Pandemia koronawirusa nie jest w odwrocie! Holendrzy zanotowali rekord zachorowań, Włosi spodziewają się problemów z hospitalizacją.
Rekord zachorowań w Holandii
W ubiegłą sobotę zanotowano rekordową liczbę 8 868 osób zainfekowanych koronawirusem. Dzięki szczepieniom spada jednak liczba zgonów - informuje Narodowy Urząd Zdrowia Publicznego (RIVM).
Z informacji przekazanej mediom przez przedstawicieli urzędu w sobotę zgłoszono 8 868 nowych infekcji COVID-19, najwięcej od początku pandemii. W niedzielę zanotowano już mniej zakażeń - 7 513, jednak jak zauważa RIVM, nie umniejsza to wzrostowego trendu notowanego od połowy lutego.
Dobrą wiadomością jest to, że pomimo wzrostu infekcji koronawirusem, spada śmiertelność. RIVM wiąże to z dużą liczą zaszczepionych osób starszych. W ciągu ostatnich siedmiu dni urząd rejestrował średnio 27 zgonów dziennie, w tydzień wcześniej 30.
Jak poinformował w weekendowym wydaniu dziennik De Volkskrant, w pierwszych trzech miesiącach tego roku zaszczepiono 4 mln Holendrów.
Ponad 30 milionów zaszczepionych w Wielkiej Brytanii
Już ponad 30 mln osób w Wielkiej Brytanii dostało przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19, a liczba nowo wykrytych zakażeń jest najniższa od połowy września zeszłego roku - poinformował w niedzielę brytyjski rząd.
Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 30 151 287 osób, co stanowi 57,2 proc. dorosłej populacji kraju, zaś obie - 3 527 481, czyli 6,7 proc. dorosłych mieszkańców. Obecne tempo szczepień wskazuje, że cel, jakim jest zaoferowanie do 15 kwietnia szczepionki 32 milionom osób ze wszystkich dziewięciu grup priorytetowych niemal na pewno osiągnięty zostanie wyraźnie przed terminem.
Wspaniała wiadomość, że ponad 30 milionów osób otrzymało swoją pierwszą dawkę. Musimy utrzymać to tempo. Proszę dopilnujcie, że przyjmiecie drugą dawkę, kiedy zostaniecie do tego wezwani
— napisał na Twitterze premier Boris Johnson.
Jestem absolutnie zachwycony, że ponad 30 milionów ludzi w całej Wielkiej Brytanii otrzymało już zastrzyk - w tym 650 000 szczepionek podanych wczoraj. Szczepionka ratuje życie i jest naszym sposobem na wyjście z tej pandemii
— oświadczył z kolei minister zdrowia Matt Hancock.
Szybko prowadzony program szczepień coraz wyraźniej przekłada się na spadające liczby zakażeń i zgonów. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 3862 zakażenia - najmniej od 17 września zeszłego roku i o prawie 1,5 tys. mniej niż wynosił bilans podany w poprzednią niedzielę. W trakcie minionej doby zarejestrowano także 19 zgonów z powodu Covid-19 - to drugi przypadek w tym tygodniu, by dobowy bilans był poniżej 20. Poprzednio tak niska liczba zgonów była notowana pod koniec września. Wprawdzie trzeba pamiętać, że bilanse dotyczące dni weekendowych, czyli podawane w niedziele i w poniedziałki, są najniższe w tygodniu, ale obecny jest prawie o połowę niższy od tego z poprzedniej niedzieli.
Od początku epidemii w Wielkiej Brytanii wykryto 4,33 mln zakażeń, z powodu których zmarło 126 592 osób.
Szczyt hospitalizacji we Włoszech
W najbliższym tygodniu we Włoszech należy spodziewać się szczytu hospitalizacji z powodu Covid-19, w tym liczby chorych na intensywnej terapii - taką prognozę przedstawił w niedzielę analityk Giovanni Sebastiani z Komitetu Badań Naukowych. W ogłoszonej analizie ekspert podkreślił, że oczekiwana maksymalna presja na placówki szpitalne to rezultat notowanego od połowy marca szczytu zakażeń.
Jego zdaniem sytuacja jest krytyczna i dlatego nie można obniżać czujności. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę, że ostatniej doby na intensywną terapię przyjęto 44 pacjentów z Covid-19, a na zwyczajne oddziały 80. Łącznie w szpitalach przebywa ponad 31 tysiące osób, w tym około 3600 na reanimacji.
Od soboty zmarło 297 osób i wykryto 19 611 następnych przypadków zakażeń. Wykonano 272 tysiące testów, czyli o kilkadziesiąt tysięcy mniej niż w poprzednich dniach, gdy potwierdzano po ponad 20 tysięcy przypadków.
