Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże - podkreślił w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.
Morawiecki ocenił, że dodatkowe środki są ważne, „żeby zrestartować gospodarkę europejską, ale potem musi tym głównym silnikiem być wspólny rynek europejski, wzmocnienie handlu, tego podstawowego wymiaru gospodarczego, jakim jest wzrost konkurencyjności poprzez ten tygiel gospodarczy, jakim jest Unia Europejska”. Premier wskazał również na potrzebę „zwalczania różnego rodzaju praktyk protekcjonistycznych”, a także na rolę uczciwego systemu regulacyjnego, podatkowego, w szybkiej odbudowie gospodarczej.
Myślę, że już w tym roku Polska i Hiszpania będą miały bardzo szybki wzrost gospodarczy i jestem przekonany, że program odbudowy bardzo w tym dopomoże
— ocenił Morawiecki.
Również premier Hiszpanii Pedro Sanchez podkreślił, że oba kraje odnotują w tym roku wysoki wzrost gospodarczy. Jak zaznaczył, w Hiszpanii był precedensowy spadek PKB, ale nie przełożyło się to na masowe zwolnienia.
Fundusze Odbudowy muszą posłużyć nie tylko na odbudowę gospodarki, przywrócenie poprzednich poziomów PKB, ale również muszą służyć modernizacji naszej gospodarki. Wielu liderów europejskich mówi o tym, iż pandemia przyspieszyła bardzo wiele zmian, cyfryzację etc. To co musimy zrobić, to zmodernizować, zaktualizować nasze gospodarki, tak aby były one konkurencyjne średnio- i długoterminowo
— powiedział Sanchez.
Polska i Hiszpania krajami granicznymi
Zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej; wiemy więcej od innych, co znaczy chronić granice zewnętrzne - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.
W hiszpańskim Alcala de Henares w obecności premierów Polski i Hiszpanii podpisano w poniedziałek szereg porozumień m.in. o współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i współpracy resortów dyplomacji obu krajów.
Szczególny wymiar naszej współpracy to też współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wiemy, że współczesne czasy tworzą nowe ryzyka w tym zakresie
— mówił Morawiecki.
Premier na późniejszej konferencji prasowej zwrócił uwagę, że zarówno Hiszpania, jak i Polska są krajami granicznymi Unii Europejskiej.
Wiemy więcej od innych, co to znaczy chronić granic zewnętrznych, więc państwa, które są otulone innymi państwami, niech wsłuchają się w nasze głosy. Dlatego też jak najbardziej podzielamy wspólnie wiele perspektyw w tym obszarze
— powiedział Morawiecki.
Wskazał na wzmocnienie zabezpieczeń zewnętrznych granic UE i na współpracę z krajami trzecimi.
Mamy dobre doświadczenia, ale chcemy je jeszcze wzmacniać w Partnerstwie Wschodnim. Będziemy wspierać Hiszpanię w budowie - nazwijmy to - „partnerstwa południowego”
—dodał.
Zauważył też, że ewentualne zagrożenia dla Europy mogą płynąć właśnie ze Wschodu i Południa.
Cieszę się bardzo, że pan premier Sanchez wspiera Polskę na flance wschodniej. Rozmawialiśmy dzisiaj o Białorusi, o Rosji, o zagrożeniach związanych z odcinkiem wschodnim
— przekazał Morawiecki.
Jest przy czym współpracować - dzisiaj odnaleźliśmy tak wiele wspólnych tematów i mianowników, że było to nie tylko pozytywne i konstruktywne, ale również zdumiewające
— mówił polski premier.
Morawiecki podkreślił też kwestie zrozumienia pomiędzy nim a szefem hiszpańskiego rządu.
Cieszę się, że nasze - moje i premiera Hiszpanii - zrozumienie w wielu kwestiach, przekształciło się w coś więcej - porozumienie między rządem hiszpańskim i polskim co do wzmocnienia wymiaru europejskiego. A wszystko dla dobra współpracy polsko-hiszpańskiej.
Zapowiedział, że Polska będzie wspierać Hiszpanię na „odcinku południowym”.
Mamy różne doświadczenia w zakresie migracji, ale jest gotowość do współpracy na wszystkich polach, które nie naruszają suwerenności państw w polityce migracyjnej
— zaznaczył.
Szef polskiego rządu podkreślił również wagę współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Przekazał też, że rozmawiał z premierem Hiszpanii o runku pracy, innowacyjności, rozwoju i technologiach.
Wszędzie tam możemy się inspirować
— podkreślił.
Morawiecki podziękował Sanchezowi za przekazane inspiracje w wymienionych kwestiach.
