Liczba pacjentów z Covid-19 w brytyjskich szpitalach przekroczyła już poziom z kwietniowego szczytu - poinformowała we wtorek agencja Associated Press, powołując się na oficjalne dane. Dramatyczna sytuacja panuje w Ameryce Południowej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
12 kwietnia w Wielkiej Brytanii hospitalizowane były 18 974 osoby z Covid-19, w poniedziałek natomiast było to 20 426 osób.
Szef publicznej służby zdrowia (NHS) Simon Stevens oświadczył we wtorek, że podlegający mu pracownicy „znów znaleźli się w oku cyklonu”.
Za gwałtowny wzrost liczby zainfekowanych brytyjskie władze obwiniają zmutowany szczep wirusa, który po raz pierwszy został zidentyfikowany w południowo-wschodniej Anglii.
Zdaniem Stevensa wszystkie najbardziej narażone osoby w Wielkiej Brytanii mogą zostać zaszczepione przeciw koronawirusowi do późnej wiosny 2021 roku.
Tymczasem w wielu miejscach w kraju w szpitalach zaczyna brakować wolnych miejsc. Dotyczy do zwłaszcza południowej Anglii, Szkocji i Walii. W Irlandii Północnej już kilka dni przed świętami zdarzyło się, że liczba pacjentów w szpitalach przekroczyła przewidzianą liczbę łóżek, a pacjentami, którzy przywożeni byli do szpitalnych oddziałów ratunkowych, zajmowano się w karetkach na parkingu.
W Wuhanie mogło być 10 razy więcej infekcji koronawirusem niż oficjalnie
Zakażonych koronawirusem mogło być nawet pół miliona mieszkańców chińskiego miasta Wuhan, prawie 10 razy więcej, niż wskazuje oficjalny bilans potwierdzonych infekcji w tym mieście – sugerują wyniki badań pod kątem przeciwciał, opisywane we wtorek przez media.
Chińska Komisja Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CCDC) przebadała 34 tys. mieszkańców Wuhanu, prowincji Hubei i kilku innych obszarów kraju. W Wuhanie u 4,43 proc. badanych stwierdzono obecność przeciwciał, co wskazuje, że przeszli oni zakażenie koronawirusem.
Taki odsetek infekcji oznaczałby, że w 11-milionowym Wuhanie zakażonych było nawet około 500 tys. osób. Oficjalny bilans potwierdzonych przypadków Covid-19 w tym mieście wynosi tymczasem nieco ponad 50 tys., przy czym uwzględniono w nim tylko osoby, u których zaobserwowano objawy.
Badanie na obecność przeciwciał przeprowadzono w kwietniu, gdy wirus był już w Chinach zasadniczo pod kontrolą, a wyniki ogłoszono w poniedziałek na kanale społecznościowym CCDC. Nie podano, czy badanie ukazało się w czasopismach naukowych. Sprawę opisują również stacja CNN i agencja Bloomberga.
Niższy odsetek osób z przeciwciałami odnotowano poza Wuhanem. W innych miastach prowincji Hubei wynosił on 0,44 proc., natomiast na sześciu obszarach poza tą prowincją – w Pekinie, Szanghaju, Liaoningu, Jiangsu, Guangdongu i Syczuanie - przeciwciała wykryto tylko u dwóch spośród 12 tys. przebadanych osób.
Największa fala pandemii w Chinach kontynentalnych minęła w marcu, ale od tamtej pory w kraju sporadycznie pojawiały się małe ogniska choroby. Od początku kryzysu potwierdzono oficjalnie 87 003 zakażenia, a 4634 pacjentów zmarło.
Władze Wuhanu były krytykowane za spóźnioną reakcję na wybuch epidemii oraz próby jej tuszowania. Wuhańska policja ukarała kilku lekarzy, którzy próbowali ostrzegać kolegów po fachu przed szerzącym się wirusem. W poniedziałek sąd w Szanghaju skazał chińską dziennikarkę obywatelską Zhang Zhan na cztery lata więzienia za opisywanie sytuacji w Wuhanie w początkowej fazie kryzysu.
W Indiach wykryto sześć przypadków brytyjskiego wariantu koronawirusa
Indyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że u sześciu osób w tym kraju wykryto nowy, bardziej zaraźliwy szczep koronawirusa pochodzący z Wielkiej Brytanii. Zakażeni to osoby przybyłe niedawno z Wysp Brytyjskich.
