunek wybuchowy na pokładzie.
Postępowanie dotyczy użycia podstępu i groźby w celu przejęcia kontroli nad statkiem powietrznym, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób oraz pozbawienia wolności załogi samolotu i pasażerów, tj. czynów określonych w art. 166 par. 1 i 2 kk i art. 189 par. 1 kk
— powiedział PAP rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński.
Jakie działania podjęli śledczy?
Jak dodał, po wszczęciu śledztwa „przystąpiono do realizacji czynności procesowych w sprawie, m.in. wystąpiono do strony litewskiej o wykonanie czynności procesowych w ramach procedury europejskich nakazów dochodzeniowych”.
Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie wspólnie z funkcjonariuszami ABW uczestniczył w czynnościach procesowych oględzin oraz zabezpieczania dowodów w samolocie Boeing 737 prowadzonych na terenie Litwy. Zabezpieczono m.in. rejestrator rozmów, tzw. „czarną skrzynkę”, liczne dokumenty oraz przesłuchano szereg świadków, w tym uczestników lotu
— przekazał Łapczyński.
Dodał, że „już w pierwszych dniach trwania postępowania powołano międzynarodowy zespół śledczy - JIT, składający się z prokuratorów i funkcjonariuszy organów ścigania strony polskiej i litewskiej”.
Działania zespołu koordynują prokuratorzy z Eurojust
— poinformowała Prokuratura Krajowa.
Z uwagi na porozumienia międzynarodowe, wyraźne zastrzeżenie strony litewskiej wyrażone w ramach JIT, a także dobro prowadzonego postępowania, brak jest możliwości przekazania szerszych informacji o sprawie
— poinformowała Prokuratura Krajowa.
Samolot zmuszony do lądowania w Mińsku
Informację o wzięciu udziału polskich śledczych w oględzinach samolotu na Litwie jako pierwsze podało RMF FM.
23 maja samolot relacji Ateny-Wilno linii Ryanair został zmuszony do lądowania w Mińsku z powodu rzekomego ładunku wybuchowego na pokładzie. Władze Białorusi potwierdziły, że poderwały myśliwiec MiG-29 do pasażerskiej maszyny.
Po lądowaniu w stolicy Białorusi zatrzymano tam Ramana Pratasiewicza, byłego współredaktora kanału Nexta, uznanego przez władze białoruskie za „ekstremistyczny”, oraz jego partnerkę Sofiję Sapiegę. Z ponad ośmiogodzinnym opóźnieniem samolot dotarł do Wilna.
Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając władzom w Mińsku złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, „terroryzm państwowy” i „porwanie samolotu”.
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/558018-polscy-sledczy-pomagaja-w-ogledzinach-porwanego-samolotu