Cyfrowi giganci mają tyle samo władzy co państwa, ale nie są wybierane w wyborach i nikt nie ma nad nimi kontroli. Musimy zlikwidować ten monopol, ponownie wprowadzić konkurencję i regulować wykorzystywanie naszych danych — powiedział francuski minister gospodarki.
CZYTAJ WIĘCEJ: Premier Morawiecki potwierdza na antenie wPolsce.pl: Będzie podatek od reklam - także tych w internecie. „Na to umówiliśmy się w UE”
„Cyfrowi giganci mają tyle samo władzy co państwa, ale nie są wybierani w wyborach”
Jak przekazuje Polskie Radio, Francja i Stany Zjednoczone są bliskie porozumienia w sprawie podatku od cyfrowych gigantów. Francuski minister gospodarki Bruno Le Maire ogłosił, że może ono nastąpić jeszcze przed latem tego roku.
Szef resortu gospodarki tłumaczył w wywiadzie dla radia RTL, że opodatkowanie GAFA (od nazw Google, Amazon, Facebook, Apple) pozwoli na zatrzymanie ekspansji tych firm.
Mają one tyle samo władzy co państwa, ale nie są wybierane w wyborach i nikt nie ma nad nimi kontroli
— przekonywał Le Maire.
Musimy zlikwidować monopol cyfrowych gigantów, ponownie wprowadzić konkurencję i regulować wykorzystywanie naszych danych przez te firmy, które zyskały nadmierną potęgę
— podkreślił francuski minister gospodarki.
Czym jest francuski podatek GAFA?
Francuski parlament przyjął w lipcu 2019 r. 3 proc. podatek od obrotów międzynarodowych koncernów technologicznych z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln rocznie. Podatek znany jest jako podatek GAFA, od nazw Google, Amazon, Facebook, Apple, ponieważ dotyczy głównie amerykańskich koncernów. Obejmuje przychody m.in. z reklam online czy sprzedawania danych użytkowników serwisów społecznościowych w celach reklamowych. Jego pobieranie zostało jednak zawieszone ze względu na toczące się pod egidą Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) negocjacje mające wypracować model globalnego podatku od międzynarodowych gigantów technologicznych. Rozmowy zakończyły się fiaskiem, a francuskie ministerstwo finansów poinformowało w listopadzie 2020 r., że podatek za 2020 r. zostanie pobrany.
Francuski podatek ma uszczelnić system fiskalny, ponieważ technologiczni giganci, a zwłaszcza GAFA, osiągają miliardowe zyski z działalności w internecie, w praktyce nie płacąc podatków w wielu państwach. Pozwalają im na to zabiegi księgowe umożliwiające transferowanie zysków do krajów, gdzie podatki są niskie lub nie ma ich wcale. Według szacunków Unii Europejskiej wprowadzanie takiego podatku w całej Wspólnocie mogłoby przynieść państwom członkowskim wpływy w wysokości 5 mld euro rocznie.
W 2020 r. francuski fiskus otrzymał z tytułu tzw. podatku GAFA ponad 350 mln euro. W tym roku podatek ma przynieść zyski rzędu 400 mln euro. Co więcej, francuskie władze domagają się, aby podobne przepisy fiskalne zostały wprowadzone w Unii Europejskiej oraz w państwach należących do OECD.
kpc/polskieradio24.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/538691-francuski-minister-giganci-cyfrowi-maja-wladza-jak-panstwa