Jak podał resort, wszystkie sześć osób, a także osoby, z którymi miały one kontakt, poddano kwarantannie. Przybyły one z Wielkiej Brytanii pod koniec listopada.
Wszystkie loty z Wielkiej Brytanii są zawieszone do końca roku, ale jeszcze przed wprowadzeniem zakazu z Wysp przyleciało ok. 33 tys. pasażerów. Testy wykazały obecność koronawirusa u 114 z nich. Badanie próbek pod kątem wariantu wirusa nadal trwa.
Według danych resortu z wtorku w ciągu ostatniej doby w Indiach wykryto 16 432 nowe zakażenia koronawirusem, o niecałe 400 więcej niż dzień wcześniej, kiedy odnotowano najniższą liczbę nowych zakażeń od czerwca. Minionej doby zmarły 252 osoby z Covid-19, przez co bilans ofiar śmiertelnych pandemii w kraju wzrósł do 148 153.
Na początku styczniu Indie zamierzają rozpocząć program szczepień dla ok. 300 milionów swoich obywateli.
W Niemczech już 30 978 ofiar śmiertelnych pandemii
Podczas ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrosła o 852, zarejestrowano również 12 892 nowych zakażeń - poinformował we wtorek rano Instytut im Roberta Koch (RKI)
Dobę wcześnie, w poniedziałek rano, zgonów było 348, nowych zakażeń 10 976.
Od początku pandemii na Covid-19 zmarło w Niemczech 30 978 osób, a liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła do 1 664 726.
W Niemczech obowiązuje obecnie lockdown, który trwać będzie co najmniej do 10 stycznia.
Władze zakazały opuszczania domów bez konieczności, otwarte są tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.
Meksyk i Brazylia - dwa największe kraje Ameryki Łacińskiej wobec ataku koronawirusa
Przełożona pielęgniarek w szpitalu w Meksyku, 56-letnia Maria Irene Ramirez - jako pierwsza w Ameryce Łacińskiej w Wigilię Bożego Narodzenia została zaszczepiona przeciwko koronawirusowi- poinformowało w poniedziałek biuro prezydenta Andresa Manuela Lopeza.
Covid-19 ze szczególną zaciekłością atakuje ten region świata czyniąc zeń epicentrum pandemii. Meksyk jest jednym z pierwszych krajów świata i pierwszym w Ameryce Łacińskiej, który już 11 grudnia zawarł porozumienie z koncernem Pfizer. 23 grudnia jako pierwszy w regionie otrzymał partię 250 000 szczepionek tej firmy.
Również pierwsza partia chińskiej szczepionki firmy Cansino, która dotrze wkrótce do Meksyku – 1,4 miliona sztuk - będzie przeznaczona dla personelu medycznego, a także dla nauczycieli.
W pierwszej fazie - do końca stycznia – rząd Lopeza Obradora zamierza zaszczepić 2,6 miliona osób. Prezydent zapewnił, że obok personelu medycznego szczepionki otrzymają bezpłatnie wszystkie osoby cierpiące na choroby chroniczne i ludzie w podeszłym wieku, niezależnie od statusu majątkowego. W sobotę do Meksyku dotarła druga partia zakupionego leku : 42 900 szczepionek Pfizera.
Prezydent zachęca również prywatne firmy meksykańskie do zakupu za granicą szczepionek przeciwko Covidowi i oferowania ich do sprzedaży w Meksyku, ale na razie żadna krajowa firma nie zgłosiła takiego zamiaru.
Jeszcze na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia szef państwa meksykańskiego zapowiadał, że jego rząd zapewni bezpłatne szczepienia dla wszystkich, tj. dla 127 milionów obywateli kraju.
Do niedzieli zmarło w Meksyku 122 426 chorych na koronwirusa.
W Brazylii – trzecim kraju na świecie najsilniej zaatakowanym przez pandemię Covid-19 - nadal toczą się zacięte spory wokół strategii walki z pandemią i wyboru szczepionki antywirusowej, chociaż wstępne kontrakty na jej dostawy zostały już zawarte.
