Czwartek obchodzony jest we Włoszech jako Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Epidemii koronawirusa. Wybrano na ten dzień rocznicę tragicznego wydarzenia w Bergamo, gdy wojskowe ciężarówki wywiozły stamtąd trumny z ciałami zmarłych do krematoriów w innych regionach. W intencji ofiar epidemii modlił się papież Franciszek.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
18 marca 2020 roku wstrząsnął opinią publiczną we Włoszech i na świecie uświadamiając grozę epidemii, której epicentrum w Europie była wówczas Lombardia, a w niej - Bergamo. 70 wojskowych ciężarówek w kolumnie wywiozło wtedy stamtąd setki trumien z ciałami ofiar, by poddać je kremacji w innych częściach kraju.
Scenę tę porównano wtedy do wydarzeń z czasów wojny.
Obraz pojazdów wojskowych wyjeżdżających z naszego cmentarza przerósł mnie wtedy i dalej mnie przerasta
— przyznał burmistrz Bergamo Giorgio Gori.
Do tego miasta udał się w czwartek premier Mario Draghi, by oddać hołd ponad 103 tysiącom osób, które zmarły w kraju w ciągu roku kryzysu sanitarnego. Szef rządu złoży wieniec na miejskim cmentarzu oraz weźmie udział w inauguracji Lasu Pamięci ku czci zmarłym.
W Bergamo główne obchody Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Epidemii
Minutą ciszy uczczono we Włoszech 103 tysiące osób, które zmarły w kraju od początku pandemii koronawirusa. Czwartek obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Covid-19. Główne uroczystości odbyły się w Bergamo, pierwszym epicentrum pandemii w Europie.
W ceremonii w mieście w Lombardii uczestniczył premier Mario Draghi.
To miasto jest „symbolem bólu całego narodu” - mówił szef rządu podczas ceremonii w zainaugurowanym Lesie Pamięci ku czci ofiar.
Ale to także miejsce, w którym podejmujemy uroczyste zobowiązanie. Jesteśmy tu, by obiecać naszym seniorom, że nie zdarzy się więcej to, że osoby słabe nie otrzymają odpowiedniej pomocy i ochrony
— zaznaczył.
Draghi zapewnił, że „państwo jest i będzie. To dzień, w którym musimy czuć się jeszcze bardziej zjednoczeni”.
Premier przypomniał, że w tym mieście nie ma nikogo, kogo nie dotknęłaby tragedia pandemii. Przywołał scenę sprzed dokładnie roku, gdy wyjechała stamtąd kolumna ciężarówek, które wywiozły trumny z ciałami zmarłych.
Draghi odniósł się w swym wystąpieniu do obecnej sytuacji czasowego zawieszenia szczepień preparatem firmy AstraZeneca. Jak podkreślił, bez względu na to, jaką decyzję podejmie Europejska Agencja Leków w tej sprawie, „kampania szczepień będzie kontynuowana z tą samą intensywnością”.
Rząd zobowiązał się do tego, by jak najszybciej zaszczepić możliwie największą liczbę osób
— zaznaczył premier.
Burmistrz Bergamo Giorgio Gori powiedział, że pragnieniem władz miejskich było to, aby w uroczystościach uczestniczyło więcej ludzi i by zakończył się już kryzys pandemii.
Ale tak nie jest, jesteśmy już blisko, lecz jeszcze to nie koniec
— dodał.
Gori mówił, że nie jest znana dokładna liczba ofiar pandemii w Bergamo. Szacuje się, że jest to około 6 tysięcy.
Tysiące ludzie umierało z objawami Covid-19, ale bez diagnozy, bez testów
— przypomniał odnosząc się do początków epidemii przed rokiem.
Burmistrz podkreślił:
Nie chcieliśmy wznosić pomnika ku czci zmarłych, ale żywe dzieło, las, który oddycha.
Zauważył, że znajduje się on niedaleko miejskiego szpitala imienia Papieża Jana XXIII, gdzie trwała i trwa walka o życie zakażonych.
Byliśmy symbolem pandemii przed rokiem, gdy z miasta wyjeżdżały wojskowe ciężarówki. Dziś chcemy być symbolem odrodzenia
— zaznaczył Gori.
Bergamo nigdy się nie poddaje i nigdy się nie poddało
— oświadczył burmistrz.
Ambasada RP przyłączyła się do obchodów Dnia Pamięci o Ofiarach Epidemii
Ambasada RP we Włoszech przyłączyła się do czwartkowych obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Epidemii w tym kraju. Flagi Polski i Unii Europejskiej przed placówką w Rzymie zostały opuszczone do połowy masztu.
Na wniosek włoskiego rządu flagi zostały opuszczone na wszystkich budynkach publicznych w całym kraju.
Taki sam gest wykonano też w polskiej ambasadzie we Włoszech na znak pamięci o ofiarach Covid-19.
Razem zwyciężymy tę bitwę!
— napisano na twitterowym profilu polskiej placówki dyplomatycznej w Rzymie.
Papież modli się za ofiary Covid-19 we Włoszech
Papież Franciszek przyłączył się do obchodzonego w czwartek we Włoszech Narodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Epidemii Koronawirusa i zapewnił o swej modlitwie za te osoby. Watykańskie flagi zostały opuszczone do połowy masztu.
Na papieskim profilu na Twitterze Watykan opublikował następujące słowa Franciszka:
Modlimy się razem za ponad sto tysięcy włoskich ofiar Covid-19; tyle osób, które straciły życie z powodu choroby i za wiele innych, które oddały swoje życie w służbie chorym.
Niech Pan przyjmie je i pocieszy ich rodziny
— dodał papież.
Narodowy Dzień Pamięci ogłoszono w rocznicę tragicznych wydarzeń w Bergamo, gdy z tego miasta w Lombardii 70 wojskowych ciężarówek wywiozło setki trumien z ciałami zmarłych do krematoriów w innych regionach Włoch.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/543638-papiez-modlil-sie-za-ofiary-covid-19-we-wloszech