1 stycznia rozpoczęła się portugalska prezydencja w Unii Europejskiej. Na jej priorytety wskazuje motto, które wybrali Portugalczycy: „Czas na sprawiedliwą, ekologiczną i cyfrową odbudowę”.
Odbudowa po koronakryzysie
Priorytetem dla rozpoczynającej się dziś portugalskiej prezydencji ma być szybkie wdrożenie instrumentów odbudowy, a tym samym zniwelowanie gospodarczych skutków koronawirusa.
Mamy nadzieję na szybkie wcielenie w życie budżetu i funduszu pomocy w koronakryzysie
— stwierdził szef portugalskiej dyplomacji Santos Silva.
Musieliśmy pójść dalej, wspólnie wesprzeć odbudowę gospodarek wszystkich państw członkowskich. W przeciwnym razie upadłby jednolity rynek, a w konsekwencji projekt europejski jako całość
— napisał z kolei premier Portugalii António Costa.
Premier Portugalii podkreślił również, że ważną kwestią jest wdrożenie ogólnoeuropejskiego planu szczepień.
Europa socjalna, cyfrowa i ekologiczna
Odbudowa gospodarki ma być punktem wyjścia do ożywienia gospodarczego, które ma zapewnić transformacja ekologiczna i cyfrowa. Premier Portugalii jest przekonany, że rozwój tych obszarów zapewni „tworzenie liczniejszych i lepszych miejsc pracy”.
Drugim priorytetem będzie rozwój filaru socjalnego UE, stwarzającego solidną podstawę do przekonania, że transformacja naszych gospodarek jest szansą dla wszystkich. Portugalia zamierza także działać na rzecz wzmocnienia strategiczną autonomii otwartej na świat Unii Europejskiej
— wskazał Costa.
Współpraca z Indiami
W polityce zagranicznej Portugalia chce postawić na wzmocnienie relacji z Indiami.
Aby stworzyć równowagę geopolityczną, ważne jest, abyśmy wzmocnili nasze polityczne i gospodarcze więzi z Indiami
— stwierdził minister spraw zagranicznych Santos Silva.
Nie możemy lekceważyć największej na świecie demokracji
— dodał.
„Czas na sprawiedliwą, ekologiczną i cyfrową odbudowę”
Premier Portugalii podkreślił, że prezydencja niemiecka przypadła na trudny okres koronakryzysu, negocjacji budżetowych, ale zakończyła się sukcesem - przyjęciem wieloletnich ram finansowych i Funduszu Odbudowy.
Motto prezydencji niemieckiej brzmiało „Razem dla naprawy Europy”. Motto prezydencji portugalskiej sygnalizuje przejście do następnego etapu, charakteryzując i urzeczywistniając to ożywienie: „Czas na sprawiedliwą, ekologiczną i cyfrową odbudowę”
— wskazał premier Portugalii.
xyz/dw.com/https://www.euractiv.pl/
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/533228-portugalia-przejela-prezydencje-w-ue-jakie-beda-priorytety