Prezydent Emmanuel Macron będzie przewodniczył w czwartek posiedzeniu w sprawie protokołów stopniowego wznowienia aktywności w miejscach publicznych. Premier Jean Castex potwierdził natomiast daty pierwszej i drugiej tury wyborów regionalnych 20 i 27 czerwca.
Francja
Po spotkaniach prowadzonych przez ministrów z przedstawicielami różnych sektorów, których dotyczy lockdown, prezydent w czwartek wieczorem będzie przewodniczył spotkaniu na temat protokołów sanitarnych w celu stopniowego ponownego otwierania różnych miejsc użyteczności publicznej – poinformował we wtorek Pałac Elizejski.
Natomiast premier Castex potwierdził Zgromadzeniu Narodowemu przesunięcie wyborów do rad departamentów i regionów o tydzień, tak aby odbyły się 20 i 27 czerwca.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 39 113 osób. W szpitalach zmarło 324 chorych, natomiast w domach opieki od minionego piątku odnotowano 21 zgonów. Całkowita liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła o 345 i wynosi 99 508 – podała we wtorek Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).
Do szpitala przyjęto 2 501 chorych na koronawirusa, 555 na oddziały intensywnej terapii.
Liczba pacjentów hospitalizowanych wynosi 31 226. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 5 952 chorych, ich liczba wzrosła o 36.
Odsetek testów z wynikiem pozytywnym wzrósł z 8,8 proc. do 9,1 proc.
Od początku kampanii pierwszą dawką zaszczepiono 11 340 564 osoby (tj. 16,9 proc. populacji i 21,6 proc. dorosłych), a 3 977 406 również drugą (5,9 proc. populacji i 7,6 proc. dorosłych).
W ciągu ostatniej doby wykonano łącznie 453 689 szczepień, z czego 309 784 pierwszą dawką, a 143 905 również drugą.
Słowacja
Od poniedziałku Słowacja ma odejść od części restrykcji związanych z koronawirusem, między innymi w po raz pierwszy od czterech miesięcy zostaną otwarte sklepy. O warunkach znoszenia ograniczeń poinformował we wtorek były premier, aktualnie minister finansów Igor Matovicz.
Razem z Matoviczem na konferencji prasowej byli premier Eduard Heger i minister zdrowia Vladimir Lengvarsky, ale to były premier przekazał Słowakom, co będą mogli robić po raz pierwszy od czterech miesięcy. Między innymi otwarte zostaną sklepy i zakłady usługowe, działalność wznowią hotele i pensjonaty. Warunkiem będzie utrzymywanie reżimu sanitarnego oraz posiadanie negatywnego testu na Covid-19. Nieczynne pozostaną restauracje. Jeżeli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to zniesienie kolejnych restrykcji będzie możliwe po 26 kwietnia br.
Od poniedziałku w kościołach będą możliwe nabożeństwa i msze święte z udziałem wiernych, które od grudnia mogły być przekazywane jedynie przez internet. Dozwolone będą także rekreacyjne podróże do innych powiatów niż ten stałego zamieszkania.
Możliwe będzie uprawianie sportu, ale tylko na otwartych przestrzeniach i w grupach do sześciu osób. Podobny limit ma obowiązywać na basenach. Zostaną otwarte ogrody zoologiczne i botaniczne, muzea i galerie.
Premier apelował o utrzymywanie nadal obowiązujących restrykcji i powiedział, że znoszenie ograniczeń jest związane z zachowaniem obywateli. Zwrócił uwagę, że podczas świąt z 0,8 do 0,95 wzrosła liczba „R”, wskazująca, ile osób może zostać zakażonych przez jednego zainfekowanego.
Część wypowiedzi Matovicza dotyczyła rosyjskiej szczepionki Sputnik V, którą jako premier sprowadził na Słowację. Uznał, że część mediów go linczuje, a Państwowy Instytut Kontroli Leków (SzUKL), który nie zatwierdził szczepionki, podjął decyzję polityczną. Nie odpowiadał na pytania dziennikarzy.
Holandia
Premier Holandii Mark Rutte przedstawił we wtorek plan stopniowego otwierania społeczeństwa po restrykcjach koronawirusowych, zapowiedział m.in. zniesienie godziny policyjnej.