Cieszę się bardzo, że to nasze wzajemne zrozumienie dzisiaj przekształciło się w coś więcej. W porozumienie między rządem hiszpańskim i rządem polskim, co do wzmacniana tego wymiaru europejskiego, transatlantyckiego, a wszystko dla dobra wzmocnienia współpracy polsko-hiszpańskiej
— podkreślił.
Przebudowa gospodarki
Wyzwania, które są wokół nas, zmuszają wszystkie kraje Unii Europejskiej do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z hiszpańskim premierem Pedro Sanchezem.
Premier Morawiecki na wspólnej konferencji z Sanchezem podkreślał, że ostatnie polsko-hiszpańskie konsultacje międzyrządowe miały miejsce cztery lata temu, bo pandemia zakłóciła tu tryb współpracy. Jak dodał, rządy hiszpański i polski mają przed sobą wiele wyzwań, ale obecnie z hiszpańskimi premierem mają też wiele wspólnych tematów. Wskazał, że we wszystkich poruszonych kwestiach jest wiele wspólnych deklaracji i wiele wspólnych planów, projektów - zarówno w dziedzinie infrastruktury, jak i bezpieczeństwa, gospodarki czy innowacyjności.
Ale przede wszystkim trzeba powiedzieć, że przyszłość Europy jest bardzo ważna dla Polski i dla Hiszpanii. Odbudowa po pandemii, w którą teraz właśnie wchodzimy, wchodzimy mam nadzieję z impetem. Właśnie dzisiaj jest ten dzień, kiedy wszystkie już kraje łącznie w UE będą mogły notyfikować wykonanie procesu ratyfikacyjnego, będzie przyczyniać się do szybkiego odbudowania gospodarki europejskiej. Odbudowania, ale zarazem przebudowania. Wszyscy to doskonale czujemy, że wyzwania, które są wokół nas zmuszają wszystkie kraje UE do głębokiej przebudowy struktury i architektury gospodarki europejskiej
— podkreślił Mateusz Morawiecki.
Wielki skok infrastrukturalny
Jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Hiszpanii.
W obecności premierów Polski i Hiszpanii, Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza, podpisano w poniedziałek szereg porozumień m.in. o współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i współpracy resortów dyplomacji obu krajów.
My jesteśmy w przededniu wielkiego skoku infrastrukturalnego. Mamy przed sobą okres przynajmniej 10 lat wielkiego placu budowy. Chcemy skorzystać z doświadczenia, ze współpracy z firmami hiszpańskimi
— powiedział Morawiecki na wspólnej konferencji prasowej z Sanchezem po podpisaniu porozumień.
My chcemy, żeby Europa była niezależna, suwerenna, także pod kątem właśnie zdrowia publicznego, szczepionek i żebyśmy to my nasz los mieli we własnych rękach, dlatego tą autonomię strategiczną należy rozumieć jako wzmocnienie wymiaru bezpieczeństwa, a także w wymiarze gospodarczym wzmocnienie całej Unii Europejskiej
— dodał Morawiecki.
Premier powiedział, że jako autonomię rozumie poszerzenie zakresu wspólnego rynku. Ocenił, że współpraca handlowa Polski z Hiszpanią „idzie w bardzo dobrym kierunku”.
Wzmacnia całą Unię Europejską, i to jest jeden z bardzo ważnych celów
— podkreślił.
Tematem rozmów z premierem Hiszpanii były też tzw. raje podatkowe oraz współpraca w zakresie infrastruktury - podał premier. Szef polskiego rządu ocenił, że współpraca z hiszpańskimi firmami układa się do tej pory bardzo dobrze.
Porozumienia polsko-hiszpańskie
W obecności premierów Polski i Hiszpanii, Mateusza Morawieckiego i Pedro Sancheza podpisano w poniedziałek szereg porozumień m.in. o współpracy w polityce przemysłowej, sferze cyberbezpieczeństwa i współpracy resortów dyplomacji obu krajów.
Wcześniej premierzy przewodniczyli XIII polsko-hiszpańskim konsultacjom międzyrządowym. Na zakończenie w ich obecności odbyła się ceremonia podpisania porozumień przez ministrów obu rządów odpowiedzialnych za resorty gospodarcze i sprawy zagraniczne.
Ze strony polskiej pod memorandum o współpracy dotyczącej polityki przemysłowej podpis złożył wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin.
