Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 117,8 mln ludzi na świecie, ponad 2,61 mln zakażonych zmarło. Wiele europejskich państw potwierdza wystąpienie III fali pandemii i rozważa zaostrzenie obowiązujących obostrzeń.
CZYTAJ TAKZE:
Niemcy potwierdzają III falę pandemii
W Niemczech rozpoczęła się trzecia fali epidemii koronawirusa - oświadczył w czwartek szef berlińskiego Instytutu im. Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler. Rośnie liczba nowych zakażeń - ostatniej doby wykryto ich 14 356; zmarło 321 chorych na Covid-19.
Liczba nowych infekcji koronawirusem w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni wzrosła do 69,1 na 100 tys. Dzień wcześniej wskaźnik ten wynosił 65,4.
Mamy bardzo wyraźne powody, by twierdzić, że trzecia fala koronawirusa już się zaczęła. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni
— powiedział Wieler podczas wywiadu dla Stowarzyszenia Dziennikarzy ONZ (ACANU). Dodał, że mimo szczepień należy zachować jak najbardziej restrykcyjne środki zapobiegawcze, takie jak noszenie maseczek i utrzymywanie dystansu społecznego.
Jak podaje agencja dpa, jeśli nie będzie przerw w produkcji lub dostawach szczepionek, do jesieni 80 proc. populacji kraju może uzyskać odporność na koronawirusa. Wieler wskazał, że po pierwszych fazach szczepień konieczne będą cykliczne powtórki, jednak nie określił, w jakich odstępach czasu.
Jak wskazuje sondaż przeprowadzony przez ośrodek YouGov, większość Niemców ma zaufanie do szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer - w pytaniu o to, którą ze szczepionek dopuszczonych dotąd do użytku w UE uważają za bezpieczną, ten preparat wskazało 66 proc. respondentów. Preparat amerykańskiej Moderny wskazało 54 proc. ankietowanych, a szczepionkę brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca - 43 proc.
Ponad jedna czwarta (27 proc.) ankietowanych nie chce być szczepiona preparatem tej ostatniej firmy i woli zaczekać na inne możliwości. Gotowość zaszczepienia się specyfikiem AstraZeneki wyraziło 35 proc. ankietowanych, Moderny - 49 proc., a BionTech/Pfizer - 61 proc.
Sondaż przeprowadzono z udziałem ponad 8 tys. osób w Niemczech, Francji, Włoszech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i USA w dniach 23 lutego-2 marca.
We Francji tylko 33 proc. respondentów uznało, że preparat AstraZeneki jest bezpieczny, we Włoszech wskazało tak 54 proc. ankietowanych, a w Hiszpanii 59 proc. W Wielkiej Brytanii zaufanie do tej szczepionki zadeklarowało 81 proc. osób.
Od początku pandemii w Niemczech zakaziło się koronawirusem 2 532 947 osób, zaś zmarło 72 810.
Największy przyrost zakażeń od początku pandemii na Węgrzech
Największy przyrost zakażeń koronawirusem od początku pandemii zanotowano w ciągu ostatniej doby na Węgrzech: wykryto 8312 nowych przypadków – wynika z danych opublikowanych w czwartek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii koronawirusa.
Zmarło 172 kolejnych chorych na Covid-19, podnosząc liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby na Węgrzech do prawie 16 500.
Wzrosła też liczba aktywnych zakażeń – do ponad 128 tys. Coraz więcej osób wymaga opieki szpitalnej – obecnie 8329, przy czym aż 911 musi oddychać przy pomocy respiratora.
Sytuacja na Węgrzech podczas trzeciej fali pandemii Covid-19 jest bardzo trudna. Władze zaostrzyły w związku z tym od poniedziałku restrykcje, zamykając m.in. wszystkie sklepy z wyjątkiem spożywczych, aptek i drogerii oraz wszystkie punkty usługowe z wyjątkiem prywatnych gabinetów lekarskich.
