Rosja zaprasza wszystkie kraje do dołączenia się do wspólnych projektów międzynarodowych mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin podczas wirtualnego szczytu klimatycznego z udziałem liderów 40 państw. Głos zabrał też prezydent Francji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Putin wezwał do „szerokiej współpracy międzynarodowej” nad monitorowaniem wszystkich rodzajów szkodliwych emisji. Zachęcał do wspólnych badań naukowych i inwestycji w projekty klimatyczne, w tym w prace nad technologiami, które pozwoliłyby na złagodzenie skutków zmian klimatycznych.
Rosja jest gotowa rozważyć preferencje dla firm zagranicznych zainteresowanych działalnością w sferze ekologii i inwestujących w czyste technologie
— zadeklarował gospodarz Kremla.
Moskwa „z pełną odpowiedzialnością podchodzi do swoich zobowiązań międzynarodowych w sferze klimatu” – zapewnił.
O zmianach klimatycznych Putin mówił też w środowym orędziu do parlamentu Rosji, zaznaczając, że Rosja powinna odpowiedzieć na wyzwania związane z tymi zmianami.
Powinniśmy adaptować do nich rolnictwo, przemysł, gospodarkę komunalną, całą infrastrukturę
— oświadczył.
Surowa kontrola i monitoring
Przekonywał, że Rosja powinna w ciągu najbliższych dekad znacznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych i wprowadzić surową kontrolę i monitoring tych emisji.
Celem dwudniowego szczytu klimatycznego z udziałem światowych liderów jest podkreślenie konieczności pilnych działań oraz korzyści gospodarczych wynikających z ambitniejszego podejścia do ochrony klimatu.
Macron: Trzeba ustalić cenę za węgiel
Podczas wirtualnego szczytu klimatycznego prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w czwartek do „przyspieszenia realizacji zobowiązań klimatycznych do 2030 roku” oraz do ustalenia cen węgla, bez czego, jego zdaniem, nie da się przeprowadzić transformacji energetycznej.
Należy przyspieszyć z redukcją emisji do 2030 roku, a następnie do 2050, czyli zgodnie z planem, który został przyjęty w grudniu przez Unię Europejską
— podkreślił Macron podczas konferencji klimatycznej, której gospodarzem jest prezydent USA Joe Biden.
Podejmowanie działań na rzecz klimatu oznacza regulacje (przepisów) na poziomie międzynarodowym. Jeśli nie ustalimy ceny za węgiel, nie będzie przejścia do transformacji energetycznej
— powiedział francuski prezydent.
Ocenił, że świat musi uwzględnić środowisko w kosztach inwestycji i handlu, aby przejść na bardziej ekologiczną gospodarkę.
Macron podkreślił również, że we współczesnym świecie konieczna jest redukcja emisji metanu do atmosfery oraz większa sprawiedliwość społeczna i klimatyczna.
Prezydent poinformował również, że Francja zorganizuje 18 maja w Paryżu szczyt na temat długoterminowego finansowania dla gospodarek państw afrykańskich.
W wirtualnym szczycie biorą udział przywódcy 40 krajów, w tym prezydent Andrzej Duda, a także szefowie rządów lub państw z Chin, Rosji, Indii, krajów Zatoki Perskiej, Europy oraz azjatyccy sojusznicy USA. W konferencji będzie też uczestniczył papież Franciszek.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/548124-kogo-chce-oszukac-putin-przemawial-na-szczycie-klimatycznym