Brytyjski premier Boris Johnson i prezydent USA Joe Biden podpisali w czwartek „nową Kartę Atlantycką”, w której zobowiązali się do wzmocnionej współpracy pomiędzy obydwoma krajami w celu budowy bardziej pokojowego i bardziej dostatniego świata.
Jako obszary wzmocnionej współpracy wymieniono w niej demokrację i prawa człowieka, obronę i bezpieczeństwo, naukę i technologię, handel międzynarodowy, zapobieganie zmianom klimatu i ochronę środowiska naturalnego, a także ochronę zdrowia.
„Rozmowy były wspaniałe”
Stosunki Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych mają ogromne strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa świata
—oświadczył brytyjski premier Boris Johnson po czwartkowym spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.
Rozmowy były wspaniałe, trwały długo, poruszyliśmy ogromny zakres tematów. Wspaniale jest słuchać administracji Bidena i Joe Bidena, bo tak wiele chcą zrobić razem z nami, od bezpieczeństwa, NATO, po zmiany klimatyczne. I to jest fantastyczne, to jest powiew świeżego powietrza
—powiedział Johnson.
500 mln szczepionek dla biedniejszych
Stany Zjednoczone będą „arsenałem szczepionek” dla świata - oznajmił w czwartek prezydent USA Joe Biden, potwierdzając informację, że jego administracja kupi 500 mln szczepionek Pfizera, aby je przekazać ubogim krajom.
Jak ogłosił, szczepionki zaczną być wysyłane w sierpniu, a do końca tego roku wysłane ma zostać 200 mln dawek, zaś w przyszłym - 300 mln.
Pomoc uboższym krajom w szczepieniach była jednym z głównych tematów rozmowy prezydenta USA z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem, która odbyła się w przeddzień szczytu państw G7 w Carbis Bay w Kornwalii i będzie także poruszana podczas samego szczytu.
Biden powiedział, że jego rozmowy z Johnsonem były bardzo produktywne i potwierdził istnienie „specjalnych relacji” między USA a Wielką Brytanią.
Spotkanie w Kornwalii
Johnson i Biden spotkali się w czwartek po południu w miejscowości Carbis Bay w Kornwalii, gdzie w piątek rozpocznie się trzydniowy szczyt grupy G7.
Nazwa Karta Atlantycka nawiązuje do porozumienia podpisanego w 1941 r. przez prezydenta USA Franklina D. Roosevelta i premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/554392-biden-i-johnson-podpisali-nowa-karte-atlantycka