Rząd Węgier stara się opanować sytuację, szczepiąc jak najwięcej osób. W tym celu zakupiono oprócz zachodnich preparatów także szczepionki rosyjską i chińską. Do czwartku zaszczepiono co najmniej jedną dawką już ponad 1,1 mln osób na niecałe 10 mln mieszkańców kraju.
Rekordowa liczba hospitalizacji na Ukrainie
Na Ukrainie poprzedniej doby z powodu Covid-19 hospitalizowano rekordową liczbę osób - ponad 4 tys. Ekspert ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk (NAN) ostrzega przed „narodową katastrofą” i uważa, że wiosenna fala zakażeń będzie dużo groźniejsza od jesiennej.
Wołodymyr Hałyckyj, lekarz i naukowiec z NAN, prognozuje, że wiosenna fala zachorowań, która według niego będzie silniejsza i bardziej gwałtowna od tej jesiennej, może potrwać do połowy maja, a jej okres szczytowy ma przypaść na początek kwietnia - pisze agencja Unian.
Ekspert alarmuje, że dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 40 tysięcy, a bilans zgonów - tysiąca. Zaznaczył przy tym, że nie wiadomo, ile z tych przypadków będzie potwierdzonych przez laboratoria w związku z ich ograniczonymi możliwościami. Wiosenna fala Covid-19 może stać się „narodową katastrofą” - czytamy na stronie internetowej NAN.
Hałyckyj opowiedział się za wprowadzeniem ostrych restrykcji przeciwepidemicznych w całym kraju, włącznie z zatrzymaniem transportu publicznego.
Naukowcy NAN prognozują, że śmiertelność z powodu Covid-19 będzie rosnąć i za dwa-trzy tygodnie w kraju odnotowywane będą szczytowe wskaźniki zgonów, jakie obserwowano jesienią - czytamy w innej publikacji na stronie akademii. Według różnych metod badawczych w tygodniu 11-17 marca liczba wykrytych zakażeń sięgnie 8,3-10,4 tys.
Według ekspertów nowa fala zakażeń charakteryzuje się większą liczbą zgonów wśród potwierdzonych przypadków i cięższym niż jesienią przebiegiem choroby wśród osób średniego wieku.
W kraju rośnie liczba zakażeń i hospitalizacji. Minionej doby do szpitali z powodu SARS-CoV-2 trafiło najwięcej do tej pory osób - ponad 4 tysiące. Wykryto ponad 9 tys. infekcji i ponad 260 osób zmarło. Przeprowadzono ok. 106 tys. testów, w tym 47 tys. metodą PCR. Od początku pandemii potwierdzono ponad 1,4 mln zakażeń, a prawie 27,7 tys. ludzi zmarło.
W środę premier Denys Szmyhal zaznaczył, że w kraju zaczęła się trzecia fala pandemii, ale system ochrony zdrowia jest na nią przygotowany.
Pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19 otrzymało do tej pory na Ukrainie niecałe 30 tys. ludzi.
Maseczki pociągach w Finlandii
Od czwartku w pociągach w całej Finlandii obowiązuje nakaz noszenia maseczek, a od soboty wprowadzony zostanie także w autobusach, tramwajach czy metrze w stolicy kraju, Helsinkach. Prawo nie nakazuje zasłaniania nosa i ust, ale według kolei większość pasażerów życzy sobie, aby wszyscy robili tak na czas przejazdu.
Ponad 65 proc. ankietowanych chce obowiązkowego stosowania maseczek w pociągach - przekazał fiński przewoźnik kolejowy VR, powołując się na przeprowadzony sondaż. W kraju od zeszłej jesieni obowiązywało jedynie „mocne zalecenie” używania maseczek w komunikacji zbiorowej.
Obowiązek co do zasady dotyczy każdego, kto wsiada do pociągu i się po nim porusza. W razie potrzeby maseczki (krajowej produkcji) można zakupić także w punktach obsługi pasażera lub u konduktora w cenie 3 euro za sztukę - wyjaśnia VR w zaleceniach dla podróżnych.
Nakaz używania maseczek w pociągach nie dotyczy najmłodszych podróżnych (poniżej 12. roku życia) oraz tych, którym nie pozwalają na to względy zdrowotne. Maseczek nie muszą mieć też twarzy pasażerowie przebywający w wykupionym przedziale.
