Kilku ekspertów prawnych z czołowych amerykańskich uniwersytetów napisało list otwarty do instytucji w USA z prośbą o ukaranie fińskiej prokurator, która oskarżyła polityk Päivi Räsänen za cytowanie w mediach społecznościowych tego, co Biblia mówi o homoseksualizmie.
List został wysłany do Komisji ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), powołanej przed 22 laty przez Kongres w celu monitorowania zagrożeń wolności religijnej na świecie. Został podpisany m.in. przez profesorów z Harvardu, Yale i Princetown i opisuje przebieg skandalicznego procesu przeciwko politykowi i biskupowi luterańskiemu Johanowi Pohjolowi, o którym pisaliśmy.
CZYTAJ TAKŻE: Biskupi poparli polityk oskarżoną za cytowanie Biblii. „To zagraża wolności słowa i wolności wyznania”
CZYTAJ TAKŻE: Finlandia prześladuje chrześcijańską polityk. Grożą jej dwa lata więzienia za cytowanie Biblii o homoseksualizmie
Profesorowie argumentują, że „oskarżenie polityk za jej poglądy może zmusić fińskich duchownych i świeckich wierzących do wyboru między więzieniem a porzuceniem nauk ich wyznań”.
Oskarżenia przeciwko wybitnemu prawodawcy i biskupowi to niewątpliwy sygnał dla wszystkich Finów: nikt, kto trzyma się tradycyjnych nauk judaizmu, chrześcijaństwa, islamu i kilku innych religii w kwestiach małżeństwa i moralności seksualnej, nie będzie bezpieczny przed nękaniem przez państwo
—czytamy w liście.
Profesorowie zwracają uwagę, że proces przeciwko polityk jest „poważnym naruszeniem praw człowieka” i wspominają o przepisach prawa międzynarodowego, które gwarantują swobodne wyrażanie przekonań i wyznania.
Eksperci prawni zalecają następnie członkom Komisji zwrócenie się do sekretarza stanu Antony Blinkena o ukaranie fińskiej prokurator Raijii Toiviainen.
Aby podtrzymać uznane na arenie międzynarodowej prawa do wolności wypowiedzi i wolności religijnej, Stany Zjednoczone muszą teraz zareagować na nadużycia w Finlandii, tak jak ostatnio zareagowały na inne naruszenia wolności religijnej w krajach niezachodnich
—piszą, przypominając przypadek, gdy Stany Zjednoczone ukarały urzędników komunistycznych Chin za prześladowanie wyznawców różnych religii.
Przypomnijmy, byłej minister spraw wewnętrznych tego kraju, a dziś posłance do parlamentu grożą dwa lata więzienia, a powodem tego, jak twierdzi prokuratura, jest to, że jej słowa „podżegają do nienawiści oraz nietolerancji wobec homoseksualistów”.
Räsänen skrytykowała fakt, że kościół, którego jest członkiem popiera Gay Pride. Była szefowa partii Chrześcijańskich Demokratów, zapytała na Twitterze, jak wpisuje się to w chrześcijańską doktrynę o homoseksualizmie - i zamieściła zdjęcie cytatu z Pisma Świętego, List do Rzymian, w którym apostoł Paweł potępia homoseksualizm.
Po jej wpisie wszczęto przeciwko niej śledztwo, a ona sama musiała stawić się na kilka przesłuchań na komisariacie. Tymczasem śledztwo zostało rozszerzone, a prokuratura zbada również jej tekst napisany 17 lat temu (oskarżono także biskupa luterańskiego, który opublikował ten tekst), w którym broniła chrześcijańskiego rozumienia małżeństwa. Sąd weźmie pod lupę także jeden z jej występów telewizyjnych z 2018 roku, kiedy również potępiła homoseksualizm.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/553312-prawnicy-przeciw-przesladowaniu-chrzescijanskiej-polityk