Sputnik V dzieli Europę – czasami nawet zanim zostanie podana choćby jedna dawka tej szczepionki. Nie została jeszcze zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków (EMA), gdzie jest obecnie poddawana kontroli, zaś Komisja Europejska twierdzi, że nie będzie ona wcale w Unii potrzebna. Nie jest również jasne, czy dotrze na czas, aby mieć znaczący wpływ na sytuację epidemiczną, ale to nie powstrzymało kilku rządów, by zawrzeć własne umowy, łamiące wspólną unijną politykę w tej kwestii – alarmują Carlo Martuscelli i Laurenz Gehrke na łamach Politico.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Portal przypomina, że Niemcy poszły w ślady Węgier i Słowacji, które już wcześniej zamówiły dawki Sputnika. Natomiast kanclerz Austrii, Sebastian Kurz, poinformował, że w miniony weekend zakończył rozmowy w sprawie zakupu miliona dawek szczepionki. Zwraca też uwagę, że rządy innych krajów trzymają się od tego z daleka.
Krytycy Rosji twierdzą, że Moskwa celowo wykorzystuje szczepionkę, aby zasiać podziały. Nie dają wiary zapewnieniom zwolenników Sputnika, że szczepionka nie ma nic wspólnego z geopolityką
— czytamy.
„Hybrydowa broń, by dzielić i rządzić”
Autorzy podkreślają, iż premier Litwy Ingrida Šimonytė w jednym z tweetów określiła Sputnik V jako „hybrydową broń, by dzielić i rządzić”.
Sputnik powoduje też podziały nawet wewnątrz europejskich rządów. Premier Czech Andrej Babiš chętnie skorzysta z rosyjskiej szczepionki – i najwyraźniej jest na tyle zaangażowany, że w ostatnich dniach jego rząd wyrzucił ministrów zdrowia i spraw zagranicznych z powodu ich sprzeciwu wobec Sputnika
— wyliczają.
Politico zwraca uwagę, iż Europejskie poparcie dla szczepionki pojawia się akurat w momencie, gdy politycy UE biją na alarm w związku z działaniami Moskwy w innych dziedzinach – gromadzeniem wojsk na granicy z Ukrainą oraz traktowaniem lidera opozycji Aleksieja Nawalnego, którego stan zdrowia w więzieniu podobno szybko się pogarsza.
Eksperci ds. bezpieczeństwa informacyjnego ostrzegają, że Moskwa wykorzystuje Sputnika do realizacji szerszych celów Rosji w połączeniu z wyrafinowaną kampanią medialną. Niektórzy politycy europejscy twierdzą, że decyzja Niemiec o podjęciu rozmów w sprawie zakupu Sputnika może poważnie zaszkodzić jedności europejskiej
— pisze Politico, wskazując na niemiecką posłankę Zielonych Violę von Cramon-Taubadel, która od dawna krytykuje szczepionkę. Nazwała ona posunięcie Niemiec mianem „geopolitycznej katastrofy”, którą Kreml wykorzystuje do wzmocnienia podziałów we wspólnocie.
To naprawdę niepokojące, że niemieccy politycy są tak naiwni, by nie rozumieć, co się dzieje
— alarmowała von Cramon-Taubadel, opisując negocjacje z wielką europejską potęgą, jaką są Niemcy, jako propagandowy sukces rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, który będzie teraz sławiony „w całej rosyjskiej telewizji publicznej”.
Starcia o Sputnika
Twórcy Sputnika odpierają zarzuty, podkreślając, iż ich celem i motywacją jest tylko i wyłącznie powstrzymanie pandemii. Niemniej sprawa szczepionki doprowadziła już do niejednego kryzysu w Europie. Politico przypomina spektakularny upadek słowackiego rządu (w marcu), spowodowany decyzją ówczesnego premiera Igora Matoviča o zakupie 2 mln dawek Sputnika V.
Kryzysu tego nie zakończyło bynajmniej ustąpienie Matoviča i objęcie przez niego stanowiska ministra finansów. Krajowy regulator rynku leków odmówił zatwierdzenia partii rosyjskiej szczepionki przysłanej do kraju, uzasadniając to tym, że dawki różniły się od szczepionki zatwierdzonej w badaniu 3 fazy opublikowanym w czasopiśmie medycznym Lancet.
Z zamieszaniem wokół rosyjskiej szczepionki mieliśmy do czynienia również w Czechach.
Starcia o Sputnika nie ograniczają się jednak tylko do Europy Środkowo-Wschodniej, ponieważ politycy na całym kontynencie są pod silną presją, by coś zrobić z opieszałymi i szeroko krytykowanymi działaniami w sprawie szczepień
— zauważa Politico dodając, iż Sputnik V stał się również pretekstem dla rozmaitych rządów regionalnych, które próbują zawierać własne umowy, odcinając się od planów ich własnych rządów centralnych.
aw/Politico
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/547499-hybrydowa-bron-sputnik-v-generuje-podzialy-w-europie
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.