Według Topiego Simoli, szefa działu transportu pasażerskiego w VR, o ile - zgodnie z międzynarodowymi badaniami - ryzyko zakażenia się w komunikacji publicznej jest małe, to na czas wprowadzonego w Finlandii lockdownu (od marca na okres trzech tygodni) także kolej „chce działać odpowiedzialnie”.
Dotychczas praktyka stosowania maseczek w fińskich pociągach była „różna w zależności od regionu czy tras przejazdów pociągów”, ale - jak podaje VR - w najlepszym razie używało ich do 90 proc. podróżnych.
Obowiązek noszenia maseczek został dodany do obowiązujących warunków przejazdu, ale - wyjaśniają przedstawiciele przewoźnika - nie będzie można usunąć siłą z pociągu pasażera bez maseczki.
Podobny komunikat wystosował w czwartek Stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego (HSL), wprowadzając od soboty obowiązek stosowania maseczek w środkach komunikacji w Helsinkach. Wyjaśnia, że celem jest „zaostrzenie przekazu” i dodanie tego obowiązku do warunków podróży dla każdego, kto zamierza skorzystać z usług komunikacyjnych.
Według HSL obecnie średnio czterech na pięciu pasażerów odbywa podróż w maseczce, ale - jak wynika z sondaży - podróżni życzyliby sobie, aby każdy stosował się do wytycznych.
W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem, głównie wariantem brytyjskim, w liczącej 5,5 mln mieszkańców Finlandii od marca obowiązuje konstytucyjny stan wyjątkowy. W czwartek poinformowano o 720 nowych infekcjach (z czego ok. 480 w okręgu stołecznym). Od początku pandemii potwierdzono w kraju ponad 64,5 tys. zakażeń koronawirusem i ponad 770 zgonów osób z Covid-19. Zaszczepiono ponad 0,5 mln osób.
III fala pandemii we Włoszech
Od trzech tygodni we Włoszech stale rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co potwierdza początek trzeciej fali pandemii - ogłosiła w czwartek fundacja medyczna Gimbe, która prowadzi stały monitoring kryzysu sanitarnego.
Po raz pierwszy od ośmiu tygodni, podkreślono, zwiększyła się tygodniowa liczba zgonów (z 1940 do 2191). Wzrost ten sięga 13 procent.
Od 3 do 9 marca zanotowany został wzrost liczby zakażeń o prawie jedną piątą w porównaniu z poprzednimi siedmioma dniami - ze 123 tysięcy do 145 tys.
Zwiększyła się też liczba hospitalizowanych chorych na Covid-19 - z 19,5 tys. do ponad 22 tysięcy. O 18 procent więcej pacjentów przebywa na oddziałach intensywnej terapii.
Włosi zaostrzą restrykcje na święta
Podczas Wielkanocy we Włoszech zaostrzone zostaną restrykcje antypandemiczne tak, jak w czasie Bożego Narodzenia - zapowiedział przedstawiciel rządu Stefano Patuanelli. W dniach świątecznych i przedświątecznych w kraju ma zostać wprowadzona czerwona strefa.
Patuanelli, który w rządzie Mario Draghiego reprezentuje Ruch Pięciu Gwiazd i jest ministrem rolnictwa, w wywiadzie telewizyjnym ujawnił, że w czasie Świąt mają obowiązywać bardziej surowe przepisy.
Decyzje oczekiwane są w najbliższych dniach, a zapowiedzi zaostrzenia kroków wywołują kontrowersje w koalicji. Dyskusja na ten temat trwa dokładnie rok po wprowadzeniu pierwszego lockdownu.
Według polityka Ruchu obowiązywać będzie model znany z Bożego Narodzenia.
Dania wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca
Duńskie władze poinformowały w czwartek o wstrzymaniu szczepień przeciwko Covid-19 preparatem AstraZeneca po zgonie osoby, która przyjęła szczepionkę. Podejrzewa się, że specyfik może powodować zakrzepy krwi.