Bilans zmarłych w ciągu roku pandemii wzrósł do 107 933.
Koronawirusa wykryto dotąd u ponad 3,5 mln osób, z których za wyleczone uznano 2,8 mln. Obecnie zakażonych jest 573 tysiące.
Przewodniczący Konferencji Regionów Stefano Bonaccini oświadczył w telewizji RAI, że władze żadnego regionu nie mogą na własną rękę kupić szczepionek bez autoryzacji europejskiej i włoskiej agencji leków. Tak odniósł się do decyzji władz Kampanii ze stolicą w Neapolu, które zawarły wstępne porozumienie w sprawie zakupu rosyjskiego Sputnika V. Także inne regiony rozważają taką możliwość.
Ostrzejszy lockdown w Niemczech?
Do kolejnego szczytu rządu federalnego i rządów landów w sprawie zaostrzenia lockdownu może dojść już na początku przyszłego tygodnia, zamiast 12 kwietnia. Liczba zakażeń gwałtownie rośnie. Minister zdrowia mówi:
Potrzebujemy przynajmniej kolejnych 10-14 dni, aby właściwie zamknąć nasze kontakty.
Kraj znajduje się w trzeciej fali koronawirusa i w tak skomplikowanej sytuacji, jakiej jeszcze nie było podczas pandemii” - pisze w niedzielę dziennik „Tagesspiegel”. Federalny minister zdrowia Jens Spahn stwierdził w sobotę w czasie dyskusji internetowej zorganizowanej przez rząd federalny, podczas której obywatele mogli zadawać pytania:
Jeśli weźmiemy pod uwagę liczby (…) potrzebujemy przynajmniej kolejnych 10 lub 14 dni, aby właściwie zamknąć nasze kontakty, naszą mobilność.
Ponieważ istnieją coraz większe obawy dotyczące mutacji wirusa i przedwczesnego poluzowania obostrzeń pandemicznych, premier Badenii-Wirtembergii Winfried Kretschmann, stwierdził, że na początku tygodnia powinny się odbyć kolejne rozmowy między rządem federalnym a rządami krajów związkowych na temat twardego lockdownu.
Właśnie widzimy, że liczby dosłownie pędzą w górę
— powiedział.
Ekspert ds. zdrowia z partii SPD, Karl Lauterbach, także wezwał do szybkiego nowego szczytu rządów, który miałby zdecydować o ogólnokrajowej godzinie policyjnej przez co najmniej dwa tygodnie, powiedział Lauterbach w rozmowie z „Tagesspiegel”. „Ograniczenia dotyczące wychodzenia od godz. 20:00 przez dwa tygodnie zadziałają - widzieliśmy to we Francji, Wielkiej Brytanii i Portugalii” - stwierdził Lauterbach.
Szef kancelarii federalnej Helge Braun również opowiedział się za ostrzejszym podejściem. „Jesteśmy w najbardziej niebezpiecznej fazie pandemii” - powiedział w rozmowie z gazetą „Bild am Sonntag”. „Jeśli liczba infekcji gwałtownie wzrośnie w tym samym czasie co szczepienie, wzrasta ryzyko, że następna mutacja wirusa stanie się odporna na szczepionkę”. Wtedy potrzebne byłyby nowe szczepionki. Zaapelował m.in. o regionalne ograniczenia w wychodzeniu z domów.
Premier Bawarii Markus Soeder krytycznie odnosi się do żądań nowego spotkania na szczeblu federalnym. Opowiadał się za ścisłym wdrożeniem hamulca bezpieczeństwa (przywrócenia obostrzeń twardego lockdownu od wartości 100 zachorowań na 100 000 tysięcy mieszkańców w ciągu tygodnia - PAP) we wszystkich krajach związkowych. „Nie wymaga to ciągłych nowych dyskusji, ale konsekwentnego wdrażanie hamulca bezpieczeństwa” - powiedział Soeder z w rozmowie z gazetą „Augsburger Allgemeine”. „Wszędzie w Niemczech, jeśli liczba przypadków przekracza 100, hamulec bezpieczeństwa musi zostać automatycznie uruchomiony” - powiedział polityk.
Liczba zakażeń koronawirusem w Niemczech ponownie wzrosła. Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował w niedzielę o 17 176 nowych przypadkach zakażenia Covid-19. To 3443 więcej niż w poprzednią niedzielę.
Siedmiodniowa zachorowalność wzrosła do 129,7. Poprzedniego dnia wskaźnik zachorowalności w całym kraju wyniósł 124,9. Tydzień wcześniej wynosił 103,9. Siedmiodniowy współczynnik zachorowalności wskazuje liczbę nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia i jest ważnym wskaźnikiem postępu pandemii. Podobnie wysoka wartość współczynnika zachorowalności wystąpiła ostatnio 19 stycznia. W tym czasie liczba ta wynosiła 131,5 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców w ciągu tygodnia.
