Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że celem oświadczeń krajów zachodnich na temat zatrzymania w Moskwie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest odwrócenie uwagi od kryzysu, w jakim znalazł się liberalny model rozwoju.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Ławrow: Zachód chce odwrócić uwagę od kryzysu, w którym się znalazł
Widzieliśmy, jak wczoraj uczepili się wiadomości o powrocie Nawalnego do Rosji. Po prostu czuje się, z jaką radością udzielane są identyczne komentarze. Z radością, dlatego, że zachodnim politykom pozwala to, jak się wydaje, myśleć, że zdołają w ten sposób odwrócić uwagę od bardzo głębokiego kryzysu, w którym znalazł się liberalny model rozwoju
— oświadczył Ławrow na dorocznej konferencji prasowej.
Szef rosyjskiej dyplomacji przekonywał, że to kraje zachodnie w obliczu własnych problemów próbują szukać wrogów zewnętrznych, np. w Rosji, Iranie czy Chinach. Nazwał oskarżenia Zachodu wobec Moskwy „gołosłownymi” i zapewnił, że „ani razu nie przedstawiono dowodów”.
W otwierającym konferencję wystąpieniu Ławrowa dominowały oskarżenia wobec Zachodu, któremu zarzucił on jednostronne działania i narzucanie swoich decyzji.
USA i ich sojusznicy próbują „zdestabilizować architekturę życia międzynarodowego”, która oparta jest na strukturach ONZ - oznajmił szef rosyjskiej dyplomacji.
Oskarżył „USA i ich sojuszników”, że w trakcie pandemii koronawirusa „próbują wykorzystać sytuację”, jaka powstała na świecie, by „nasilić stosowanie swych metod nacisku, szantażu, ultimatum i bezprawnych działań”.
Ławrow wymienił w tym kontekście „ingerowanie w sprawy wewnętrzne innych państw”, zwłaszcza Białorusi.
Szefowa KE wezwała władze Rosji do uwolnienia Nawalnego
CZYTAJ TAKŻE: Heiko Maas ws. Nawalnego: „Powinien zostać natychmiast zwolniony z aresztu”. Adwokat niewpuszczony na komisariat
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła w poniedziałek zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez władze rosyjskie i wezwała do uwolnienia opozycjonisty.
Zatrzymywanie przeciwników politycznych jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji
— napisała szefowa KE.
Potępiam wczorajsze zatrzymanie Aleksieja Nawalnego przez władze rosyjskie po jego powrocie do Rosji. Władze rosyjskie muszą go natychmiast uwolnić i zapewnić mu bezpieczeństwo. Zatrzymywanie przeciwników politycznych jest sprzeczne z międzynarodowymi zobowiązaniami Rosji. Nadal oczekujemy również dokładnego i niezależnego śledztwa w sprawie ataku na życie Aleksieja Nawalnego. Będziemy uważnie monitorować sytuację
— napisała von der Leyen w oświadczeniu.
W niedzielę do uwolnienia Nawalnego wezwał też szef dyplomacji UE Josep Borrell.
Upolitycznienie sądownictwa jest niedopuszczalne
— napisał na Twitterze.
Zatrzymanie Nawalnego
CZYTAJ TAKŻE:
Opozycjonista został zatrzymany w niedzielę, niespełna godzinę po tym, gdy samolot rosyjskich linii lotniczych Pobieda, lecący z Berlina, wylądował na moskiewskim lotnisku Szeremietiewo. Gdy Nawalny przechodził kontrolę paszportową, podeszli do niego policjanci, którzy zażądali, by poszedł z nimi. Odmówili wyjaśnienia, czy jest zatrzymany. Policjanci nie pozwolili, by Nawalnemu towarzyszyła adwokat Olga Michajłowa, która razem z nim przyleciała z Berlina. Rosyjskie służby więzienne podały, że Nawalny był ścigany listem gończym i ma pozostać w areszcie do decyzji sądu.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/535329-kreml-nerwowo-ws-nawalnego-ke-wzywa-do-uwolnienia