Ukończenie budowy gazociągu Nord Stream 2 utorowałoby drogę do szerszej rosyjskiej interwencji na terytorium Ukrainy oraz do eskalacji konfliktu - oceniła w piątek wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna.
Stefaniszyna wzięła udział w panelu dyskusyjnym waszyngtońskiego think tanku Atlantic Council, który poświęcony był Nord Stream 2.
Wicepremier Ukrainy uznała, że jednym z kluczowych strategicznych celów powstającego gazociągu jest „podważenie bezpieczeństwa energetycznego” jej państwa.
Ukończenie tego projektu utorowałoby drogę i otworzyło możliwości do szerszej rosyjskiej interwencji na terytorium Ukrainy i eskalacji konfliktu, której nie możemy sobie nawet wyobrazić
— ostrzegła.
Biorący udział w panelu poseł niemieckich Zielonych Manuel Sarrazin wyraził przekonanie, że Nord Stream 2 to „geostrategiczny projekt Kremla mający na celu ominięcie Ukrainy”, co - jak zastrzegł - negatywnie odbije się na gospodarce tego państwa.
Dodatkowo - jak argumentował, wskazując na krytykę gazociągu w Europie Środkowej - Nord Stream 2 „dzieli Europę”. Przedstawiciel Zielonych podkreślił także, że ukończenie projektu będzie miało negatywny wpływ na klimat.
Nord Stream 2 od lat budzi w Europie kontrowersje. Zwolennicy rurociągu utrzymują, że to projekt komercyjny, krytycy wskazują na jego geopolityczny wymiar i to, że może służyć jako Kremlowi narzędzie wywierania wpływu na Europę.
Krytyka w samych Niemczech
Gazociąg, któremu sprzeciwia się m.in Polska i kraje bałtyckie, jest także krytykowany w samych Niemczech. Presja, by Berlin porzucił budowę, wzrosła od czasu aresztowania w Moskwie lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego. Stanowisko rządu niemieckiego i kanclerz Angeli Merkel pozostaje jednak niezmienione.
Trasa rurociągu, który prezydent USA Joe Biden nazwał „złym interesem dla Europy”, omija Ukrainę, pozbawiając ją opłat tranzytowych, i umożliwia Rosji zwiększenie przesyłu gazu ziemnego bezpośrednio do Niemiec. Dotychczas amerykańskie sankcje skutecznie uniemożliwiały dokończenie projektu. Nowy gospodarz Białego Domu dąży jednak do poprawy relacji z władzami w Berlinie, a te obstają przy gazociągu.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/540951-ukrainska-minister-ns2-oznaczalby-rosyjska-interwencje