Producenci szczepionek przeciwko koronawirusowi „traktują 27 państw europejskich jak biedaków”- powiedział w niedzielę komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Redukcja dostaw szczepionek przeciwko koronawirusowi koncernów Pfizer i AstraZeneca opóźni we Włoszech o cztery tygodnie szczepienia 80-latków, a o 6-8 tygodni reszty ludności. Poinformował o tym w niedzielę wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri w telewizji RAI.
CZYTAJ TAKŻE:
Wiceminister zdrowia Włoch: cztery tygodnie opóźnienia w szczepieniach 80-latków
Od jutra dostępne preparaty będą przeznaczane przede wszystkim na podanie drugiej dawki zgodnie z kalendarzem osobom już zaszczepionym po raz pierwszy, czyli głównie pracownikom służby zdrowia
— wyjaśnił wiceminister.
Za dwa tygodnie, jak dobrze pójdzie, będziemy mieli na rynku trzy szczepionki. To oznaczać będzie możliwość dokończenia szczepień lekarzy i personelu pielęgniarskiego oraz rozpoczęcia szczepień osób powyżej 80 lat
— zaznaczył.
Opóźnienie to dotyczy całej Europy i dużej części świata, ale ufam, że będzie można je później nadrobić
— dodał Sileri.
W sobotę premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec koncernów Pfizer i AstraZeneca za opóźnienia i redukcje dostaw oraz zarzucił im złamanie warunków podpisanych kontraktów. Uznał to za niedopuszczalne postępowanie.
Do tej pory we Włoszech zaszczepiono ponad 1,3 miliona osób przeciwko Covid-19. Około 71 tysięcy otrzymało już dwie dawki.
Włoski komisarz ds.pandemii: producenci szczepionek traktują nas jak biedaków
Producenci szczepionek przeciwko koronawirusowi „traktują 27 państw europejskich jak biedaków”- powiedział w niedzielę komisarz włoskiego rządu do spraw kryzysu na tle pandemii Domenico Arcuri. Zapewnił, że władze gotowe są zaszczepić do jesieni 45 mln osób.
W wywiadzie telewizyjnym Arcuri odnosząc się do opóźnień w dostawach i w produkcji szczepionek podkreślił: „Wybijmy sobie z głowy to, że Włochy są bardziej poszkodowane od innych”.
Te koncerny nie produkują napojów i przekąsek. Zobowiązały się do przekazania określonej liczby szczepionek, które są znacznie ważniejsze od napojów i przekąsek
— stwierdził Arcuri. Wcześniej zapowiedział wejście na drogę prawną przeciwko producentom, którzy nie wywiązali się z zagwarantowanych dostaw.
Gdybyśmy mieli szczepionki, które nam zapowiedziały firmy farmaceutyczne, do jesieni moglibyśmy zaszczepić do 45 milionów Włochów, ale nie wierzę tym koncernom. Ja chcę zobaczyć szczepionki
— powiedział komisarz.
Domenico Arcuri przyznał, że być może dochodzi do „asymetrii” w rozsyłaniu preparatów do różnych krajów. To znaczy, że „te nieliczne, jakie produkują być może nie trafiają tam, gdzie powinny”- dodał.
Odnosząc się do przypuszczeń, że być może szczepionki wysyłane są do bogatszych państw, komisarz zaznaczył:
Mam nadzieję, że nie jest to prawda. Ja wiem, że Europie dano mniej szczepionek niż powinna otrzymać, a nie można igrać z życiem ludzi.
W niedzielę poinformowano, że zmniejszenie dostaw szczepionek opóźni we Włoszech o cztery tygodnie szczepienia 80-latków, a o 6-8 tygodni reszty ludności.
Włochy: Prawie 300 kolejnych osób zmarło na Covid-19, ponad 11 tysięcy nowych zakażeń
299 osób zmarło ostatniej doby we Włoszech na Covid-19, potwierdzono 11 629 nowych zakażeń koronawirusem - poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia w Rzymie. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 85 461.
W ciągu 24 godzin wykonanych zostało 216 tysięcy testów, czyli o kilkadziesiąt tysięcy mniej niż w poprzednich dniach. 5,3 procent badań wykazało infekcję.
Do tej pory we Włoszech koronawirusa stwierdzono u ponad 2,4 miliona osób. Wyzdrowiało około 1,9 miliona, a obecnie zakażonych jest co najmniej 499 tysięcy.
W niedzielę zmieniła się pandemiczna mapa kraju. Czerwoną strefą największych restrykcji objęto Sycylię i autonomiczną prowincję Bolzano.
Najwięcej regionów jest w strefie pomarańczowej. Są to Abruzja, Kalabria, Emilia-Romania, Friuli-Wenecja Julijska, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Wenecja Euganejska, Piemont, Apulia, Sardynia, Umbria i Dolina Aosty. W żółtej strefie najłagodniejszych obostrzeń są Kampania, Basilicata, Molise, Toskania i Trydent.
