Cały świat wciąż zmaga się z pandemią koronawirusa. Państwa Europy wprowadziły surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia, które mają zahamować rozwój pandemii. W Rosji odnotowano rekordowy przyrost zakażeń i zgonów na Covid-19. Aż 3401 osób zmarło na COVID-19 ostatniej dobry w USA.
CZYTAJ TAKŻE:
Świąteczne obostrzenia w całej Europie
Państwa Europy wprowadziły surowe ograniczenia na czas świąt Bożego Narodzenia, które mają zahamować rozwój pandemii koronawirusa. Przestrzegania obostrzeń w Hiszpanii będzie pilnować 100 tys. policjantów, we Włoszech - 70 tys.
Włoskie MSW zaleciło we wtorek siłom bezpieczeństwa i lokalnym władzom „skuteczne” kontrolowanie przestrzegania świąteczno-noworocznych restrykcji wprowadzonych ze względu na pandemię koronawirusa. Już wcześniej szefowa resortu Luciana Lamorgese zapowiedziała, że włoskie ulice, drogi i miasta patrolować będzie w tym czasie 70 tys. funkcjonariuszy. Policja i karabinierzy mają nie dopuszczać do łamania przepisów o zakazie przemieszczania się, zapobiegać tworzeniu się dużych skupisk ludzi i pilnować przestrzegania zasady zachowania odległości od innych osób.
Do 6 stycznia zabronione są we Włoszech podróże między regionami bez uzasadnionych i ważnych powodów. W dniach najbardziej surowych zakazów, czyli od 24 do 27 grudnia, od 31 grudnia do 3 stycznia i 5-6 stycznia, ograniczona będzie też możliwość wychodzenia z domu. Konieczne będzie posiadanie samodzielnie wypisanego zaświadczenia, w którym zaznacza się adres zamieszkania, miejsce, do którego się zmierza, i cel wyjścia z domu. Te dokumenty mają być również sprawdzane przez siły bezpieczeństwa.
Premier Giuseppe Conte zapowiedział, że policja nie będzie wchodzić do domów, by sprawdzać przestrzeganie przepisu zakazującego przyjmowania podczas świątecznych wizyt więcej niż dwóch osób. Szef włoskiego rządu dodał jednak, że służby będą reagowały w wypadku ewidentnego łamania prawa.
W Hiszpanii przestrzegania ograniczeń w okresie świąteczno-noworocznym ma pilnować ponad 100 tys. funkcjonariuszy różnych formacji policyjnych, w tym najwięcej (ponad 7 tys.) - we wspólnocie autonomicznej Madrytu. Służby liczą też na współpracę cywilów w zgłaszaniu nadużyć i łamania przepisów. Hiszpańska policja niemal codziennie otrzymuje od obywateli po kilkadziesiąt skarg na nielegalne zabawy lub spotkania, w których uczestniczy zbyt wiele osób. W większości regionów limit osób, które można przyjąć w prywatnym domu, wynosi sześć. W całym kraju od godz. 23 do 6 obowiązuje godzina policyjna. W Wigilię i sylwestra ma zostać skrócona i będzie trwać od godz. 1.30 do 6.
We Francji od godz. 20 do 6 obowiązuje godzina policyjna, która zostanie zawieszona w Wigilię, ale już nie w sylwestra. Jak zapowiedziało francuskie MSW, w ostatni dzień roku przestrzegania tego ograniczenia ma pilnować 100 tys. żandarmów i policjantów. „Nie będzie tolerancji, ludzie znają rozporządzenia” - ostrzegła rzeczniczka resortu. Podczas obowiązywania godziny policyjnej z domu można wyjść tylko z uzasadnionej przyczyny (praca, problemy zdrowotne, ważne przyczyny rodzinne, potrzeby zwierząt domowych), z wypełnionym na papierze lub w aplikacji na telefonie zaświadczeniem, które należy okazać w razie kontroli. Za złamanie tych przepisów grozi mandat w wysokości 135 euro. Francuskie służby od kilku tygodni interweniują w związku z zawiadomieniami o nielegalnych imprezach. Funkcjonariusze nie mogą jednak wejść do prywatnego domu bez nakazu lub bez zgody właściciela.
W Niemczech ścisłe kontrolowanie przestrzegania wprowadzonych w związku z pandemią ograniczeń zapowiedział zastępca szefa związku zawodowego policjantów Joerg Radek. Według niego policja zwiększy swoją obecność w przestrzeni publicznej, ale nie będzie „chodzić od domu do domu bez powodu i liczyć, ile osób siedzi przy stole”, co jest zresztą niemożliwe ze względu na obowiązujące prawo.
Jeśli (jednak) otrzymamy jakiekolwiek sygnały, że gdzieś łamie się zasady, zbadamy to
— zastrzegł.