Istnieją dwa światy: w szpitalach i poza nimi. W szpitalach personel stoi na nogach
—powiedział na początku swojej konferencji prasowej premier, dodając, że „sytuacja w społeczeństwie jest również tragiczna. W gastronomii, sklepach, branży turystycznej”.
Szef rządu poinformował, że od 28 kwietnia zostanie zniesione obowiązywanie godziny policyjnej. Otwarte zostaną również ogródki gastronomiczne, a w domach będzie można przyjąć dwóch gości w ciągu dnia.
Rutte zastrzegł jednak, że jeżeli liczba zakażeń koronawirusem wzrośnie, wówczas te ułatwienia nie zostaną wprowadzone. Decyzja w tej sprawie ostatecznie zapadnie w przyszły wtorek.
Pewne jest natomiast, że od najbliższego poniedziałku zostanie otwarta opieka pozaszkolna.
Od 26 maja spodziewane jest otwarcie restauracji, a od 16 czerwca możliwe będzie organizowanie imprez
—zapowiedział premier.
Szkocja
Już od najbliższego piątku, a nie od 26 kwietnia, jak planowano, mieszkańcy Szkocji będą mogli się przemieszczać po całym kraju - ogłosiła we wtorek szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon. Zwiększone będą też limity osób, które mogą się spotykać na zewnątrz.
Od 2 kwietnia, gdy w Szkocji przestał obowiązywać nakaz pozostawania w domach, mieszkańcy powinni pozostawać w okolicy, czyli w granicach własnej jednostki administracyjnej. Ten nakaz miał być utrzymany od 26 kwietnia, jednak w związku z postępami w zwalczaniu epidemii szkocki rząd zdecydował się go znieść szybciej. Już od piątku można będzie się swobodnie przemieszczać po całym kraju - o ile, nie wiąże się to z nocowaniem poza domem.
Od 26 kwietnia rząd Sturgeon planuje zniesienie zakazu podróży bez uzasadnionego powodu między Szkocją a pozostałymi częściami Zjednoczonego Królestwa. Na razie natomiast nie ma konkretnych zapowiedzi w sprawie wznowienia podróży zagranicznych.
W ramach ogłoszonego we wtorek łagodzenia restrykcji poinformowano też, że od piątku wzrośnie maksymalny limit osób, które mogą się spotykać na otwartym powietrzu - z czterech z dwóch różnych gospodarstw domowych do sześciu osób z sześciu gospodarstw domowych.
Sturgeon poinformowała, że chce, by od 26 kwietnia poziom restrykcji został obniżony w całym kraju do 3 (w skali 0-4), od 17 maja do poziomu 2, w czerwcu do poziomu 1, a następnie 0. Od 26 kwietnia otwarte będą mogły być wszystkie sklepy, a nie tylko te sprzedające artykuły pierwszej potrzeby, a także baseny i siłownie oraz puby i restauracje, choć początkowo alkohol będzie mógł być w nich podawany tylko na zewnątrz.
W poniedziałek poinformowano w Szkocji o wykryciu w ciągu minionej doby 199 zakażeń koronawirusem, co jest najniższym bilansem od siedmiu miesięcy, zaś od początku kwietnia nie zdarzyło się, by w ciągu doby zmarły wskutek Covid-19 więcej niż trzy osoby. Od początku epidemii w Szkocji stwierdzono ponad 222 tys. zakażeń, z powodu których zmarło 7630 osób.
Tymczasem organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu - jednego z pięciu festiwali artystycznych, które co roku odbywają się w sierpniu w stolicy Szkocji - poinformowali we wtorek, że tegoroczna edycja odbędzie się w formie stacjonarnej, a nie online. Występy jednak nie będą miały miejsca w salach koncertowych, lecz w ogromnych namiotach wzniesionych w parku oraz na dziedzińcu uniwersytetu. Międzynarodowy Festiwal w Edynburgu skupia się na muzyce poważnej, teatrze i operze. W zeszłym roku z powodu epidemii wszystkie pięć edynburskich festiwali odwołano, co było pierwszym takim przypadkiem w ich sięgającej 1947 r. historii.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/546964-koniec-iii-fali-cztery-kraje-powoli-rezygnuja-z-restrykcji