Izrael: Szczepieniami przeciwko Covid-19 objęto już młodzież
W Izraelu przeciw Covid-19 szczepi się już wszystkie osoby powyżej 40 lat, a za zgodą rodziców także młodzież między 16. a 18. rokiem życia. Ma to pozwolić uczniom bezpiecznie wrócić do szkoły i zdać egzaminy - tłumaczy ministerstwo edukacji.
Kampania szczepień przeciwko Covid-19 odbywa się w Izraelu najszybciej na świecie. Pierwszą dawkę preparatu firm Pfizer i BioNTech otrzymał już co czwarty mieszkaniec dziewięciomilionowego kraju - informuje izraelskie ministerstwo zdrowia.
Początkowo szczepiono osoby najbardziej narażone na infekcję i ciężki przebieg choroby, a od soboty szczepienia są dostępne dla wszystkich powyżej 40. roku życia i uczniów ostatnich klas szkoły średniej.
Organizowane przez ministerstwo edukacji egzaminy kończące naukę w szkole średniej mają duże znaczenie przy rekrutacji na uczelnie wyższe, mogą również wpłynąć na przebieg obowiązkowej w Izraelu po zakończeniu średniej edukacji służby wojskowej - przypomina agencja Reutera.
W Izraelu do końca stycznia trwa trzecia już, rozpoczęta pod koniec grudnia, ogólnokrajowa kwarantanna. Minister edukacji Joaw Galant zapowiedział, że powrót uczniów do szkół w lutym nie jest jednak pewny i ostateczne decyzje zostaną podjęte pod koniec stycznia.
Pytany o potencjalne, nieznane jeszcze zagrożenia związane ze szczepieniem nastolatków dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Chezi Lewi tłumaczył na antenie radia wojskowego, że szczepionka przeciwko Covid-19 nie różni się od innych tego typu preparatów i została już przebadana pod kątem bezpieczeństwa. Nie mam wątpliwości, że biorąc pod uwagę ryzyko łączące się z koronawirusem, lepiej jest przyjąć szczepionkę - zapewnił Lewi.
Izraelskie media: rząd zdecydował o zawieszeniu ruchu lotniczego do końca stycznia
Rząd Izraela zdecydował o zawieszeniu wszystkich lotów do kraju i z kraju - poinformował w niedzielę dziennik „Haarec”. Wprowadzone z powodu pandemii koronawirusa ograniczenie ma obowiązywać od północy z poniedziałku na wtorek do końca stycznia.
Wyprzedzamy cały świat. Żadne państwo nie zrobiło tego, co mamy zamiar zrobić: hermetycznie zamknąć kraj
— cytuje gazeta słowa premiera Benjamina Netanjahu.
Samoloty nie będą mogły lądować na izraelskich lotniskach, wyloty zostaną ograniczone do wyjątkowych sytuacji, zakaz nie obejmie samolotów wykonujących loty cargo, a także transportu medycznego i maszyn gaśniczych - donosi „Haarec”.
Ograniczenie ma potrwać do 31 stycznia, kiedy w Izraelu ma skończyć się ogólnokrajowa kwarantanna.
Z powodu tego zakazu po raz pierwszy Żydzi nie będą mogli emigrować do Izraela, chyba że będzie to kwestia „życia lub śmierci” - powiedziała minister transportu Miri Regew.
Zaakceptowana przez rząd w niedzielę regulacja będzie jeszcze musiała zostać przyjęta przez odpowiednie komisje izraelskiego parlamentu. „To będzie trudna batalia prawna” - skomentował zastępca prokuratora generalnego Raz Nizri.
Netanjahu był krytykowany za pozwolenie na kontynuowanie ruchu lotniczego do i z Izraela podczas pandemii - przypomina „Haarec”.
Podczas posiedzenia rządu minister turystyki Orit Farkash-Hakohen określiła zamykanie lotnisk jako „ekstremalny krok” i naruszenie podstawowych praw.
Szwecja - rząd zamyka granicę z Norwegią w związku z ogniskiem brytyjskiego szczepu koronawirusa
Rząd Szwecji ogłosił w niedzielę zamknięcie granicy z Norwegią w związku z wykryciem w Nordre Follo pod Oslo ogniska brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono 11 kolejnych przypadków tej odmiany SARS-CoV-2.
Jak poinformował szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg zakaz wjazdu z Norwegii obowiązywać będzie od północy z niedzieli na poniedziałek do 14 lutego.
Chcemy uniknąć sytuacji, w której Norwegowie będą przyjeżdżać do Szwecji, gdy ich sklepy są zamknięte. Zależy nam na ograniczeniu ryzyka rozprzestrzenienia się mutacji koronawirusa w naszym kraju
— stwierdził Damberg.
Rząd Norwegii w sobotę ogłosił zamknięcie Oslo oraz dziewięciu sąsiadujących gmin, w tym Nordre Follo, gdzie wykryto ognisko brytyjskiego szczepu koronawirusa. W niedzielę w tej gminie potwierdzono kolejnych 11 przypadków tej mutacji, łącznie jest ich 17.