Możliwy jest poważny efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi
— napisał na Twitterze minister zdrowia Danii Magnus Heunicke.
Działamy wcześnie, aby zbadać, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy
— dodał.
CZYTAJ WIĘCEJ: Dania wstrzymuje szczepienia preparatem AstraZeneca! „Możliwy jest efekt uboczny w postaci śmiertelnych zakrzepów krwi”
Do Grecji tylko po zaszczepieniu
Od 14 maja do Grecji będą mogli przyjeżdżać zagraniczni turyści, którzy są zaszczepieni przeciwko Covid-19, przeszli chorobę i wytworzyli antyciała lub mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - poinformował minister turystyki Charis Teocharis.
Grecja ma gotowe procedury dotyczące lata 2021 roku. Powitamy tych turystów, którzy przed podróżą albo się zaszczepili, albo wytworzyli przeciwciała, albo mają negatywny wynik badania. Wśród wszystkich turystów prowadzone będą wyrywkowe testy na obecność koronawirusa
— powiedział minister podczas przemówienia transmitowanego w ramach berlińskich targów turystycznych ITB.
Teocharis dodał, że po tym, gdy w Grecji zaszczepieni przeciwko Covid-19 zostaną członkowie najbardziej narażonych na zakażenie grup, szczepienia obejmą pracowników branży turystycznej.
Szef greckiego resortu turystyki wyraził nadzieję, że do lata uda się znieść większość związanych z epidemią obostrzeń. Zapowiedział też oficjalne rozpoczęcie sezonu turystycznego w Grecji na 14 maja, ale - jak dodał - pilotażowy program przyjmowania turystów ma się rozpocząć już w kwietniu. Obejmie urlopowiczów z krajów Unii Europejskiej i innych miejsc, w których program szczepień jest zaawansowany, np. z Izraela.
Teocharis wyraźnie zaznaczył, że wszystkie te plany mogą ulec zmianie, jeżeli pogorszy się sytuacja epidemiczna.
Pierwsza śmiertelna ofiara pandemii Covid-19 w Kambodży
Władze Kambodży poinformowały w czwartek o pierwszej śmiertelnej ofierze epidemii Covid-19 w tym państwie. Od początku pandemii w kraju potwierdzono tylko 1163 zakażenia, ale od końca lutego kraj mierzy się z nową falą setek zachorowań.
Pracujący jako kierowca ciężarówki 50-letni mężczyzna zmarł w czwartek rano w Szpitalu Przyjaźni Khmersko-Radzieckiej w stolicy kraju Phnom Penh - przekazały władze. Infekcję zdiagnozowano u niego w lutym.
W czwartek wykryto także 39 nowych zakażeń. Od 20 lutego w stolicy zamknięte są szkoły, siłownie, muzea, sale koncertowe i inne miejsca rozrywki. Te ograniczenia to reakcja na ostatni wzrost zachorowań. Według władz został on wywołany zachowaniem mieszkającego w Kambodży obcokrajowca, który na początku lutego złamał nałożoną na niego kwarantannę i wybrał się do nocnego klubu - relacjonuje agencja AP.
W Kambodży w ciągu ostatnich siedmiu dni potwierdzano średnio 35 infekcji dziennie - wynika z zestawienia agencji Reutera. Do połowy lutego w tym kraju diagnozowano pojedyncze przypadki zakażeń.
Na początku marca kambodżański parlament przyjął surowe prawo traktujące łamanie przepisów sanitarnych jako poważne przestępstwo, za które grozi nawet do 20 lat pozbawienia wolności - informuje singapurska telewizja CNA. Dodaje, że według organizacji broniących praw człowieka ustawa może być wykorzystywana przez rząd sprawującego władzę od 36 lat premiera Hun Sena do zwalczania opozycji i wszelkich niezgadzających się z nim grup.
W lutym w Kambodży rozpoczęły się szczepienia przeciwko Covid-19. Do kraju dotarło 600 tys. dawek preparatu produkowanego przez chińską firmę Sinopharm i 324 tys. dawek podarowanej przez Indie szczepionki AstraZeneca.
