Amnesty International odebrała rosyjskiemu opozycjoniście Aleksiejowi Nawalnemu status „więźnia sumienia”. Organizacja twierdzi, że była „bombardowana” skargami podkreślającymi ksenofobiczne komentarze, które Nawalny wygłaszał w przeszłości. Stanowisko AI potwierdził Alexander Artemyev, dyrektor ds. Mediów na Europę Wschodnią i Azję Środkową w rozmowie z zona.media.
CZYTAJ TAKŻE:
Mowa nienawiści?
Agencja Reutera przywołała nagranie opozycjonisty z 2007 roku, na którym Nawalny wezwał do deportacji migrantów z Azji Centralnej czy mieszkańców Kaukazu Północnego.
Artemyev powiedział, że zespół AI przestudiował wypowiedzi Nawalnego sprzed około 15 lat i „doszedł do wniosku, że osiągają one poziom mowy nienawiści”.
Niemniej jednak nasze wezwanie do jego natychmiastowego uwolnienia pozostaje aktualne, ponieważ jest on prześladowany z powodów czysto politycznych
— dodał dyrektor ds. mediów.
Zwrócił jednak uwagę, że działacze na rzecz praw człowieka „mieli wrażenie, że prośby o weryfikację wypowiedzi Nawalnego były częścią skoordynowanej kampanii mającej na celu zdyskredytowanie go za granicą”.
Zona.media, powołując się na anonimowe źródło, dodał, że w całej kampanii pewną rolę mogła odegrać finansowana przez Kreml RT.
Iwan Żdanow, sojusznik Nawalnego, powiedział: „procedura nadawania i cofania statusu Amnesty International okazała się niezwykle haniebna”.
Proces Nawalnego w Rosji
Amnesty International uznała Nawalnego za więźnia sumienia po tym, jak został zatrzymany w Rosji po powrocie z Niemiec 17 stycznia, gdzie wracał do zdrowia po próbie otrucia.
W minioną sobotę Moskiewski Sąd Miejski odrzucił apelację złożoną przez obrońców Nawalnego od decyzji sądu niższej instancji o „odwieszeniu” kary więzienia z 2014 roku. Nawalny powinien spędzić w kolonii karnej około 2,5 roku. Adwokaci mówili po rozprawie, że opozycjonista może zostać wysłany do kolonii karnej w dowolnym momencie. Zastrzegali, że wcześniej powinni otrzymać decyzję Moskiewskiego Sądu Miejskiego na piśmie. 2 lutego sąd niższej instancji na wniosek służb więziennych zadecydował o zamianie wyroku w zawieszeniu, wydanego wobec Nawalnego w 2014 roku, na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.
wkt/BBC.com/zona.media/PAP/Reuters
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/540696-amnesty-international-cofa-nawalnemu-status-wieznia-sumienia