Lobbing Polski i Węgier doprowadził do usunięcia frazy „równość genderowa” z projektu deklaracji ws. przyspieszania społecznej spójności, który UE ma opublikować w piątek – poinformował portal Dailynewshungary.com powołując się na dyplomatów oraz dokumenty, do których dotarła agencja Reutera.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Prawo i Sprawiedliwość oraz premier Węgier Viktor Orban promują, jak sami podkreślają, tradycyjne wartości społeczne i co raz ścierają się z bardziej liberalnymi partnerami w Europie Zachodniej w kwestii praw kobiet, gejów oraz migrantów.
Dyplomaci: Warszawa i Budapeszt domagały się luźniejszego języka
Polska i Węgry sprzeciwiły się wspominaniu „równości genderowej” bezpośrednio w projekcie przygotowywanym pod dyskusję w bloku liderów 27 państw, którzy spotykają się w portugalskim mieście Porto i będą obradować aż do soboty włącznie. Wcześniejsza wersja projektu zakładała, że blok „będzie promował równość genderową”. W wersji późniejszej – do której dotarła agencja Reutera – możemy przeczytać: „Zwiększymy wysiłki w celu walki z dyskryminacją i będziemy pracować aktywnie nad tym, aby zamykać różnice genderowe… i promować równość”. Europejscy dyplomaci stwierdzili, że Warszawa i Budapeszt domagały się luźniejszego języka. Obydwa rządy zadeklarowały, że chcą promować katolickie, konserwatywne społeczne wartości w kampaniach, które – jak twierdzą cytowani dyplomaci - idą równolegle ze zwiększaniem kontroli państwowej nad mediami, sądownictwem oraz szkolnictwem wyższym.
Poproszony o komentarz w tej sprawie polski dyplomata powiedział:
Polska zawsze podkreśla, jak ważna jest przejrzystość prawa… Traktat o Unii Europejskiej bardzo jasno odnosi się nie do równości genderowej, ale do równości kobiet i mężczyzn.
Węgrzy odrzucają „gender”
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek przed inauguracją Szczytu Społecznego UE w Porto, że jego kraj opowiada się za wdrażaniem w ramach europejskiej polityki pełnego równouprawnienia pomiędzy kobietami i mężczyznami.
To nasza zasada
— podkreślił w rozmowie z mediami Orban.
Szef węgierskiego rządu zastrzegł, że obawy jego kraju budzi jednak słowo „gender”.
Ten termin czasami kojarzy się jako coś pomiędzy mężczyzną a kobietą. Musimy lepiej sprecyzować to pojęcie
— powiedział.
Orban przypomniał, że Węgry wielokrotnie już na forum unijnym wskazywały, że słowo „gender” powinno być zastąpione terminem “równouprawnienie pomiędzy mężczyznami a kobietami”.
Niestety, taki punkt widzenia jest stale odrzucany, ponieważ jest chrześcijański
— dodał premier.
Jednym z tematów zniesienie patentów na produkcję szczepionek
W piątek po południu rozpoczął się w Porto unijny szczyt dotyczący spraw społecznych. Jednym z tematów ma być kwestia możliwości zniesienia patentów na produkcję szczepionek przeciwko Covid-19.
Podczas piątkowego Szczytu Społecznego UE odbędą się trzy robocze sesje. Ich tematem będą zagadnienia z dziedziny zatrudnienia, kwalifikacji i innowacji, a także dobrobytu oraz ochrony społecznej.
Uczestniczący w wydarzeniu w Porto partnerzy społeczni mają wypracować własną deklarację, a wyniki ich spotkania zostaną przekazane do dyskusji podczas nieformalnego posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanego na sobotę.
Wprawdzie zorganizowane z inicjatywy przewodzącej Radzie UE Portugalii spotkanie w Porto jest dwudniowym wydarzeniem, to sobotnie posiedzenie Rady Europejskiej będzie miało charakter nieformalny.
aw/Dailynewshungary.com/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/550077-deklaracja-ze-szczytu-ue-w-porto-bez-rownosci-genderowej