Brytyjski rząd podał w niedzielę, kiedy i podczas jakich wydarzeń testowane będą rozwiązania, które mają umożliwić wznowienie imprez masowych z udziałem publiczności. Jednym z testowanych rozwiązań mają być tzw. paszporty szczepionkowe.
Pilotażowymi wydarzeniami są trzy mecze piłkarskie na stadionie Wembley, bieg masowy w hrabstwie Hertfordshire, mistrzostwa świata w snookerze w Sheffield, konferencja, seans filmowy, wieczór komediowy oraz impreza w nocnym klubie w Liverpoolu. Pierwszym pilotażowym wydarzeniem będzie wieczór komediowy w Liverpoolu w 16 kwietnia, ostatnim - finał piłkarskiego Pucharu Anglii 15 maja.
Podczas czterech wydarzeń w Liverpoolu publiczność będzie poddawana testom na obecność koronawirusa przed ich rozpoczęciem i po ich zakończeniu, co ma na celu sprawdzenie, w jaki sposób odpowiednia wentylacja oraz wyznaczone drogi wejścia i wyjścia pomagają ograniczać rozprzestrzenianie się wirusa. Natomiast podczas dalszych wydarzeń ma być przetestowana rozbudowana aplikacja do wykrywania kontraktów osób zakażonych, która ma pokazywać, czy dana osoba została zaszczepiona przeciw Covid-19, czy ma ważny negatywny wynik testu na obecność koronawirusa albo przeciwciała.
Minister Michael Gove, który prowadzi przegląd potencjalnych możliwości certyfikatów covidowych, wskazał w niedzielę, że brytyjskie rozwiązania mogą być podobne do tych, które są stosowane w Izraelu.
Szczepienia są potężnym narzędziem, ale nigdy nie mogą zapewnić 100 proc. ochrony. Dlatego musimy przyjrzeć się każdej potencjalnie dostępnej opcji, aby zapewnić najszybszą, najbezpieczniejszą i najbardziej zrównoważoną drogę powrotu do normalności. Biorąc pod uwagę uderzenie, jakie branża nocnego życia i sektor rozrywkowy przyjęły w ciągu ostatniego roku, wszystko, co może pomóc firmom w szybszym ponownym otwarciu, musi być warte rozważenia. Izraelskie podejście obejmuje aplikację na smartfony, a aplikacja NHS mogłaby służyć podobnemu celowi tutaj
— napisał Gove w artykule opublikowanym w „Sunday Telegraph”.
W zeszłym tygodniu premier Boris Johnson mówił, że widzi rolę dla jakiejś formy certyfikatów covidowych, w postaci dowodu szczepień albo ważnego testu na obecność koronawirusa, ale zastrzegł, że taki system może być wprowadzony dopiero, gdy wszyscy otrzymają możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19, co ma nastąpić do końca lipca.
Najniższa liczba zakażeń od września
W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii wykryto 2297 zakażeń koronawirusem, co jest najniższą liczbą od 5 września zeszłego roku, a dobowy bilans zgonów po raz drugi z rzędu wynosi 10, czyli najmniej od połowy września - poinformował w niedzielę brytyjski rząd.
Wprawdzie podane statystyki z powodu świąt nie obejmują Walii i Irlandii Północnej, ale jeśli dane z tych dwóch części kraju byłyby podobne do tych z ostatnich kilku dni, to i tak bilans zakażeń byłby najniższym, a zgonów - drugim najniższym od połowy września. Ponadto w obu przypadkach są to wyraźnie niższe dane niż te z niedzieli przed tygodniem.
Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto prawie 4,36 mln zakażeń, z powodu których zmarło 126 836 osób.
Spadek liczby zakażeń i zgonów jest efektem szybko prowadzonych szczepień. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki dostało ponad 31,5 mln osób, co stanowi 59,8 proc. dorosłych mieszkańców kraju, a obie dawki - prawie 5,4 mln, czyli 10,2 proc. dorosłych. Dane te jednak nie uwzględniają szczepionek podanych w sobotę w Walii.
Od kilku dni brytyjska służba zdrowia skupia się przede wszystkim na podawaniu drugich dawek, stąd ich liczba przyrasta szybciej niż osób, które dostają pierwszą dawkę. Wszystko wskazuje na to, że plan, aby do połowy kwietnia zaoferować pierwszą dawkę wszystkim 32 milionom osób z dziewięciu grup priorytetowych, zostanie zrealizowany.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/545820-wielka-brytania-zwalcza-pandemie-rzad-ma-odwazny-plan