Przedstawiciele państw członkowskich zgodzili się na zezwolenie na wjazd do UE podróżnym z krajów trzecich, którzy otrzymali niezbędne dawki szczepionek przeciwko Covid-19 dopuszczonych na szczeblu europejskim - potwierdził w rozmowie z PAP unijny dyplomata, prosząc o zachowanie anonimowości.
CZYTAJ TAKŻE:
Łagodniejsze obostrzenia dla turystów spoza UE
Ambasadorowie państw członkowskich UE w Brukseli zgodzili się w środę na zaproponowane przez Komisję Europejską rozwiązanie, które ma złagodzić ograniczenia w podróżowaniu dla turystów spoza Unii. Decyzja ta nie jest jeszcze wiążąca.
Informację tę jako pierwsza podała agencja AFP.
Zgodnie z obecnymi ograniczeniami na terytorium UE w celach turystycznych mogą wjechać obywatele siedmiu krajów, w tym Australii, Izraela i Singapuru, niezależnie od tego, czy zostały zaszczepione.
Ponad 200 mln zaszczepionych w UE
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała w środę na Twitterze, że liczba osób w UE, które zostały zaszczepione przynajmniej jedną dawką preparatu przeciwko Covid-19 przekroczyła 200 mln.
Dzisiaj (w środę) przekroczyliśmy 200 milionów szczepień w UE
— napisała von der Leyen.
Jesteśmy na dobrej drodze, żeby osiągnąć nasz cel: dostarczyć wystarczającą ilość dawek, aby zaszczepić 70 proc. dorosłej populacji UE do lipca. Szczepienia pomogą nam przezwyciężyć pandemię
— dodała.
Dotychczas do państw UE trafiło 237 mln dawek preparatu przeciwko Covid-19.
Zaszczepionych co najmniej jedną dawką zostało około 39 proc. dorosłej populacji Unii Europejskiej.
Wiceszef KE za licencjami przymusowymi
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis opowiedział się w środę za stosowaniem przez państwa licencji przymusowych, jako sposobu na zwiększenie produkcji szczepionek przeciwko Covid-19.
Licencje dobrowolne są skuteczniejszym narzędziem ułatwiającym zwiększenie produkcji i dzielenie się wiedzą specjalistyczną, jednak w kontekście pandemii licencje przymusowe są całkowicie uzasadnione
— oświadczył Dombrovskis podczas debaty w Parlamencie Europejskim poświęconej patentom na szczepionki.
Licencja przymusowa polega na tym, że rządy mogą zezwolić na produkcję opatentowanego produktu bez zgody właściciela patentu. Nie oznacza to jednak zawieszenia praw patentowych. Konkretnie, w przypadku szczepionek na Covid-19 mogłoby to wyglądać tak, że rządy przyznałyby licencje na produkcję szczepionek przedsiębiorstwom, które byłyby gotowe robić to po kosztach. Właściciele patentów wciąż mieliby jednak prawo do ubiegania się o odszkodowania.
Dombrovskis zastrzegł jednak, że państwa rozważające ewentualne zastosowanie tego rozwiązania powinny skonsultować to ze Światową Organizacją Handlu (WTO).
Wiceszef KE poinformował również europosłów, że Komisja Europejska przedstawi WTO plan zwiększenia dostępności szczepionek. Zakłada on przede wszystkim zmniejszenie do minimum ograniczeń eksportowych gotowych preparatów i ich składników.
Jest to odpowiedź na propozycję prezydenta USA Joe Bidena, który chce uwolnienia patentów na szczepionki.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/551524-ponad-200-mln-szczepien-w-ue-zmiany-dla-podrozujacych