Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą rozpoczęli w środę oficjalną dwudniową wizytę w Gruzji. W pierwszym dniu wizyty para prezydencka bierze udział w obchodach Święta Niepodległości Gruzji.
26 maja przypada Święto Niepodległości Gruzji, ustanowione na pamiątkę uzyskania przez ten kraj po raz pierwszy niepodległości w 1918 roku. Kilkadziesiąt lat później, 31 marca 1991 roku, odbyło się w Gruzji referendum, w którym 98,91 proc. głosujących ponownie opowiedziało się za niepodległością kraju, która została ogłoszona 9 kwietnia 1991 r. W 2021 roku Gruzja obchodzi 30. rocznicę tamtych wydarzeń.
W środę 26 maja odbędą się na Placu Wolności w Tbilisi obchody główne 30-lecia niepodległości współczesnej Gruzji. Prezydent Duda jest jedynym prezydentem innego kraju, który weźmie w nich udział. Polski prezydent jako honorowy gość zagraniczny wygłosi także wystąpienie na Placu Wolności
— przekazał PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.
Również w środę para prezydencka złoży wieniec przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Wieczorem prezydent Duda wraz z pierwszą damą weźmie udział w uroczystym koncercie organizowanym z okazji Dnia Niepodległości Gruzji.
W 2018 roku prezydent odwiedził Tbilisi, gdzie wraz z innymi przywódcami krajów Europy Środkowo-Wschodniej wziął udział w obchodach 100. rocznicy proklamowania niepodległej Demokratycznej Republiki Gruzji.
Andrzej Duda odwiedził Gruzję także w 2017 roku. Wraz z ówczesnym prezydentem tego państwa Giorgim Margwelaszwilim podpisał deklarację upamiętniającą 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją. W deklaracji zaznaczono m.in., że Polska w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO. W deklaracji przypomniano słowa byłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który podczas wizyty w Tbilisi 12 sierpnia 2008 roku powiedział: „Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność”.
Prezydent Kaczyński zorganizował wyjazd do Gruzji podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej w 2008 roku, w którym uczestniczyli także ówcześni prezydenci: Ukrainy - Wiktor Juszczenko, Litwy - Valdas Adamkus, Estonii - Toomas Ilves oraz premier Łotwy Ivars Godmanis. Był to gest solidarności z Gruzją.
Oficjalna wizyta wicepremiera Glińskiego
Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński w środę i czwartek na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy uczestniczy w oficjalnej wizycie prezydenta w Gruzji - podał w środę resort kultury.
MKDNiS poinformował, że w środę wicepremier Gliński wraz z oficjalną delegacją weźmie udział w obchodach Dnia Niepodległości Gruzji. Polska delegacja złoży też kwiaty przed pomnikiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Tbilisi.
W czwartek wicepremier Gliński weźmie udział w oficjalnych spotkaniach delegacji oraz spotka się z gruzińską minister kultury, sportu i młodzieży Gruzji, Teą Culukiani. Wicepremier Gliński odwiedzi również kościół pw. świętych Piotra i Pawła (tzw. polski kościół zbudowany ze składek migrantów, remontowany przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika), Galerię Narodową oraz Bibliotekę Narodową, gdzie znajduje się odrestaurowana częściowo ze środków Instytutu Polonika sala im. H. Hryniewskiego.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/552376-para-prezydencka-na-swiecie-niepodleglosci-gruzji