Powołując się na ekspertów, Deutsche Welle podaje w czwartek na swych stronach internetowych, że maseczki FFP2 są „dobre w pomieszczeniach, ale nie na zewnątrz”, a na spacery lub jogging można udać się bez nich. Ponadto zbyt długie noszenie takiej maski może mieć niedobre skutki.
DW przekazuje, że w miejscach, w których nie ma tłoku, noszenie maseczki na zewnątrz nie jest zalecane i tylko wtedy jesteśmy na otwartej przestrzeni narażeni na zakażenie koronawirusem, jeśli prowadzimy „dłuższe rozmowy w grupach, w których nie są zachowane minimalne odległości lub nie są noszone maseczki”.
Powołując się na Towarzystwa Badań nad Aerozolami (GAeF) z Kolonii, DW pisze, że podczas przebywania w zamkniętych i niewietrzonych pomieszczeniach jesteśmy znacznie bardziej narażeni na zakażenie, niż na otwartej przestrzeni.
Doradca Europejskiej Agencji Leków (EMA) i były prezesa Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Aerozolami w Medycynie Gerhard Scheuch uważa, że „jogging, bieganie, wędrówki, spacery” są absolutnie bezpieczne.
Jak przypomina DW, „Instytut Roberta Kocha (RKI) uważał osoby, które przebywają razem z zakażoną osobą dłużej niż 15 minut i w odległości mniejszej niż 1,5 metra, nawet na otwartej przestrzeni, ale bez żadnej ochrony, za osoby kontaktowe o +podwyższonym ryzyku infekcji+”, jednak okazuje się, że wirus na otwartym powietrzu jest mniej niebezpieczny, a długie noszenie maseczki FFP2 może przynieść efekty odwrotne od zamierzonych.
Ryzyko mostu infekcyjnego
Istnieje bowiem „ryzyko powstania tzw. mostu infekcyjnego pomiędzy użytkownikiem a otoczeniem. Nawet w przypadku modeli FFP, jeśli materiał maski jest wilgotny” - pisze DW, cytując Instytut Matematyki Przemysłowej Frauenhofera (ITWM) w Kaiserslautern.
Mokrą maskę należy zmienić, ale maski FFP2 „jeśli są suszone na powietrzu przez co najmniej tydzień”, mogą być użyte pięciokrotnie - podaje DW.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/547247-niemieccy-eksperci-analizuja-maseczki-ciekawe-wnioski