USA zatwierdziły nową szczepionkę, Włosi zamykają niektóre szkoły, a Czesi chcą szczepić rosyjskim preparatem. To efekt trwającej pandemii koronawirusa.
Włosi zamykają szkoły w kilku regionach
Co trzeci uczeń we Włoszech od poniedziałku będzie się uczyć zdalnie. To rezultat zamknięcia szkół w kilku regionach, gdzie dochodzi do największego szerzenia się koronawirusa, zwłaszcza jego odmian.
W domu uczyć będzie się od początku marca ponad 3 miliony uczniów; 800 tys. ze szkół podstawowych, pół miliona gimnazjalistów i 1,8 mln licealistów - takie dane podano w niedzielę w analizie na temat sytuacji szkół po zaostrzeniu restrykcji w kilku regionach, gdzie zapadła decyzja o nauce zdalnej od 1 marca.
W najlepszej sytuacji jest ponad 200 tysięcy dzieci i młodzieży z Sardynii, gdzie otwarte będą wszystkie szkoły, gdyż region został ogłoszony - co miało miejsce po raz pierwszy we Włoszech od początku epidemii- białą strefą minimalnego ryzyka zakażeń. Warunkiem tego jest zanotowanie mniej niż 50 przypadków infekcji na 100 tysięcy mieszkańców.
Z kolei w Kampanii w domach pozostanie prawie milion uczniów szkół wszystkich szczebli. Władze regionu wyjaśniły, że zamknęły je do 14 marca głównie po to, by umożliwić nauczycielom zaszczepienie się.
Ponadto naukę zdalną wprowadzono w regionach, które od poniedziałku będą czerwonymi strefami najwyższego ryzyka zakażeń; to Górna Adyga, Basilicata i Molise. Większość szkół zamknięto także w Abruzji. W Apulii otwarte pozostaną tylko szkoły podstawowe. Zamknięcie szkół zarządziły też władze niektórych miast, między innymi Bolonii , Ankony, Maceraty i Sieny.
Tłumy w Rzymie i Mediolanie
Ponad 100 zgromadzeń stwierdziła policja w Rzymie w czasie weekendu - podano w niedzielę po kolejnym słonecznym dniu, gdy tłumy wyległy do centrum, na ulice handlowe i nad morze. Tłok panował też w tradycyjnych miejscach spotkań i spacerów w Mediolanie.
W obu włoskich metropoliach interweniowała policja, zamykając dostęp do najbardziej zatłoczonych rejonów.
W ciągu doby, jak ogłosiło MSW, w całym kraju przeprowadzono ponad 100 tysięcy kontroli, a prawie 2 tysiące osób ukarano za złamanie przepisów o walce z pandemią.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że na Covid-19 zmarły następne 192 osoby i potwierdzono 17455 kolejnych zakażeń koronawirusem. Dzień wcześniej było prawie 19 tysięcy przypadków i 280 zgonów.
Bilans zmarłych wzrósł do 97699.
Od soboty wykonano 257 tysięcy testów.
Koronawirusa wykryto dotąd u około 2,9 miliona osób, z których wyleczonych jest 2,4 miliona.
Według oficjalnych danych liczbę obecnie zakażonych we Włoszech szacuje się na 422 tysiące
Portugalczycy sprowadzają swoich obywateli
W niedzielę na lotnisku w Lizbonie wylądował wyczarterowany przez rząd Antonia Costy samolot z blisko 300 obywatelami Portugalii. Z powodu wstrzymanych od 27 stycznia połączeń z Brazylią nie mogli oni powrócić do kraju.
Rejs linii TAP był podróżą powrotną samolotu, który w piątek wyleciał z Lizbony do Sao Paulo zabierając na swoim pokładzie 298 obywateli Brazylii. Uzyskali oni pozwolenie na podróż do ich ojczyzny w ramach tzw. lotu humanitarnego.
W połowie lutego rząd Portugalii porozumiał się z władzami brazylijskimi w sprawie wyczarterowania samolotu, który miałby odtransportować obywateli obu krajów do ich ojczyzn. Po 27 stycznia nie mogli oni podróżować. Zakaz rejsów pomiędzy oboma państwami wprowadził rząd Costy tłumacząc taka decyzję wysoką liczbą zakażeń koronawirusem w Portugalii i Brazylii. Jednym z powodów likwidacji bezpośrednich połączeń pomiędzy oboma krajami było pojawienie się brazylijskiego wariantu SARS-CoV-2.
Pomimo humanitarnego charakteru obu lotów część pasażerów musiała zapłacić za podróż nawet 1300 euro, co jak tłumaczyli organizatorzy lotu, wynikało z faktu, że niektóre osoby wracały z urlopów i nabyły ostatnie wolne miejsca po komercyjnej cenie.
W sobotę rząd Costy zapowiedział, że rozważa opcję skierowania dodatkowych samolotów do Brazylii po oczekujących tam wciąż na możliwość repatriacji portugalskich obywateli.