Początek szczepień w Albanii
Po zakupieniu w tym tygodniu 192 tys. dawek chińskiej szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Sinovac Albania rozpoczęła w niedzielę kampanię masowych szczepień przed letnim sezonem turystycznym.
Setki osób w wieku 70 lat i starszych zebrało się przed dwoma dużymi namiotami na głównym placu w Tiranie, aby przyjąć szczepionkę.
Jedna z czekających w kolejce osób, 76-letnia Liri Bizhiti, cieszyła się, że otrzymała preparat po roku izolacji i w tym samym dniu co jej mąż.
Dzięki Bogu, że przyszła
— powiedziała agencji AP.
Jesteśmy bardzo szczęśliwi
— dodała.
Zanim przybyły preparaty z Chin, szczepienia w Albanii, zainicjowane w połowie stycznia, postępowały powoli. Albania otrzymała mniej niż 100 tys. dawek szczepionki firm Pfizer, AstraZeneca i Sputnik V. W 2,8-milionowym kraju zaszczepiono dotąd 65 tys. osób: pracowników medycznych, osób w wieku 80 lat i starszych oraz nauczycieli.
Albańskie władze podpisały umowy na ok. 2,5 mln dawek z firmami Pfizer, AstraZeneca i Sinovac oraz na rosyjską szczepionkę Sputnik V. Rząd kontynuuje działania nad zapewnieniem nowych kontraktów na szczepionki, aby cała populacja mogła być w pełni zaszczepiona do początku 2022 roku.
Na początku mijającego tygodnia premier Edi Rama udał się do Turcji i przywiózł 192 tys. dawek chińskiego preparatu. Pozostała część z 500 tys. dawek, które Albania ma otrzymać of Sinovacu, zostanie dostarczona w ciągu dwóch miesięcy. Rama poinformował również, że Sinovac zbuduje w Albanii fabrykę, w której będą produkowane różne szczepionki.
Według ministerstwa zdrowia w Albanii codziennie ma być podawanych co najmniej 10 tys. zastrzyków; do końca czerwca ma być podanych 500 tys. dawek. Rząd chce, aby kraj był gotowy na przyjęcie turystów już tego lata. W latach poprzedzających epidemię koronawirusa turystyka stała się znaczącym sektorem krajowej gospodarki. Zagraniczni turyści przyjeżdżający do Albanii nie będą musieli przedstawiać dowodu, że zostali zaszczepieni szczepionką przeciwko koronawirusowi.
Od początku epidemii w Albanii zdiagnozowano do soboty ponad 123 tys. przypadków zakażenia koronawirusem i potwierdzono 2 204 zgony w związku z Covid-19.
Selekcja pacjentów we Francji
Możliwości opieki nad pacjentami z Covid–19 zostaną przekroczone w ciągu dwóch tygodni, będziemy wówczas zmuszeni do selekcji pacjentów – ostrzegło rząd 40 lekarzy oddziałów ratunkowych szpitali w artykule opublikowanym w niedzielę w „Journal du Dimanche”.
41 dyrektorów medycyny kryzysowej sieci szpitali AP-HP ostrzegło rząd, że w ciągu dwóch tygodni, z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiczną i brak łóżek w szpitalach, lekarze staną przed koniecznością segregacji poddawanych leczeniu pacjentów.
Minister zdrowia Olivier Veran zapewnił lekarzy podczas wideokonferencji w niedzielę, że rząd jest świadomy trudnej sytuacji i będzie wspierał medyków wszystkimi możliwymi środkami.
W ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem potwierdzono we Francji u 37 014 osób, w szpitalach na Covid-19 zmarło 131 chorych. Od początku pandemii liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła do 94 623 – poinformowała w niedzielę Agencja Zdrowia publicznego (SPF).
Do szpitali przyjęto 1 017 chorych, 238 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych wzrosła o 453 i wynosi 27 712. Na OIOM-ach leczonych jest 4 872 chorych.
Od początku kampanii szczepień we Francji pierwszą dawkę szczepień otrzymało dotąd 7 792 945 osób (czyli 11,5 proc. populacji i 14,7 proc. dorosłych), a 2 674 867 również drugą (4,0 proc. populacji i 5,1 proc. dorosłych). Minionej doby wykonano 229 436 szczepień, z czego 211 712 pierwszą dawką, a 17 724 drugą.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/544918-raport-ze-swiata-rekord-zakazen-w-holandii