W wyniku zakażenia zmarło dwóch starszych pensjonariuszy domu opieki. Nie przebywali oni w Wielkiej Brytanii, nie jest znana droga ich zainfekowania. Obecnie analizowanych jest 250 próbek pobranych wcześniej od mieszkańców Nordre Follo.
Władze Szwecji przedłużyły do 14 lutego również zakaz wjazdu z Danii oraz Wielkiej Brytanii, czyli krajów, gdzie rozprzestrzeniła się już brytyjska mutacja koronawirusa.
Do tej pory w Norwegii znanych jest 70 przypadków brytyjskiego szczepu koronawirusa, żadna z zakażonych osób nie podróżowała do Wielkiej Brytanii. W Szwecji potwierdzono 55 takich przypadków, w 16 z nich nie ma znanego połączenia z Wielką Brytanią.
Minister zdrowia Wlk. Brytanii: mamy 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa
Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w niedzielę, że w jego kraju wykryto dotychczas 77 przypadków zakażenia południowoafrykańską odmianą koronawirusa. Wyjaśnił, że wszystkie związane są z podróżami do RPA i obecnie są ściśle monitorowane.
Hancock dodał, że w Wielkiej Brytanii odkryto także brazylijską mutację koronawirusa, ale takich przypadków jest znacznie mniej, bo tylko 9. Są one także pod szczególną kontrolą.
W Wielkiej Brytanii jest 77 znanych przypadków wariantu południowoafrykańskiego
— powiedział Hancock w telewizji BBC - Są pod bardzo ścisłą obserwacją. Ulepszyliśmy też śledzenie kontaktów zakażonych osób, tak żeby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się tego rodzaju wirusa”.
Minister podkreślił, że wszystkie znane przypadki dotyczą osób, które przyjechały z Afryki Południowej lub miały kontakt z kimś, kto stamtąd przybył.
Hancock wyraził także nadzieję, że szkoły, które są zamknięte dla większości uczniów od 5 stycznia w ramach krajowego lockdownu, będą mogły zostać ponownie otwarte na początku kwietnia. Podkreślił jednak, że będzie to zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.
Mam nadzieję, że szkoły zostaną otwarte przed Wielkanocą. Ale … musimy patrzeć na dane, musimy obserwować wpływ programu szczepień
— oświadczył dla telewizji Sky News.
Szef resortu zaznaczył również, że Wielkiej Brytanii nadal daleko do złagodzenia narodowej kwarantanny pomimo dowodów na to, że ograniczenia obniżają wskaźnik zakażeń koronawirusem.
Istnieją pierwsze dowody na to, że lockdown zaczyna zmniejszać liczbę zakażeń. Ale jesteśmy bardzo, bardzo daleko od tego, aby była ona wystarczająco niska, bowiem wskaźnik zakażeń był niewiarygodnie wysoki
— powiedział.
W sobotę wieczorem ministerstwo zdrowia informowało o 1348 kolejnych zgonach i 33 552 nowych infekcjach.
Doradca francuskiego rządu: prawdopodobnie potrzebny jest trzeci lockdown
Szef doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy powiedział w niedzielę, że w kraju prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić kolejny lockdown. Rząd ma o tym zdecydować w środę. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły we Francji 172 osoby.
Prawdopodobnie będziemy musieli wprowadzić kolejną kwarantannę. To decyzja polityczna, czy będzie ona miała tak ścisły charakter jak w marcu, czy nieco lżejszy jak w listopadzie
— oświadczył Delfraissy na antenie stacji BFM TV.
Jeżeli nie wprowadzimy ściślejszych ograniczeń znajdziemy się w bardzo trudnej sytuacji, jak w połowie marca (…), ten tydzień jest kluczowy i politycy muszą podjąć decyzję
— podkreślił.
Delfraissy wyjaśnił, że surowsze obostrzenia trzeba zastosować z powodu szerzenia się we Francji nowych wariantów SARS-CoV-2, które są bardziej zakaźne niż poprzednio dominująca odmiana. Naukowiec zaznaczył, że o ile wariant brytyjski wydaje się nie wpływać na skuteczność działania szczepionek przeciw Covid-19, to niektóre badania pokazują, że szczepionki mogą gorzej chronić przed zakażeniem odmianą południowoafrykańską i brazylijską.
W środę przewidziane jest wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona w związku z wprowadzeniem kolejnych ewentualnych obostrzeń sanitarnych.
W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 18 436 infekcji koronawirusem - poinformowała Agencja Zdrowia Publicznego (SPF) w niedzielę. Liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 wzrosła do 26 357.
Od początku pandemii koronawirusem zakaziło się we Francji 3 053 617 osób, z których 73 049 zmarło.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/536276-raport-ze-swiata-opoznienia-w-szczepieniach-we-wloszech