Ten ponad dwustumilionowy kraj o ogromnym doświadczeniu zdobytym w ciągu minionych 20 lat w zwalczaniu za pomocą masowych szczepień groźnych epidemii i dysponujący doświadczoną kadrą lekarzy- specjalistów, jak pisze wpływowy dziennik „Folha de Sao Paulo”, pozostający w opozycji do prezydenta Jaira Bolsonaro, jest świadkiem kolejnego publicznego sporu między prezydentem Jairem Bolsonaro, a gubernatorami poszczególnych stanów co do strategii i metod walki z koronawirusem. W rezultacie brazylijskie ministerstwo zdrowia – według krytyków rządu - nie zdoła przed upływem co najmniej dwóch miesięcy rozpocząć kampanii szczepień.
Prezydent Jair Bolsonaro, który sam przeszedł bez poważnych następstw koronawirusa, znany jest z licznych wypowiedzi, w których systematycznie żartuje z pandemii i zapewnia rodaków, że Covid-19 to w istocie: „niegroźna grypka”. W święta ponownie wypowiedział się na ten temat. Nawiązując do przebytej choroby zażartował: „Miałem najlepszą szczepionkę przeciwko Covidowi-19, którą okazał się sam wirus…. Nie powoduje żadnych ubocznych skutków”.
Wirus zabił do poniedziałku w Brazylii ponad 191 000 osób.
Według oceny specjalistów z Uniwersytetu Johna Hopkinsa, cytowanych w poniedziałek przez większość brazylijskich mediów, do Brazylii i niektórych innych krajów Ameryki Południowej oraz Karaibów nadciąga obecnie druga fala pandemii koronawirusa, a liczba jej śmiertelnych ofiar w Brazylii przekroczy w najbliższych dniach 200 000.
Wobec tej perspektywy brazylijski Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości podjął uchwałę, na mocy której ”szczepienia przeciwko koronawirusowi będą w kraju obowiązkowe, chociaż nie przymusowe”. Uchwała ta pozwoli gubernatorom brazylijskich stanów i administracji lokalnej nakładać sankcje na nauczycieli, urzędników i innych obywateli, którzy odmówią przyjęcia szczepień, a z racji swych funkcji będą narażać innych na zakażenie koronawirusem.
Po ogłoszeniu decyzji Trybunału prezydent Brazylii ponownie oświadczył: „A jednak szczepienia będą dobrowolne”.
Korzystając z poparcia gubernatorów stanowych w Brazylii, którzy na administrowanych przez nich terenach ponoszą odpowiedzialność za walkę z pandemia Covid-19 , brazylijskie Ministerstwo Zdrowia bezpośrednio odpowiedzialne za sytuację epidemiologiczną w kraju, zawarło już kontrakty z zagranicznymi laboratoriami na dostawy szczepionki. Prezydent Brazylii zaś, zachowując wobec mediów swą sceptyczną postawę wobec zagrożenia jakie stanowi pandemia i potrzeby szczepień, zaakceptował de facto decyzję swej własnej administracji dotyczącą podjęcia rozmów w sprawie zakupu szczepionek. Zamówiono ok. 260 milionów szczepionek laboratoriów Astra Zeneca i Pfizera.
Pierwsza ich partia – 8,5 miliona- ma dotrzeć do Brazylii najpóźniej w marcu 2021 roku.
W Brazylii 20 548 zakażeń koronawirusem podczas ostatniej doby, 431 zgonów
Brazylia odnotowała 20 548 potwierdzonych przypadków koronawirusa w ciągu ostatnich 24 godzin i 431 zgonów z powodu COVID-19, podało w poniedziałek ministerstwo zdrowia.
Liczba zarażonych koronawirusem w Brazylii wzrosła podczas ostatniej doby o 20 548, do 7 504 833 , poinformowało ministerstwo zdrowia. Liczba zgonów wzrosła w ciągu 24 godzin o 431, do 191 570 przypadków od początku pandemii.
Według danych ministerstwa zdrowia 6 568 898 zakażonych udało się wyleczyć , 744 365 pacjentów pozostaje pod nadzorem lekarzy. W Brazylii na 100 tysięcy mieszkańców przypada 3 571 osób zakażonych koronawirusem i 91 zgonów.
W sumie, w ciągu ostatniego tygodnia odnotowano 252 651 przypadków infekcji (prawie 80 tys. mniej niż tydzień wcześniej) i 4 439 zgonów (prawie 800 mniej niż za poprzednie 7 dni).
Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, pod względem liczby zakażeń. Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie, po Stanach Zjednoczonych.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/532834-raport-ze-swiata-sluzba-zdrowia-w-brytanii-w-oku-cyklonu