Dzięki szczepionkom i lekarstwom Covid-19 może przed końcem roku stać się uleczalną chorobą, z którą będziemy mogli żyć, tak jak z grypą - powiedział brytyjski minister zdrowia Matt Hancock w wywiadzie dla sobotniego wydania dziennika „Daily Telegraph”.
CZYTAJ WIĘCEJ: RAPORT ZE ŚWIATA. W Niemczech chcą kar za szczepienia poza kolejnością. We Włoszech szaleje brytyjski wariant Covid-19
Covid-19 uleczalny jak grypa?
Wyraził też nadzieję, że „jakiś czas przed wrześniem” każda dorosła osoba w Wielkiej Brytanii będzie miała możliwość zaszczepienia się przeciw Covid-19.
Mam nadzieję, że Covid-19 stanie się uleczalną chorobą przed końcem roku
— powiedział Hancock, dodając, że nowe metody leczenia będą ważne w „przekształcaniu Covid z pandemii, która wpływa na całe nasze życie, w chorobę, z którą musimy żyć, tak jak z grypą”.
To jest to, co musimy zrobić z Covid w ciągu najbliższych miesięcy
— podkreślił.
Jak ocenia „Daily Telegraph”, ta wypowiedź sugeruje, iż Hancock nie uważa, by całkowite wyeliminowanie Covid-19 było możliwe.
W sobotę brytyjski rząd ma ogłosić, że najbardziej innowacyjne na świecie leki przeciw Covid-19 będą wkrótce przechodzić szybką ścieżką przez brytyjski system badań klinicznych. Przyspieszenie procesu zatwierdzania leków może sprawić, że nowe terapie będą dostępne dla pacjentów w ciągu miesięcy, a nie lat. Wielka Brytania zatwierdziła już dwa leki, deksametazon i tocilizumab, które - jak wykazały przeprowadzone w tym kraju badania - razem mogą obniżyć ryzyko śmierci u najbardziej chorych pacjentów o około 40 proc.
Hancock powiedział, że połączenie szczepionek i leków - zarówno tych już istniejących, jak i nowych, opracowanych specjalnie pod kątem Covid-19 - będzie „naszą drogą do wolności i normalnego życia”.
Wymienił czynniki, które jego zdaniem są potrzebne, aby Covid-19 stał się uleczalną chorobą. Pierwszym jest szczepionka, która zmniejsza liczbę hospitalizacji i zgonów, ale także zmniejsza przenoszenie wirusa, co - jak sugerują wstępne dane - może mieć miejsce w przypadku preparatów używanych w Wielkiej Brytanii. Drugim jest to, że „szczepionka jest bezpieczna, co oznacza, że prawie każdy może ją przyjąć, chyba że ktoś ma bardzo specyficzne schorzenie”. Konieczne jest także opracowanie sposobu leczenia „tej niewielkiej części (społeczeństwa), której szczepionka nie zapewnia tej ochrony”.
Jeśli Covid-19 skończy jak grypa, czyli będziemy mogli żyć naszym normalnym życiem i łagodzić skutki poprzez szczepionki i leczenie, wtedy będziemy mogli znowu zająć się wszystkim innym
— powiedział Hancock.
Media: szczepionka na wszystkie warianty koronawirusa możliwa za rok
Według brytyjskich naukowców uniwersalna szczepionka, która działałaby na wszystkie warianty koronawirusa, celując w jego rdzeń, a nie tylko w białko kolca, mogłaby być dostępna już za rok - pisze w sobotę dziennik „Daily Telegraph”.
Jak informuje gazeta, naukowcy z Uniwersytetu w Nottingham opracowują „uniwersalną” szczepionkę przeciw Covid-19, która położyłaby kres potrzebie ciągłego dostosowywania istniejących szczepionek w miarę mutowania wirusa.
Obecnie stosowane szczepionki, w tym firm Pfizer/BioNTech i AstraZeneca, celują w białko kolca wirusa, ale istnieją obawy, że ich skuteczność będzie spadać pod wpływem dalszych mutacji tego elementu wirusa. Już teraz istnieją dowody, że preparaty te nie chronią tak dobrze przed wariantami zawierającymi mutację E484K, która występuje zwłaszcza w wariancie południowoafrykańskim i brazylijskim.
Nowe uniwersalne szczepionki mają być ukierunkowane na białka znajdujące się w rdzeniu wirusa, które są znacznie mniej podatne na mutacje, co oznacza, że takie preparaty będą chronić przed wszystkimi obecnymi wariantami i teoretycznie będą miały większą trwałość.
Brytyjska firma Scancell, która specjalizuje się w opracowywaniu szczepionek przeciwnowotworowych, oraz kilka innych firm z Europy i USA już pracują nad szczepionkami odpornymi na warianty i mają nadzieję, że wkrótce udowodnią, iż są one w stanie wytworzyć skuteczną odpowiedź immunologiczną.
Wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Nottingham Scancell celuje obok białka kolca także w białko znajdujące się w rdzeniu wirusa, zwane nukleokapsydem lub białkiem „N”. Testy szczepionki na ludziach rozpoczną się w drugiej połowie tego roku, po uzyskaniu pozytywnych wyników testów na myszach.
Niekoniecznie twierdzimy, że będzie to szczepionka „pankoronawirusowa”, ale ma potencjał, aby taką być po prostu ze względu na to, gdzie jest skierowana
— powiedział „Daily Telegraph” główny dyrektor medyczny Scancell, dr Gillies O’Bryan-Tear. Firma potrzebuje jednak dużego partnera farmaceutycznego, który mógłby zainwestować w badania.
Ale z (partnerem) oraz pozytywnymi wynikami z I i II fazy badań szczepionka może być opracowana w ciągu roku. Nie ma powodu, dla którego, jeśli zdobędziemy partnera, nie mielibyśmy być w stanie zrobić tego tak szybko, jak zrobili to inni
— powiedział dr O’Bryan-Tear, przypominając, że pierwsze szczepionki przeciw koronawirusowi pojawiły się mniej niż rok od wybuchu pandemii.
Jak pisze „Daily Telegraph”, nad podobnymi szczepionkami pracuje także kilka innych firm biotechnologicznych, w tym myNEO w Belgii i Osivax we Francji. Ta ostatnia właśnie zakończyła II fazę badań klinicznych nad uniwersalną szczepionką przeciwko grypie, która również jest skierowana przeciwko białku N. Firma myNEO z kolei tworzy modele oceniające, które części wirusa mogą pozostać stabilne najdłużej, co pozwoli na maksymalne wydłużenie czasu działania szczepionki.
Naukowcy z USA sugerują, że wykorzystanie opracowanej wcześniej szczepionki przeciwko SARS lub szczepionki zaprogramowanej na kilka różnych koronawirusów mogłoby stymulować szerszą ochronę. Produkty te mogłyby nie tylko chronić przed wszystkimi wariantami wirusa SARS-CoV-2, ale także przed innymi koronawirusami, np. powodującymi SARS i MERS, oraz przyszłymi koronawirusami.
Jednak, jak zauważają eksperci, naukowcy od dziesięcioleci bezskutecznie pracują nad uniwersalną szczepionką przeciwko grypie, więc tak samo może być z uniwersalną szczepionką przeciw Covid-19.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/539097-covid-19-uleczalny-jak-grypa-i-uniwersalna-szczepionka