Do 31 stycznia, czyli w trakcie pierwszych dziesięciu dni swojej prezydentury, Joe Biden podpisał rekordowe 28 rozporządzeń wykonawczych. To o 21 więcej niż jego poprzednik, który w tym samym czasie, podpisał zaledwie siedem takich rozporządzeń, a także 19 więcej od Baracka Obamy i 26 więcej od George W. Busha.
Biden i jego błyskawiczne rozporządzenia
I tak Biden podpisanymi rozporządzeniami rozpoczął m.in. proces powrotu Stanów Zjednoczonych do paryskiego porozumienia klimatycznego czy Światowej Organizacji Zdrowia. Rozporządzeniem cofnął również zakaz wspierania poprzez fundusze federalne międzynarodowych organizacji przeprowadzających i promujących aborcję. Trzeba zaznaczyć, że ostatnia decyzja jest sporem trwającym między Republikanami a Demokratami od lat. Prezydenci reprezentujący tych pierwszych wprowadzają zakaz, a reprezentacji Demokratów go uchylają.
Głośno było również o cofnięciu decyzji Trumpa o zakazie służby wojsku dla osób transpłciowych. Biden zdecydował się uchylił ten zakaz, co było tym samym wypełnieniem kampanijnej obietnicy.
Zezwolenie wszystkim wykwalifikowanym Amerykanom na służbę swojemu państwu w mundurze jest lepsze dla wojska i dla kraju, gdyż inkluzywna siła jest skuteczniejsza. Mówiąc najprościej, jest to słuszne i leży w naszym interesie narodowym. (…) Prezydent Biden wierzy, że tożsamość płciowa nie powinna przeszkadzać w odbywaniu służby wojskowej, a siła Ameryki tkwi w jej różnorodności
—przekazał w oświadczeniu Biały Dom.
Kilka dni wcześniej Biden podjął inną decyzję na rzecz osób ze środowisk LGBT. Prezydent wezwał szkoły w całych Stanach Zjednoczonych do umożliwienia „sportowcom transpłciowym uczestniczenia w zawodach sportowych w zgodzie z ich tożsamością płciową”. Niesubordynacja w tej kwestii może grozić utratą finansowania.
Środowiska LGBT chcą więcej
Ale oprócz kilku rozporządzeń, Biden postanowił zrobić coś dla środowiska LGBT poprzez odpowiednią politykę kadrową. I Peter Buttigiega został zatwierdzony przez Senat USA na stanowisko ministra transportu, co czyni go pierwszą homoseksualną osobą na takim stanowisku w historii kraju. Jego kandydaturę wysunął sam Joe Biden. Inną historyczną decyzją może być zatwierdzenie przez Senat transpłciowej kobiety dr Rachel Levine na stanowisko asystenta sekretarza zdrowia. Do tej pory stanowiska urzędnika federalnego nie zajmowała osoba transpłciowa.
Gdy zaś poinformowano o nazwiskach osób, które będą piastować funkcję wicesekretarza stanu (Wendy Sherman) oraz podsekretarza stanu ds. politycznych w Departamencie Stanu (Victoria Nuland), amerykańska agencja prasowa Associated Press, poinformowała, że wśród dziewięciu innych nazwisk, które również trafią do Departamentu Stanu, pięć wywodzi się ze środowisk LGBT bądź mniejszości rasowych.
Choć w pierwszych dniach swojej prezydentury Biden zrobił dla mniejszości seksualnych naprawdę dużo, to środowiska LGBT stawiają kolejne żądania. Eugene Scott w artykule opublikowanym w „The Washington Post” wymienia trzy z nich: przyjęcie Equal Rights Amendment (poprawka dotycząca równości praw), wzrost reprezentacji osób LGBT w polityce oraz większy nacisk na walkę z AIDS.
Ustawa o równości zapewniłaby kompleksową ochronę prawną osobom LGBTQ we wszystkich 50 stanach
—powiedział cytowany przez Scotta Alphonso David, prezes Human Rights Campaign, jednej z największych organizacji zajmujących się prawami osób LGBT w Stanach Zjednoczonych.
Potrzebujemy ustawy o równości, ponieważ w 29 stanach nie mamy kompleksowej ochrony prawnej. Gdybym chciał wyjechać i podróżować do jednego z tych stanów, mógłbym spotkać się tam z dyskryminacją
—dodał.
I o ile działania na rzecz walki z AIDS z pewnością można poprzeć, w końcu sam Donald Trump zapewniał, że za jego prezydentury problem całkowicie zniknie, to kierowanie się preferencjami seksualnymi przy obsadzaniu stanowisk, nie powinno mieć miejsca.
Czy działania na rzecz środowisk LGBT zdominują prace Białego Domu?
CZYTAJ WIĘCEJ: KONRAD KOŁODZIEJSKI: Rewolucja Bidena. „Feministki, homoseksualiści, Afroamerykanie, rdzenni Amerykanie – teraz nadszedł ich czas”
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/538365-srodowiska-lgbt-uzupelniaja-liste-zadan
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.