Grupa Wyszehradzka stworzyła w ostatnich latach alternatywę dla utopii Stanów Zjednoczonych Europy – oświadczyła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga w poniedziałek na Facebooku w 30-lecie powstania Grupy V4.
Grupa Wyszehradzka zdołała w ostatnich latach stworzyć zdecydowaną i silną alternatywę wobec utopii Stanów Zjednoczonych Europy, śmiało broniąc idei Europy Narodów. Razem powstrzymaliśmy imigrację, obroniliśmy nasze granice i umieściliśmy Europę Środkową na mapie świata zarówno w sensie gospodarczym, jak i politycznym
— napisała Varga.
Podkreśliła też, że dzięki współpracy V4 region w ciągu 30 lat stał się gospodarczym motorem Europy i jej najszybciej rozwijającym się obszarem. Jest jednak nie tylko zrzeszeniem gospodarczym, lecz również wspólnotą wartości, którą ściśle spaja kultura chrześcijańska, suwerenność narodowa, historia i tradycje.
Varga: Kraje V4 kształtują politykę UE
Jak zaznaczyła Varga, Grupa Wyszehradzka wspólnie ogłosiła, że nie chce więcej Europy, tylko mądrzejszej Europy, którą należy oprzeć na państwach narodowych i traktatach.
Kraje Europy Środkowej, V4, należą już dziś do państw, które kształtują i formują politykę Unii, nasza zdolność do realizowania swoich interesów umożliwia walkę, a nasza jedność jest przykładna i godnie koronuje 30-letnie ścisłe współdziałanie i wytrwałą pracę
— napisała Varga.
Wspólnie możemy dokonać więcej
— zakończyła.
Deklaracja węgierskiego parlamentu
Parlament Węgier przyjął w poniedziałek deklarację polityczną z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej, w której wyraża uznanie i wdzięczność za to doniosłe wydarzenie.
Węgierscy posłowie wysoko ocenili siłę wspólnoty wyszehradzkiej, która - jak podkreślili - umożliwiła obronę regionalnych interesów oraz zdobycie międzynarodowego uznania.
Nasza współpraca spaja wysiłki bliskich sobie pod względem historii i sposobu myślenia narodów, które miały w przeszłości podobne trudne doświadczenia oraz mają podobne wyobrażenia i programy na rzecz własnego rozwoju
— napisano w deklaracji.
Parlament węgierski zapowiedział też:
będziemy kontynuować wysiłki, zmierzające do integracji i rozwijania naszej wspólnoty.
W uzasadnieniu deklaracji, której inicjatorem był przewodniczący komisji spraw zagranicznych parlamentu Zsolt Nemeth, zaznaczono, że w minionych latach więzy między Czechami, Polską, Słowacją i Węgrami wzmocniły się zarówno na szczeblu rządowym, jak i parlamentarnym dzięki wspólnemu reprezentowaniu stanowisk i wzajemnemu wspieraniu się tych krajów.
Przypomniano też, że jesienią 2020 r. parlament Polski, która sprawuje obecnie prezydencję w V4, zaproponował, by z okazji 30-lecia V4 parlamenty czterech państw przyjęły w lutym 2021 r. jednobrzmiącą deklarację.
Odsłonięcie tablicy
W Wyszehradzie z okazji 30. rocznicy powstania Grupy Wyszehradzkiej odsłonięto tablicę pamiątkową w językach polskim, słowackim i czeskim odsłonięto. W uroczystości uczestniczyli ambasadorowie krajów V4, w tym reprezentujący Polskę Jerzy Snopek.
Nowa tablica zawisła obok dotychczasowej w języku węgierskim, przy wejściu do zamku w Wyszhradzie. Informuje ona, że 15 lutego 1991 r. przywódcy Polski, Węgier i Czechosłowacji podpisali tu porozumienie wyszehradzkie o wzajemnej współpracy, a inicjatorem tego spotkania był ówczesny premier Węgier Jozsef Anatall.
Ostatnie 30 lat dowiodło ogromnego znaczenia współpracy środkowoeuropejskiej, a my, mieszkańcy Wyszehradu odczuwamy dumę za każdym razem, gdy w polityce międzynarodowej z udziałem V4 słyszymy w nazwie organizacji nazwę miasta, w którym ona powstała i które jest także jej domem
— zaznaczył w swym przemówieniu burmistrz Wyszehradu Denes Eoery.
Uroczystość odsłonięcia tablicy odbyła się w kameralnym gronie z powodu pandemii koronawirusa.
To pamiętne wydarzenie, więc chcieliśmy chociaż symbolicznie uczcić tę rocznicę
— powiedział PAP ambasador Snopek.
Grupa Wyszehradzka jest regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to ówcześni prezydenci Polski - Lech Wałęsa i Czechosłowacji - Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację, określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.
Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/539354-judit-varga-v4-alternatywa-dla-stanow-zjednoczonych-europy