Rekordowa dobowa liczba zgonów w Brazylii
W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 2286 kolejnych zgonów z powodu koronawirusa - podało w środę brazylijskie ministerstwo zdrowia. To najwyższa dobowa liczba zgonów w tym kraju od początku pandemii.
Rekordową dobową liczbę zgonów zarejestrowano w Brazylii już poprzedniego dnia, we wtorek - 1972. W środę, według oficjalnych danych, po raz pierwszy liczba ta przekroczyła 2 tysiące.
Resort zdrowia poinformował także o prawie 80 tysiącach nowych zakażeniach koronawirusem.
Jesteśmy w najgorszym momencie pandemii w Brazylii, szybkie tempo przenoszenia się wirusa w różnych jego wariantach sprawia, że epidemia jest jeszcze groźniejsza. Rok 2021 będzie bardzo trudny
— powiedziała agencji AFP Margareth Dalcolmo, pulmonolog z brazylijskiego instytut zdrowia publicznego.
Brazylia jest po Stanach Zjednoczonych krajem najbardziej dotkniętym skutkami epidemii, jeśli chodzi liczbę ofiar śmiertelnych. Od początku epidemii zmarło tam już 270 656 osób, a całkowita liczba zakażeń sięga 11,2 mln.
Media alarmują, że w szpitalach zaczyna brakować łóżek, a kraj stoi w obliczu całkowitej zapaści służby zdrowia. Kampania szczepień, która miała pomóc w walce z koronawirusem, przebiega z dużymi problemami.
Chile najszybciej szczepiącym się krajem przeciwko Covid-19 na świecie
Chile w tym tygodniu stało się krajem najszybciej szczepiącym swoich obywateli przeciw Covid-19 i pod względem tempa szczepień wyprzedziło nawet Izrael - wynika z danych portalu Our World in Data.
Omawiający te dane portal niemieckiego tygodnika „Stern” pisze, że Chile ma obecnie najwyższy na świecie wskaźnik liczby szczepień w przeliczeniu na 100 mieszkańców - w ostatnim tygodniu wyniósł on średnio 1,08 dawki dziennie na 100 mieszkańców. W Izraelu było to 1,03 dawki na 100 mieszkańców.
Szczepienia w Chile ruszyły na początku lutego i do tej pory ok. 4,1 mln osób przyjęło tam co najmniej jeden zastrzyk. To 21 proc. populacji kraju zamieszkiwanego przez 18 mln ludzi. W poniedziałek padł rekord dziennej liczby szczepień, według lokalnej gazety „La Tercera” wykonano ich 319 014.
Chilijczycy szczepią się głównie preparatem chińskiej firmy SinoVac, korzystają też ze szczepionek firm BionTech/Pfizer, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Kraj zamówił na razie łącznie 35 mln dawek szczepionek, z czego dostarczono do tej pory 10 mln.
Najdłuższy kraj świata sukces w kampanii szczepień przeciw Covid-19 zawdzięcza latom doświadczenia w organizacji masowych szczepień ludności, jak wyjaśnił gazecie „El Pais” chilijski minister zdrowia Enrique Paris. Szczepienia na wielką skalę rozpoczęto w 1978 r., nikt nie otrzymuje zastrzyku dopóki nie zarejestruje swoich danych osobowych, dokumentu tożsamości oraz nie wskaże szczepionki, którą ma przyjąć. „To pomaga nam prowadzić rzetelne statystyki” - zaznaczył Paris.
Chile ma w planach zaszczepić przynajmniej jedną dawką do czerwca 80 proc. swojej populacji - czyli 15 mln osób. Kraj ma wysokie wskaźniki wzrostu zakażeń koronawirusem - od kilku dni średnio odnotowuje się 5 tys. nowych przypadków. Według statystyk tamtejszego ministerstwa zdrowia od początku pandemii koronawirusem zakaziły się 864 064 osoby, zaś 21 182 zmarły.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/542666-raport-ze-swiata-kolejne-panstwa-potwierdzaja-iii-fale