Z kolei szef MSZ Zbigniew Rau złożył podpis pod porozumieniami: w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, współpracy między resortami dyplomacji Polski i Hiszpanii, o współpracy akademickiej między Akademiami Dyplomatycznymi obu państw, a także pod protokołem końcowym XII sesji plenarnej Stałej Polsko-Hiszpańskiej Komisji Mieszanej do spraw współpracy w dziedzinie kultury, edukacji i nauki.
Współpraca w ramach NATO
Jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy współpracować, mamy wspólne stanowiska m.in. odnośnie migracji czy transformacji ekologicznej, mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO - mówił w poniedziałek premier Hiszpanii Pedro Sanchez.
Na wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim w Alcala de Henares w Hiszpanii Sanchez mówił m.in. o „impulsie” w relacjach między Polską a Hiszpanią. „Podpisaliśmy sześć porozumień, bardzo ważnych z punktu widzenia handlu, przemysłu, infrastruktur, polityki zagranicznej. Myślę, że razem z rządem polskim jasno stawiamy na nasze dwustronne stosunki” - zaznaczył szef hiszpańskiego rządu.
Jeżeli chodzi o obszar UE, jeśli przeczytają państwo naszą wspólną deklarację, to przekonacie się państwo, iż jest bardzo wiele dziedzin, w których możemy współpracować. Są pewne dziedziny, w których mamy różne perspektywy i inne stanowiska. Mamy też wspólne stanowiska, jak na przykład w przypadku migracji czy transformacji ekologicznej
— powiedział.
Jak dodał, jest bardzo wiele dziedzin, w których nasze kraje mogą współpracować jeszcze intensywniej.
W różnych kwestiach, choćby w przypadku dostępu do szczepionek wszystkich obywateli świata. Obydwa rządy są też zwolennikami tego, by transformację ekologiczne, energetyczne w obu krajach były sprawiedliwe dla naszych społeczeństw
— powiedział.
Mamy też ogromne możliwości współpracy w ramach NATO, jesteśmy za tym, by zintensyfikować nasze wysiłki w tej dziedzinie
— mówił też.
Umowa ws. CPK
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała oraz hiszpański minister transportu, mobilności i agendy miejskiej Jose Luis Abalos podpisali w poniedziałek w Madrycie porozumienie o współpracy przy Centralnym Porcie Komunikacyjnym. Dotyczy ono głównie rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce - poinformowała spółka CPK.
Porozumienie o współpracy zostało podpisane w poniedziałek w obecności premiera Mateusza Morawieckiego, który od niedzieli przebywa z dwudniową wizytą w Hiszpanii. Wizyta miała związek z XIII Polsko-Hiszpańskimi Konsultacjami Międzyrządowymi.
Wiceminister infrastruktury Marcin Horała przekazał na Twitterze, że porozumienie o współpracy dotyczy programu inwestycyjnego CPK.
Spółka wyjaśniła w komunikacie, że porozumienie koncentruje się na współpracy w zakresie rozwoju polskiego systemu Kolei Dużych Prędkości.
Zwrócono uwagę, że Hiszpania jest jednym ze światowych liderów w obszarze rozwoju i zarządzania systemem szybkich kolei, a strona polska jest zainteresowana czerpaniem z ich doświadczeń.
Hiszpańska szybka kolej Alta Velocidad Espanola (AVE) funkcjonuje od 1992 r. W ciągu niespełna 30 lat stała się największą siecią KDP w Europie, wciąż jest rozbudowywana. Zarządcą infrastruktury kolejowej w Hiszpanii (w tym torów kolei dużych prędkości) jest państwowe przedsiębiorstwo ADIF, a operatorem pociągów dużych prędkości AVE spółka RENFE.
Obecnie długość hiszpańskiej sieci kolei dużych prędkości wynosi 3402 km, a pociągi osiągają prędkość do 310 km/h. Koleje dużych prędkości w Hiszpanii stanowią 22 proc. całej sieci kolejowej w kraju. Dla porównania: we Francji to 10 proc., a w Niemczech 4 proc. W przyszłości planowane jest połączenie hiszpańskiej sieci KDP z francuską.
Program Kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 r. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.
Spółka zwróciła uwagę, że grono międzynarodowych partnerów CPK się powiększa. W 2020 roku rozpoczęła się współpraca z rządem Wielkiej Brytanii, zaś w lutym 2021 r. – z rządem Korei Południowej.
Przypomniano, że w tym drugim przypadku ministrowie zawarli współpracę równolegle z umową na doradztwo strategiczne, które dla CPK realizuje koreańskie lotnisko Incheon w Seulu.
Dodano, że pojawiają się też kolejne kraje, które chcą dołączyć do grona partnerów CPK.
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/553051-morawiecki-w-hiszpanii-podpisano-wazne-porozumienia