W sobotę wieczorem w starciach między izraelską policją a palestyńskimi demonstrantami w różnych dzielnicach Wschodniej Jerozolimy ponad 50 osób zostało rannych - informuje AFP. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotę nazwał Izrael „państwem terroru” i wezwał wszystkie kraje muzułmańskie i społeczność międzynarodową do podjęcia „skutecznych” kroków przeciwko Izraelowi, dodając, że ci, którzy milczą, są „stroną tamtejszego okrucieństwa”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Rzecznik Palestyńskiego Czerwonego Półksiężyca powiedział AFP, że: „jak dotąd naliczyliśmy 53 rannych” w wyniku aktów przemocy, do incydentów doszło w rejonach Sheikh Jarrah, Damascus Gate i Bab al-Zahra.
Palestyński Czerwony Półksiężyc powiedział, że co najmniej 17 osób zostało rannych gumowymi kulami.
Według dziennikarzy AFP, którzy w sobotę wieczorem byli w różnych dzielnicach Wschodniej Jerozolimy, izraelskie siły bezpieczeństwa użyły granatów ogłuszających, gumowych kul, a także armatki wodnej do rozproszenia Palestyńczyków. Według policji jeden z funkcjonariuszy doznał urazu głowy.
W starciach w piątek wieczorem między Palestyńczykami a izraelską policją w pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie zostało rannych co najmniej 205 Palestyńczyków i 17 funkcjonariuszy policji.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan nazwał Izrael „państwem terroru”
Jest to reakcja władz Turcji na starcia w piątek wieczorem między Palestyńczykami a izraelską policją w pobliżu meczetu Al-Aksa w Jerozolimie, w których rannych zostało co najmniej 205 Palestyńczyków i 17 funkcjonariuszy policji.
Do eskalacji napięć w Izraelu i na terenach okupowanych dochodzi w dużej mierze z powodu izraelskiego planu wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.
W czwartek rządy Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wydały wspólne oświadczenie, w którym wezwały rząd Izraela do wstrzymania budowy osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu. Dzień później stanowisko zajęły władze Jordanii, które nazwały rozbudowę żydowskich kolonii „działaniem prowokacyjnym” i „niebezpieczną grą”.
Po raz pierwszy od siedmiu lat publiczne oświadczenie wydał dowódca militarnego skrzydła palestyńskiego Hamasu Mohammed Deif, który napisał, że Izrael „zapłaci wysoką cenę”, jeśli wyrzuci Palestyńczyków z ich domów.
W środę izraelskie wojsko zabiło palestyńskiego nastolatka podczas starć w pobliżu Nablusu, a izraelski nastolatek, który został postrzelony wcześniej w tym tygodniu przez domniemanego palestyńskiego napastnika, zmarł wskutek odniesionych ran.
Przemawiając w Ankarze, Erdogan wezwał wszystkie kraje muzułmańskie i społeczność międzynarodową do podjęcia „skutecznych” kroków przeciwko Izraelowi:
Okrutny Izrael, państwo terrorystyczne Izrael bezlitośnie i nieetycznie atakuje muzułmanów w Jerozolimie
— powiedział Erdogan.
Turcja reaguje w instytucjach międzynarodowych
Dodał, że Turcja „natychmiast podjęła niezbędne inicjatywy, aby skłonić ONZ, Organizację Współpracy Islamskiej i wszystkie odpowiednie instytucje do podjęcia działań”.
Większość tureckich partii opozycyjnych poparła Erdogana. Masowe protesty miały miejsce przed ambasadą Izraela w Ankarze i jego konsulatem w Stambule późno w piątek, pomimo ogólnokrajowej blokady COVID-19, w proteście przeciwko przemocy w Jerozolimie i Al-Aksa.
Ankara wielokrotnie potępiała izraelską okupację Zachodniego Brzegu i traktowanie Palestyńczyków, minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział, że jakiekolwiek zbliżenie między Turcją i Izraelem jest mało prawdopodobne, dopóki polityka Izraela wobec Palestyńczyków będzie kontynuowana.
W piątek Cavusoglu rozmawiał w Ankarze z ministrem spraw zagranicznych Palestyny Riyadem al-Malikim.
Netanjahu: Izrael zdecydowanie odrzuca międzynarodową presję ws. Jerozolimy
Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w niedzielę, że jego kraj zdecydowanie odrzuca międzynarodową presję ws. wstrzymania budowy izraelskich kolonii we Wschodniej Jerozolimie. Budowa nowych osiedli wywołała protesty Palestyńczyków i zamieszki.
Zdecydowanie odrzucamy naciski, aby nie budować w Jerozolimie. Ku memu rozczarowaniu, presja ta rośnie w ostatnich dniach
— powiedział Netanjahu.
W sobotę Biały Dom świadczył, że USA są „głęboko zaniepokojone” zamieszkami w Jerozolimie i apelują do tamtejszych władz, by „traktowały osoby mieszkające tam ze współczuciem i szacunkiem”.
Powiem też naszym najbliższym przyjaciołom: Jerozolima jest stolicą i tak jak każdy naród buduje w swej stolicy i rozbudowuje stolicę, tak i my mamy prawo do budowania w Jerozolimie i do rozbudowy Jerozolimy
— dodał premier, odnosząc się najwyraźniej do stanowiska Waszyngtonu.
W niedzielę papież Franciszek zaapelował o położenie kresu przemocy w Jerozolimie, gdzie od kilku dni trwają starcia między palestyńskimi demonstrantami i izraelską policją.
Wkrótce potem stanowisko wobec zamieszek w Izraelu zajęły władze Jordanii, które nazwały środki zastosowane przez tamtejszą policje wobec protestujących Palestyńczyków „barbarzyńskimi atakami”.
Rośnie presja na Izrael
W piątek rzecznik dyplomacji Unii Europejskiej Peter Stano wydał oświadczenie, w którym potępił przemoc i wezwał rząd Izraela do „pilnego podjęcia działań w celu złagodzenia obecnych napięć w Jerozolimie”. Podkreślił też, że eksmisje rodzin palestyńskich ze Wschodniej Jerozolimy są działaniem nielegalnym w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego.
Do eskalacji napięć w Izraelu i na terenach okupowanych dochodzi w dużej mierze właśnie ze względu na plan wysiedlenia Palestyńczyków z terenów, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.
W czwartek rządy Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii wydały w czwartek wspólne oświadczenie, w którym wezwały rząd Izraela do wstrzymania budowy osiedli żydowskich na terytoriach palestyńskich na Zachodnim Brzegu.
W Jerozolimie Wschodniej napięcie narasta w związku z przypadającym w tym roku 9-10 maja Dniem Jerozolimy (Jom Jeruszalaim), corocznym świętem upamiętniającym zwycięstwo Izraela w wojnie sześciodniowej, które w tym roku przypada w czasie ramadanu, świętego dla muzułmanów miesiąca postu.
Niedzielna noc, nazywana przez muzułmanów „Nocą przeznaczenia”, to najważniejszy wieczór ramadanu. Wierni zbiorą się wtedy na modły w meczecie Al-Aksa w części starego miasta Jerozolimy, która jest miejscem świętym zarówno dla muzułmanów, jak i Żydów.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/550206-starcia-miedzy-palestynczykami-a-izraelska-policja