Prezydent Czech Milosz Zeman powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie, że wysłał list do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina z prośbą o pomoc w organizacji szczepień przeciw Covid-19. Podobny list do swojego odpowiednika w Izraelu wysłał premier Andrej Babisz.
CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy prowadzą swoją grę ws. szczepionek! Podpisały umowy bez konsultacji z KE. Szef WHO: Bogate kraje otrzymują większość dostaw
Czechy proszą Izrael o pomoc
Izrael zdecydowanie przewodzi wśród państwa świata w kategorii liczby obywateli, którzy otrzymali już pierwszą z dwóch wymaganych dawek szczepionki przeciw Covid-19 - wynika z danych Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego. Według izraelskiego ministerstwa zdrowia dotychczas zaszczepić udało się 19,5 proc. ludności, w tym ponad 72 proc. osób w wieku powyżej 60 lat.
W rozmowie z portalem dziennika „Blesk” Zeman wyraził nadzieję, że izraelscy eksperci pomogą stronie czeskiej. Według niego mogliby oni dostarczyć know-how w sprawie szybkiego zaszczepienia całej populacji przeciw Covid-19.
Mam nadzieję, że szybko pojawią się tutaj także izraelscy eksperci i że pomogą nam jako doświadczeni ludzie
— powiedział Zeman.
Czeski prezydent ocenił również, że deklaracje rządu o zaszczepieniu w Czechach wszystkich dorosłych obywateli do lata są zbyt optymistyczne. W przeciwieństwie do premiera Babisza w rozmowie nie krytykował Unii Europejskiej za tempo dystrybucji szczepionek. Zeman zadeklarował, że w przyszłym tygodniu, podczas najbliższych badań lekarskich w Centralnym Szpitalu Wojskowym w Pradze, przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19. Jednocześnie wezwał swego poprzednika, byłego prezydenta Vaclava Klausa, który jest przeciwnikiem szczepień i kontestuje rządowe ograniczenia związane z szerzeniem się koronawirusa, żeby także dał się zaszczepić. Kilka godzin później Klaus publicznie powtórzył, że nie zamierza tego zrobić.
Zeman powiedział ponadto, że liczba zakażonych w Czechach wciąż jest wysoka także dlatego, że ludzie są zirytowani oraz zmęczeni i odrzucają ograniczenia, które czasem idą zbyt daleko. Zaapelował jednocześnie o przestrzeganie restrykcji.
Według przedstawionych w niedzielę danych ministerstwa zdrowia w sobotę przybyło 8406 zakażeń. Według ekspertów to wysoka liczba jak na sobotę, kiedy zazwyczaj przeprowadza się mniej testów. Aktywnych zakażeń jest ponad 160 tys., co jest rekordem od początku pandemii w Czechach. Łącznie w kraju wykryto dotąd 831 165 przypadków zakażenia.
Zaktualizowane dane o zgonach w związku z Covid-19 mówią o 162 ofiarach śmiertelnych w czwartek, 142 w piątek, a niezaktualizowane jeszcze dane dotyczące soboty o 69 zmarłych. Łącznie od początku pandemii zmarło w kraju 13 115 osób. Podawany codziennie indeks ryzyka epidemicznego, wyrażany liczbą od 0 do 100, wynosi 87.
Izrael zwiększy dzienną liczbę szczepień do 170 tys. dzięki specjalnej umowie z Pfizerem
Zwiększenie dziennej liczby szczepień przeciw Covid-19 do 170 tys. zapowiedział w niedzielę premier Izraela Benjamin Netanjahu. Dzięki specjalnej umowie, jaką rząd zawarł z producentem szczepionek, firmą Pfizer, przyspieszono dostawy w zamian za dane statystyczne.
Ministerstwo zdrowia poinformowało, że od 19 grudnia zaszczepiono w Izraelu niemal 20 proc. ludności (1,8 mln z 9,3 mln mieszkańców). Jest to najwyższy wskaźnik szczepień na świecie. Dotychczas priorytetowo traktowani byli przedstawiciele grup ryzyka i osoby powyżej 60. roku życia. Ponad 70 proc. Izraelczyków w tej grupie wiekowej otrzymało już pierwszą dawkę szczepionki, w tym wszyscy pensjonariusze domów opieki oraz personel w nich pracujący.
Od niedzieli pierwszym osobom podawane są już drugie dawki szczepionki, które należy przyjąć ok. 3 tygodnie po pierwszej, a w nadchodzącym tygodniu szczepieni mają być nauczyciele i wkrótce po nich osoby powyżej 50. roku życia. Urzędnicy resortu uważają, że jeśli dostawy szczepionek dotrą zgodnie z planem, będą one dostępne dla całej populacji w ciągu dwóch lub trzech tygodni, przy czym w Izraelu wiele osób młodszych i spoza grup ryzyka jest szczepionych od początku kampanii, jeśli tylko dostępne są preparaty.
Amerykańska firma Pfizer zgodziła się wysłać kilka milionów dodatkowych dawek do Izraela, ponieważ ma on - według słów Netanjahu -służyć jako „modelowy kraj”, przekazując dane statystyczne dotyczące skuteczności szczepionki. Dzięki tej umowie dostawy szczepionki zaplanowane na luty dotrą do kraju już w styczniu, w większej niż zaplanowanej ilości.
Według izraelskiej gazety „Globs” Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) była zaangażowana w ocenę przydatności Izraela do tego programu pilotażowego.
Jednym z argumentów mogło być to, że jest to kraj z wysoce skomputeryzowanym i dobrze rozwiniętym systemem opieki zdrowotnej. Oprócz tego sukces Izraela w szczepieniu obywateli można przypisać jego niewielkiej powierzchni (mniejszej niż powierzchnia województwa zachodniopomorskiego), która ułatwia logistykę, czy możliwości zapłacenia za szczepionki więcej niż inne kraje. Komentatorzy zwracają też uwagę, że perspektywa wiosennych wyborów parlamentarnych jest dodatkową motywacją dla Netanjahu, który „mistrzostwem świata” w szczepieniu, jak określił to na Twitterze, chce odzyskać poparcie utracone przez kryzys gospodarczy wywołany pandemią.
Zapytana o kwestię dostarczania prywatnej firmie cennych danych na temat stanu zdrowia obywateli, przedstawicielka resortu zdrowia zapewniła, że będą „przekazane jedynie te informacje, które udostępniamy opinii publicznej”.
Chcemy zobaczyć, czy możemy zaszczepić wszystkie osoby, które chcą się zaszczepić, uzyskać odporność stadną i na jakim etapie złamiemy krzywą (zakażeń)
— powiedziała dr Szaron Alroj-Prajs.
Jednocześnie sytuacja epidemiczna Izraela, gdzie w zeszłym tygodniu dzienna liczba zakażeń przekraczała 8 tys., zmusiła rząd do przedłużenia i zaostrzenia trwającego od 27 grudnia trzeciego już lockdownu. Od początku pandemii 490 tys. Izraelczyków zostało zakażonych koronawirusem, z czego 3663 chorych zmarło.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/534333-wladze-czech-prosza-izrael-o-pomoc-w-organizacji-szczepien