Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa UE wobec Węgier, wzywając Budapeszt do „wykonania orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości w sprawie węgierskiej ustawy o organizacjach pozarządowych finansowanych z zagranicy”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
KE wzywa Węgry do wykonania orzeczenia TSUE
Zdaniem KE, Węgry nie zastosowały się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. KE poinformowała w czwartek, że może skierować sprawę z powrotem do TSUE i zażądać sankcji finansowych.
Trybunał Sprawiedliwości UE powiedział jasno - ograniczenia nałożone przez rząd węgierski na finansowanie organizacji społeczeństwa obywatelskiego nie są zgodne z prawem UE. Dlatego podejmujemy zdecydowany krok, aby zapewnić zgodność z tym orzeczeniem. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego są nieodzowną częścią naszych demokracji. Musimy je wspierać, a nie z nimi walczyć
— powiedziała wiceszefowa KE Viera Jourova cytowana przez KE.
Orzeczenie TSUE ws. ustawy o organizacjach pozarządowych
W orzeczeniu z 18 czerwca 2020 roku Trybunał stwierdził, że węgierska ustawa o organizacjach pozarządowych narusza przepisy UE dotyczące swobodnego przepływu kapitału (art. 63 TFUE) oraz podstawowe prawa do ochrony danych osobowych i wolność zrzeszania się, chronione Kartą praw podstawowych UE.
Zgodnie z przepisami uchwalonymi na Węgrzech w 2017 r. organizacje obywatelskie podlegają rejestracji przez węgierskie organy jako „otrzymujące wsparcie zagraniczne”, gdy wysokość darowizn otrzymanych w danym roku osiągnie określony próg. Przy rejestracji muszą one podać nazwiska lub nazwy darczyńców, od których wsparcie wynosi co najmniej 500 tys. forintów (ok. 1,5 tys. euro) oraz dokładną kwotę wsparcia. Informacje te podlegają następnie upublicznieniu. Oprócz tego organizacje te muszą podać na swojej stronie internetowej i w swoich publikacjach, że są „organizacją otrzymującą wsparcie zagraniczne”.
Trybunał podkreślił, że prawo do wolności zrzeszania się stanowi jedną z podstaw demokratycznego i pluralistycznego społeczeństwa. Stwierdził, że ustawodawstwo węgierskie zagraża roli społeczeństwa obywatelskiego jako niezależnego podmiotu w społeczeństwach demokratycznych, podważając prawo do wolności zrzeszania się, tworząc wobec niego klimat nieufności, a także ograniczając prywatność darczyńców.
KE uważa, że Węgry nie podjęły niezbędnych środków w celu zastosowania się do wyroku, pomimo wielokrotnych wezwań, aby uczynić to w trybie pilnym.
W szczególności Węgry nie uchyliły ustawy o przejrzystości, która została uznana za sprzeczną z prawem UE. (…) Węgry mają dwa miesiące na ustosunkowanie się do zastrzeżeń zgłoszonych przez Komisję. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE wraz z proponowanymi sankcjami finansowymi
— czytamy w komunikacie KE.
xyz/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/539739-soros-zachwycony-ke-wzywa-wegry-do-wykonania-wyroku-tsue