Relacje UE-Japonia, perspektywa współpracy Grupy Wyszehradzkiej z Japonią, relacji z USA oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie i Azji były tematami piątkowego spotkania szefów dyplomacji państw V4 i Japonii - podało w komunikacie MSZ.
CZYTAJ TAKŻE: Premier Morawiecki bez ogródek: „Inicjatywa Trójmorza jest wciąż niedoceniana przez administrację Stanów Zjednoczonych”
Spotkanie szefów dyplomacji państw V4 i Japonii
W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w piątek w Warszawie spotkali się szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. Gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Spotkanie w formacie V4+Japonia odbyło się w drugim dniu wizyty ministra spraw zagranicznych Japonii w Polsce.
Jak poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, ministrowie omówili szereg kwestii globalnych i regionalnych; odnieśli się m.in. do relacji UE-Japonia, perspektyw współpracy V4 z Japonią, relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie i Azji.
Widzę wiele podobieństw, obserwując środowisko bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Indo-Pacyfiku, co skłania do refleksji nad wspólną odpowiedzią na wyzwania i zagrożenia
— ocenił cytowany w komunikacie minister Rau.
Dodał również, że w złożonym środowisku międzynarodowym partnerstwo UE i Japonii jest wyjątkowym przypadkiem podobnie myślących państw, które mają wiele zgodnych interesów.
Powinniśmy wykorzystać te zalety, aby promować na arenie międzynarodowej nasze wspólne wartości i standardy, takie jak nasze przywiązanie do otwartych społeczeństw, demokracji i praw człowieka
— podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Ważnym tematem piątkowych rozmów była partnerska współpraca z państwami Bałkanów Zachodnich oraz wsparcie dla ich integracji europejskiej.
Minister Rau zauważył, że Grupa Wyszehradzka została powołana przez państwa definiujące obecnie swoją pozycję w zmieniającym się świecie przede wszystkim poprzez członkostwo w UE i NATO.
Teraz nadszedł czas, aby Grupa jeszcze aktywniej wspierała inne państwa w staraniach o zapewnienie bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu
— podkreślił szef polskiej dyplomacji.
dialog polityczny Japonii z grupą V4
Japonia jest pierwszym krajem pozaeuropejskim, z którym Grupa Wyszehradzka nawiązała bliższy dialog polityczny. W 2013 r. w Warszawie miał miejsce pierwszy szczyt premierów V4-Japonia, a dialog wyszehradzko-japoński pozostaje ważną platformą wymiany pogłębionych ocen dotyczących sytuacji międzynarodowej, koordynacji pomocy rozwojowej oraz współpracy naukowo-technologicznej.
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/550081-spotkanie-szefow-msz-v4-i-japonii-jakie-tematy-poruszono