Niemcy idą za przykładem innych krajów i na razie wstrzymują szczepienia szczepionką AstraZeneca, ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia, które wdraża tym samym zalecenie Instytutu Paula Ehrlicha. Światowa Organizacja Zdrowia uważa, że preparat tej firmy powinien być nadal stosowany.
Po nowych doniesieniach o zakrzepicy żył mózgowych w związku ze szczepieniami w Niemczech i Europie, instytut uważa, że konieczne są dalsze badania. Europejska Agencja Leków (EMA) zadecyduje, „czy i jak nowe odkrycia wpłyną na zatwierdzenie szczepionki”.
Rzeczniczka WHO Margaret Harris przekonywała, że ta szczepionka nie stanowi zagrożenia:
To świetna szczepionka, nie ma powodów, by jej nie stosować
— powiedziała w piątek.
Zawieszenie szczepień
Kilka krajów zawiesiło szczepienia tym preparatem po zgłoszeniach, dotyczących skutków ubocznych. Ostatnio irlandzka komisja ds. szczepień opowiedziała się za tymczasowym zaprzestaniem podawania szczepionek przygotowanych przez firmę AstraZeneca. Jest to środek zapobiegawczy. Wcześniej w Danii i Norwegii odkryto pojedyncze przypadki, w których po podaniu leku wystąpiły ciężkie zakrzepy krwi.
Decyzja Macrona
Prezydent Emmanuel Macron poinformował w poniedziałek, że we Francji wstrzymane zostaną szczepienia przeciw Covid-19 preparatem AstraZeneca, do oczekiwanej we wtorek rekomendacji Europejskiej Agencji Leków w sprawie.
Włosi też wstrzymują
Włoska Agencja Leków zdecydowała w poniedziałek o czasowym zawieszeniu w całym kraju szczepień preparatem koncernu AstraZeneca. W wydanym komunikacie poinformowano, że decyzję tę podjęto w ramach prewencji.
Włoska agencja ogłosiła, że czeka na zajęcie stanowiska przez Europejską Agencję Leków w sprawie szczepionek AstraZeneca. Jak zaznaczyła, jej decyzja jest zgodna z rozporządzeniami wydanymi w innych krajach UE.
Dzień wcześniej ten sam włoski urząd zapewniał, że preparat jest bezpieczny. Tak odniósł się do tego, że w Piemoncie zawieszono w niedzielę stosowanie tej szczepionki z jednej z serii po tym, gdy po jej podaniu zmarł w mieście Biella 57-letni nauczyciel. Przypadek ten jest obecnie wyjaśniany, podobnie jak dwa wcześniejsze zgony, do których doszło na Sycylii. Zmarli tam po zaszczepieniu 43-letni żołnierz i 50-letni policjant.
Do zablokowania szczepień produktem tego koncernu doszło we Włoszech w dniu, gdy liczba osób w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi przekroczyła 2 miliony. Zapowiedziano też znaczne przyspieszenie kampanii szczepień.
Dołącza Hiszpania
Władze Hiszpanii wstrzymały w poniedziałek stosowanie podczas szczepień przeciwko Covid-19 szczepionki firmy AstraZeneca. Wcześniej zawieszenie stosowania tego produktu ogłosiło kilka wspólnot autonomicznych tego kraju, w tym m.in. Andaluzja i Katalonia.
Decyzja w sprawie wstrzymania szczepień zapadła podczas popołudniowego spotkania tzw. rady międzyterytorialnej odpowiedzialnej za szczepienia oraz walkę z epidemią koronawirusa.
Według informacji przekazanej przez ministerstwo zdrowia Hiszpanii spotkanie rady, w skład której wchodzi przedstawiciel ministerstwa zdrowia oraz reprezentanci służb sanitarnych poszczególnych regionów, zostało zwołane w poniedziałek w trybie pilnym.
Szczepionka zawieszona w Portugalii
Władze Portugalii zawiesiły w poniedziałek podawanie szczepionek przeciwko koronawirusowi firmy AstraZeneca. Wcześniej potwierdziły u osób, które przyjęły ten produkt, dwa przypadki zakrzepicy.
Właśnie z powodu tych zdarzeń postanowiliśmy zarekomendować wstrzymanie szczepień dawkami AstraZeneca
— powiedziała podczas wieczornej konferencji w Lizbonie szefowa podległej rządowi Generalnej Dyrekcji Zdrowia (DGS) Graca Freitas. Dodała, że nie są to ciężkie przypadki zakrzepicy.
Przedstawicielka służb medycznych Portugalii wyjaśniła, że dotychczas w tym kraju podano 400 tys. dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi koncernu AstraZeneca.
Posiadamy jeszcze około 200 tys. dawek tego produktu, który od dziś pozostanie w magazynach
— dodała Freitas, potwierdzając, że w poniedziałek punkty szczepień otrzymały zakaz podawania tych szczepionek, a jego zniesienie jest uzależnione “od skoordynowanej decyzji państw UE”.
Szefowa DGS wyjaśniła, że w związku z wstrzymaniem podawania szczepionek AstraZeneca proces szczepień przeciwko Covid-19 wydłuży się w Portugalii o co najmniej dwa tygodnie. Dodała, że osoby, które w najbliższym czasie miały przyjąć szczepionki tego producenta zostaną zaszczepione dawkami dostarczonymi przez firmy Pfizer i Moderna.
Szczepionki AstraZeneca w drugiej połowie marca mieli przyjąć w Portugalii nauczyciele, a także osoby w wieku 50-80 lat, które nie cierpią na choroby przewlekłe.
Cypr też zawiesza podawanie szczepionki AstraZeneca
Cypr jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, który w poniedziałek zawiesił podawanie szczepionki na koronawirusa firmy AstraZeneca. O decyzji tej poinformowało cypryjskie ministerstwo zdrowia.
Zawieszenie ma potrwać do czasu wydania przez Europejską Agencję Leków (EMA) zaleceń dotyczących dalszego stosowania preparatu.
W najbliższych dniach EMA ma przeprowadzić rygorystyczną analizę wszystkich danych dotyczących zdarzeń zakrzepowo-zatorowych. Komitet ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) zwołał nadzwyczajne posiedzenie w czwartek, 18 marca, w celu podsumowania zebranych informacji.
Ministerstwo zdrowia Cypru podało, że w kraju tym nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych stosowania szczepionki AstraZeneca. Kontynuowany ma być program szczepień preparatami Pfizer/BioNtech i Moderna.
Na zawieszenie podawania szczepionki AstraZeneca z powodu przypadków zakrzepów krwi u zaszczepionych zdecydowało się już kilkanaście krajów - Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Dania, Norwegia, Irlandia, Islandia, Holandia, Bułgaria, Słowenia, Portugalia, Tajlandia i Demokratyczna Republika Konga. Austria, Estonia, Łotwa, Litwa i Luksemburg zawiesiły stosowanie jednej konkretnej partii produktu AstraZeneca.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/543174-niemcy-francja-i-wlochy-wstrzymuja-szczepienia-astrazeneka