Sąd w Twerze oświadczył we wtorek, że tablica upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej - więźniów obozu w Ostaszkowie, zdemontowana w 2020 r. z gmachu byłej siedziby NKWD w Twerze, została tam umieszczona bez podstaw prawnych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Taka ocena znalazła się w uzasadnieniu decyzji sądu, który 25 lutego br. oddalił pozew Stowarzyszenia Memoriał dotyczący demontażu tablicy.
Uzasadnienie decyzji sądu powinno było zostać ogłoszone w ciągu pięciu dni roboczych od oddalenia pozwu. O opublikowaniu jej na stronie internetowej sądu poinformował we wtorek PAP prawnik Memoriału Władimir Triegubow, który tego dnia otrzymał oficjalne uzasadnienie.
Triegubow wyjaśnił, że jako datę uzasadnienia wskazano 11 marca, jednak w samym dokumencie data ta nie figuruje.
Skandaliczne uzasadnienie
W ocenie sądu polska tablica, „choć nazywa się tablicą upamiętniającą” (…), to nie jest nią w pełnym sensie, ponieważ nie była umieszczona na podstawach prawnych (jako że nie ma odpowiedniej decyzji kompetentnego organu)”.
Sąd oznajmił w uzasadnieniu, że nie dopatrzył się naruszeń podczas demontażu „spornych tablic upamiętniających”, a uczelnia medyczna, która zajmuje obecnie gmach, nie złamała prawa.
Oddalenie pozwu podlega apelacji, która - jak przypomniał sąd w uzasadnieniu - może być złożona w ciągu miesiąca „od czasu podjęcia przez sąd decyzji w ostatecznej formie”.
W minionym roku z budynku w Twerze, w którym mieściła się do połowy XX wieku siedziba sowieckich organów bezpieczeństwa i gdzie wiosną 1940 mordowani byli jeńcy z Ostaszkowa, zdjęta została tablica przypominająca o tych wydarzeniach. Znajdowała się ona na gmachu od początku lat 90. XX wieku. Została tam umieszczona z inicjatywy Rodzin Katyńskich za zgodą ówczesnych władz Tweru. Stowarzyszenie Memoriał pozwało do sądu uczelnię medyczną, która zajmuje obecnie gmach. Rosyjscy działacze domagają się przywrócenia tablicy. 25 lutego br. sąd oddalił ten pozew.
Postępowanie przed sądem w Twerze dotyczyło, oprócz polskiej, także drugiej tablicy, która znajdowała się na gmachu i poświęcona była rosyjskim ofiarom represji stalinowskich.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/543342-bezczelnosc-rosyjski-sad-upamietnienie-katynia-bez-podstaw