Certyfikaty szczepień mogłyby być używane nie tylko do ułatwienia swobodnego podróżowania, ale też innych rzeczy - powiedział we wtorek komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders na posiedzeniu komisji wolności obywatelskich (LIBE) Parlamentu Europejskiego.
CZYTAJ TAKŻE: Do pubów tylko po szczepieniu? Johnson robi krok wstecz, ale nie mówi, że w przyszłości do tego nie dojdzie
Jako jedno z potencjalnych zastosowań tzw. paszportu szczepień Reynders wymienił możliwość wstępu na wydarzenia kulturalne.
Widzieliśmy już propozycje projektów pilotażowych dotyczących wydarzeń kulturalnych. Już teraz są stawiane pewne wymagania wobec osób, które chodzą na tego typu imprezy. Są one np. proszone o noszenie maski, a to już jest wymóg
—tłumaczył komisarz.
Zaznaczył jednocześnie, że państwa członkowskie będą musiały same stworzyć podstawy prawne umożliwiające im zastosowanie certyfikatów szczepień do celów innych niż podróże.
Reynders przypomniał, że proponowany przez UE certyfikat podróżny zawierałby informacje o szczepieniach, wynikach negatywnego testu lub obecności przeciwciał i byłby ważny do czasu ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) końca pandemii.
Chcemy dać obywatelom i państwom członkowskim narzędzie, które zapewni niezbędne zaufanie i pewność. Narzędzie, na którym właściwe organy mogą polegać w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się
—oświadczył Belg.
Podobnie linie lotnicze mogłyby weryfikować ważność certyfikatu w prosty sposób przy odprawie
—dodał.
Reynders podkreślał, że świadectwo szczepień nie jest równoznaczne z „paszportem szczepień”, ponieważ samo zaszczepienie nie daje ludziom prawa do swobodnego podróżowania. Oznaczałoby to dyskryminację wobec tych, którzy nie mogą bądź nie chcą być zaszczepieni.
Z ostatnią tezą polemizowała m.in. europosłanka liberałów (Renew) Sophia in ’t Veld, mówiąc, że skoro świadectwo stanie warunkiem wstępnym podróżowania po Europie, to będzie swojego rodzaju paszportem. Zaapelowała też o stworzenie obywatelom dostępu do przystępnych cenowo testów PCR, aby uniknąć potencjalnej dyskryminacji osób niezaszczepionych.
Przedstawiciel Europejskich konserwatystów i Reformatorów (EKR) Nicola Procaccini skrytykował pomysł KE, by okres działania certyfikatów uzależniać od decyzji WHO, która jest instytucją spoza Unii i nie należy - jak to ujął - „do wzorów skutecznego działania”.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe zagrożenia? Co z amantadyną? Kiedy wrócimy do normalności? TOP 9 CYTATÓW z WYWIADU ministra Niedzielskiego dla „Sieci”
Wprowadzenie paszportów covidowych,jako wymogu do tego, by korzystać ze środków transportu publicznego, kin czy restauracji, jest sprzeczne z Konstytucją RP. A ograniczenia praw obywatelskich mogą być wprowadzane wyłącznie przez SEJM drogą ustawy
—napisała poseł Siarkowska, odnosząc się przygotowywanych w Brukseli projektów.
Program „Zielony Paszport” nabiera tempa
13 państw UE uzgodniło zarys programu mającego na celu zapewnienie bezpiecznego podróżowania i pobudzenie turystyki w Unii po nieudanym sezonie letnim. Program „Zielony Paszport” dla podróży po UE bez Covid-19 nabiera tempa - informuje we wtorek grecki portal kathimerini.com.
Minister turystyki Austrii Elisabeth Kostinger powiedziała, że kraje członkowskie uzgodniły szczegóły propozycji tzw. zielonego paszportu i przekaże je do zatwierdzenia przez Komisję Europejską, by można je wprowadzić najpóźniej w czerwcu.
Jak podała w poniedziałek austriacka agencja prasowa APA, Kostinger wyjaśniła, że system składa się z certyfikatu potwierdzającego, że podróżni „nie mają Covid-19” w postaci dowodu właściwego szczepienia przeciwko koronawirusowi, niedawno wyzdrowieli po infekcji i otrzymali zaświadczenie o stanie zdrowia lub niedawno uzyskali negatywny wynik testu na obecność wirusa.
Zgodnie z tymi doniesieniami informacje te będą przechowywane na kodzie QR, powiązanym z systemem krajowym, a nie ze wspólnym systemem, co mogłoby budzić wątpliwości co do naruszeń ochrony danych.
Oprócz Austrii i Grecji, program obejmuje również Bułgarię, Chorwację, Cypr, Danię, Francję, Niemcy, Włochy, Maltę, Portugalię, Słowenię i Hiszpanię.
17 marca KE przedstawiła projekt Cyfrowego Zielonego Certyfikatu, który jest też określany mianem „paszportu szczepionkowego”. W założeniu ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się w UE podczas pandemii Covid-19. Cyfrowy Zielony Certyfikat będzie dostępny bezpłatnie w formie cyfrowej lub papierowej.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/546961-certyfikaty-szczepien-nie-tylko-do-podrozy