USA zatwierdziły nową szczepionkę
Stany Zjednoczone zatwierdziły w sobotę do stosowania szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Johnson&Johnson, jako trzecią z kolei - poinformowała federalna Agencja ds. Żywności i Leków (FDA).
Szczepionka J&J zatwierdzona została do stosowania w walce z koronawirusem jako trzecia, po szczepionkach Pfizera/BioNTech i Moderny. Podawana jest tylko w jednej dawce, zamiast w dwóch i może być przechowywana w zwykłej lodówce.
Według FDA jedna dawka szczepionki J&J zapewnia ochronę na poziomie ok. 85 proc. przeciwko najbardziej poważnym następstwom zakażenia koronawirusem. Wynik taki otrzymano po masowych badaniach przeprowadzonych na trzech kontynentach.
Szczepionka okazała się skuteczna również w takich krajach jak RPA, gdzie pojawił się najgroźniejszy wariant wirusa.
Pierwsze dostawy szczepionki w USA mają rozpocząć się w poniedziałek. Do końca marca J&J zamierza dostarczyć 20 mln dawek a do lata 100 mln. J&J stara się również o autoryzację swojej szczepionki przez WHO, m. in. do stosowania w Europie.
Czesi chcą szczepić Sputnikiem
Premier Czech Andrej Babisz powiedział w niedzielę, że dla użycia rosyjskiej szczepionki Sputnik V wystarczy zgoda Państwowego Instytutu Kontroli Leków (SUKL). Wcześniej prezydent Milosz Zeman powiedział, że wysłał list do Rosji z prośbą o dostarczenie szczepionki.
Zdaniem premiera nie ma potrzeby czekać na rekomendację Europejskiej Agencji Leków (EMA). Wystarczający byłby certyfikat SUKL. Przed trzema tygodniami premier Babisz mówił, że Czechy nie planują zastosowania rosyjskiego preparatu bez zatwierdzenia przez instytucję europejską. Jego zdaniem Czechy mogłyby kupić szczepionkę wcześniej, żeby uzyskać przewagę w sytuacji, gdy preparat zostanie zatwierdzony przez EMA.
We wtorek prezydent, premier, przewodniczący Izby Poselskiej Radek Vondraczek, minister spraw zagranicznych Tomasz Petrziczek i minister obrony Lubomir Metnar zgodzili się, że w Czechach nie należy używać szczepionek, które nie zostaną zaakceptowane przez EMA.
W rozmowie opublikowanej w niedzielę przez jedną ze stacji TV Milosz Zeman powiedział, że wystosował list do prezydenta Rosji Władimira Putina z prośbą o dostawę szczepionki Sputnik V. List miał podpisać także premier.
O ile jestem dobrze poinformowany, to nasza prośba zostanie spełniona, ale oczywiście będziemy potrzebować certyfikat
— powiedział prezydent i podkreślił, że dla niego wystarczająca byłaby rekomendacja SUKL.
Norwegowie zamykają Oslo
Burmistrz Oslo Raymond Johansen ogłosił w niedzielę wieczorem zamknięcie na dwa tygodnie stolicy Norwegii z powodu nagłego wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Ponownie zamknięte zostaną sklepy oraz szkoły.
W Oslo w sobotę odnotowano 245 przypadków Covid-19, najwięcej od początku pandemii.
Może się wydawać paradoksem, że liczba zakażeń rośnie, mimo rygorystycznych i długotrwałych restrykcji. Mogą za to odpowiadać wzrost mobilności mieszkańców oraz nowe wersje koronawirusa
—stwierdził burmistrz Johansen na specjalnie zwołanej konferencji.
W Oslo od 100 dni obowiązują najsurowsze w Norwegii obostrzenia. Eksperci szacują, że nowe wersje koronawirusa, a zwłaszcza jego brytyjska odmiana mogą stanowić już od 50 do 70 proc. wszystkich przypadków.
To się stało szybciej niż sądziliśmy. Już nie można być pewnym, że uda nam się ograniczyć zakażenia testowaniem, śledzeniem kontaktów oraz izolacją
—podkreśliła dyrektor Norweskiego Instytutu Zdrowia Publicznego Camilla Stoltenberg
Władze Oslo ogłosiły zamknięcie sklepów oraz galerii handlowych, z wyjątkiem sklepów spożywczych oraz aptek. Szkoły ponownie przejdą na nauczanie zdalne. Planuje się przeprowadzenie masowych testów wśród uczniów oraz nauczycieli. Szczególne zasady mają obowiązywać na placach budowy, gdzie wykryto wcześniej kilka ognisk brytyjskiej wersji koronawirusa.
Oslo odpowiada za około połowę wszystkich przypadków koronawirusa odnotowywanych w Norwegii. W całym kraju rekord dobowy zakażeń miał miejsce 4 stycznia, gdy potwierdzono 936 przypadków. Od tego czasu odnotowywano trend spadkowy, ale pod koniec lutego liczba przypadków koronawirusa ponownie zaczęła rosnąć.
Mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/541142-raport-ze-swiata-usa-zatwierdzily-nowa-szczepionke
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.