Już jedna dawka szczepionki AstraZeneca czy Pfizer/BioNTech zmniejsza ryzyko zakażenia się koronawirusem o prawie dwie trzecie – wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Oxfordzki oraz Urząd Statystyk Krajowych, których rezultaty przytacza dziennik „The Guardian”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak podkreślają naukowcy, poprzez zmniejszenie odsetka infekcji szczepionki nie tylko zapobiegną hospitalizacjom i zgonom, ale również pomogą ograniczyć transmisję wirusa.
Badacze przeanalizowali wyniki testów na Covid-19 350 tys. obywateli Wielkiej Brytanii. Badanie trwało od grudnia do kwietnia. Na jego podstawie stwierdzono, że już 21 dni po pierwszej dawce – jest to czas niezbędny na odpowiedź układu immunologicznego – liczba nowych infekcji spadła o 65 proc.
Szczepionki bardziej skuteczne w przypadku objawowych zakażeń
W oparciu o przytoczone przez „The Guardian” wyniki badań naukowcy stwierdzili, że szczepionki są bardziej skuteczne w przypadku objawowych niż bezobjawowych zakażeń koronawirusem. Podanie jednej dawki zmniejsza ryzyko zakażenia objawowego o 72 proc. i bezobjawowego o 57 proc., w porównaniu ze statystykami wśród osób niezaszczepionych. Druga dawka szczepionki Pfizera jeszcze bardziej wzmacnia ochronę organizmu, powodując zmniejszenie liczby infekcji objawowych o 90 proc. i zakażeń bezobjawowych o 70 proc. Jak podkreśla „The Guardian”, ponieważ szczepionka AstraZeneki została zatwierdzona i wprowadzona w Wielkiej Brytanii później, jest za wcześnie, aby ocenić wpływ drugich dawek tego preparatu.
Prowadzący powyższe badania naukowcy zauważyli, że ich odkrycie potwierdza, iż rząd Wielkiej Brytanii podjął właściwą decyzję szczepiąc pierwszą osoby starsze oraz ciepiące na długotrwałe schorzenia, a odwlekając w czasie podanie drugiej.
Nie było żadnego dowodu, że szczepionki były mniej skuteczne dla osób starszych czy wśród cierpiących na długotrwałe schorzenia
— powiedział gazecie dr Koen Pouwels, jeden z członków zespołu badawczego.
Opublikowane w piątek badania są o tyle istotne, że pokazują efekt ochronny szczepionek w rzeczywistym świecie i przeciwko mocno zaraźliwemu – i prawdopodobnie bardziej śmiercionośnemu – wariantowi z Kent, którego nie było w czasie, kiedy dokonywano badań klinicznych.
„Nasze odkrycia pokazują znaczenie podania drugiej dawki”
Podczas badania przeanalizowano również, reakcję przeciwciał w organizmie na podanie szczepionki przeciwko Covid-19. Poziom przeciwciał wzrastał do wyższego poziomu po jednym zastrzyku szczepionki Pfizer, ale potem spadał, w szczególności u osób starszych, do podobnego poziomu, jaki osiągnął zastrzyk AstraZeneki. Chociaż odpowiedzi immunologiczne różniły się, dr David Eyre z Oxford’s Big Data Institute powiedział w rozmowie z „The Guardian”, że silną odpowiedź przeciwciał uzyskano aż u 95 proc. osób.
W przypadku młodszych osób, jedna dawka szczepionki prowadziła do wzrostu przeciwciał obserwowanego po przebyciu infekcji. Starsi ludzie taki sam poziom przeciwciał uzyskiwali dopiero po przyjęciu drugiej dawki.
Nasze odkrycia pokazują, jak wielkie znaczenie ma to, aby przyjąć drugą dawkę szczepionki dla zwiększenia ochrony
— mówił Eyre.
aw/The Guardian
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/548362-o-ile-szczepionki-zmniejszaja-ryzyko-zakazenia-sprawdz