55 kobiet, które zmagały się z koronawirusem podczas pierwszego bądź drugiego trymestru ciąży przebadano w Izraelu m.in. pod kątem zdrowia rozwijającego się dziecka, wzrostu i funkcji przenikania przez barierę łożyska. Z badania tego jednoznacznie wynika, że dzieci urodzone z matek, które zaraziły się Covid-19 są dokładnie tak samo zdrowe, jak wszystkie inne dzieci.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Raport z tego badania został opublikowany na początku maja w „Journal of Clinical Medicine”.
Według cytowanego we wspomnianym magazynie medycznym prof. Yoava Yinona, szefa Oddziału Medycyny Prenatalnej, Położnictwa i Ginekologii w Centrum Medycznym Sheba „nie było żadnych komplikacji ciążowych, ani ograniczenia wzrostu płodu, ani też komplikacji łożyskowych”.
To bardzo uspokajające
— stwierdził naukowiec.
Wirus nie przedostaje się przez łożysko
Wszystkim badanym kobietom zrobiono amniopunkcję, aby zbadać płyn owodniowy pod kątem wirusa. W 30 i 32 tygodniu ciąży wykonano ponadto rozwijającym się w łonach matek dzieciom rezonans magnetyczny mózgu.
Żaden z płodów nie wykazywał znaków choroby centralnego układu nerwowego, ograniczenia wzrostu czy dysfunkcji łożyska
— czytamy w raporcie, w którym odnotowano również, że wszystkie dzieci przeżyły i urodziły się w przewidzianym terminie.
Co więcej wykazano, iż nie ma żadnego dowodu na transmisję pionową, co oznacza, że matki nie przekazywały dzieciom wirusa przez łożysko.
Izraelski lekarz zachęca kobiety w ciąży do szczepień przeciwko Covid-19
Na początku roku w Izraelu były dwa przypadki noworodków, które – jak się okazało – zaraziły się koronawirusem od swoich matek. Yinon powiedział, że tego typu przypadki są bardzo rzadkie, a z międzynarodowych statystyk wynika, iż stanowią zaledwie 1 proc. bądź mniej wszystkich przypadków.
W rozmowie z „Jerusalem Post” Yinon powiedział, że mimo pozytywnych wyników badań zawartych w powyższym raporcie, kobiety przy nadziei powinny szczepić się przeciwko koronawirusowi ze względu na wyższe ryzyko poważnych chorób matki i komplikacji w trzecim trymestrze, co może doprowadzić oczekujące dziecka kobiety nawet na oddział intensywnej terapii i do przedterminowego porodu.
aw/Jerusalem Post
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/552535-zakazenie-sie-covid-19-w-ciazy-nie-uczyni-szkody-dziecku