Osoby zaniepokojone łamiącymi zasady, nazbyt licznymi spotkaniami świątecznymi u swoich sąsiadów nie powinny jednak od razu dzwonić na policję, ale najpierw poprosić ich o przestrzeganie restrykcji
— ocenił Radek.
Podczas świąt Bożego Narodzenia w Niemczech można przyjąć w domu cztery osoby powyżej 14 lat spoza swojego gospodarstwa domowego. Goście muszą pochodzić z najbliższego kręgu rodzinnego. W spotkaniach w sylwestra może uczestniczyć najwyżej pięć osób z dwóch różnych gospodarstw domowych; również do tego limitu nie wlicza się dzieci poniżej 14 lat. W ostatni dzień roku zabronione są wszelkie zgromadzenia, a także używanie fajerwerków w często odwiedzanych miejscach.
W Wielkiej Brytanii minister zdrowia Matt Hancock zapowiedział, że policja będzie ściśle egzekwować przestrzeganie restrykcji, ale szefowie tej służby przyznają, że nie mają możliwości, by w pełni pilnować wszystkich ograniczeń. Policja nie będzie chodziła po domach i sprawdzała, ile osób w nich świętuje, chyba że będą to naprawdę duże zgromadzenia. Nakładanie kar w wysokości 10 tys. funtów na organizatorów nielegalnych imprez, również w prywatnych domach, jest w Wielkiej Brytanii stosunkowo częste. Policjanci mają także częściej patrolować dworce, by zniechęcać ludzi do łamania obowiązującego w niektórych częściach kraju, np. wprowadzonego w Londynie zakazu przemieszczania się.
W Londynie i południowo-wschodniej Anglii od północy z soboty na niedzielę co najmniej do 30 grudnia obowiązują ściślejsze ograniczenia wprowadzone z powodu rozprzestrzeniania się nowego wariantu koronawirusa. Restrykcje tzw. czwartego poziomu obejmują m.in. ograniczenie możliwości wychodzenia z domu tylko do uzasadnionych przypadków oraz zakaz przyjmowania gości.
Parlament Portugalii uznał w zeszłym tygodniu lekceważenie obostrzeń epidemicznych za przestępstwo, co wyraźnie ograniczyło łamanie tych przepisów. Według kierownictwa portugalskiej żandarmerii (GNR) w okresie bożonarodzeniowym nie należy się spodziewać masowego omijania restrykcji. Wyzwaniem dla służb będzie natomiast egzekwowanie obowiązującego od 1 do 3 stycznia zakazu wychodzenia z domu między godz. 13 a 5. Portugalska policja wezwała też do zgłaszania wszelkich przypadków łamania obostrzeń. Osoby informujące o nich policję nie muszą przy tym podawać swoich personaliów.
Również w Belgii policja ostrzega, że zamierza surowo egzekwować wprowadzone na czas epidemii przepisy w okresie świąt i Nowego Roku. Władze tego kraju podwyższyły kary grożące za udział w nielegalnych imprezach, ich uczestnicy muszą się teraz liczyć z mandatem w wysokości 750 euro, a organizatorzy - 4 tys. euro. W Belgii w godz. 22-6 obowiązuje godzina policyjna. W domach można przyjmować tylko jedną osobę.
Ponad 32 tys. nowych zakażeń w Niemczech
W ciągu ub. doby stwierdzono w Niemczech 32 195 nowych przypadków koronawirusa, zmarły 802 osoby - poinformował w czwartek Instytut Chorób Zakaźnych im. Roberta Kocha (RKI). Instytut podał, że łączna liczba przypadków zakażeń wzrosła do 1 587 115 a zgonów do 28 770.
Od tygodnia w Niemczech obowiązuje lockdown, który trwać będzie co najmniej do 10 stycznia.
Władze zakazały opuszczania domów bez konieczności; otwarte są tylko sklepy niezbędne do codziennego życia, a także apteki i banki. Zamknięte są szkoły, a niektórzy pracodawcy musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. Zamknięte również zostały zakłady fryzjerskie, kosmetyczne i salony tatuażu.
3401 zgonów z powodu koronawirusa w USA w ciągu ostatniej doby
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Stanach Zjednoczonych 3401 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 195 033 kolejnych osób.
Amerykańska uczelnia podała, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 18 mln 410 130 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 325 829.
W środę burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił obowiązek kwarantanny dla przybyszów z Wielkiej Brytanii. Stosowanie się do tego wymogu mają sprawdzać w każdym hotelu lub mieszkaniu przyjezdnych funkcjonariusze biura szeryfa. Lekceważenie przepisu grozi karą w wysokości 1000 dolarów za każdy dzień.
Wszyscy podróżujący z zagranicy muszą podać swoje dane kontaktowe po przybyciu do miasta. Zgodnie z przepisami stanowymi ludzie przybywający z większości stanów i krajów muszą odbyć kwarantannę przez dwa tygodnie. Mogą ten termin skrócić poddając się testom, które przyniosą wynik negatywny na obecność Covid-19.
Miejska służba zdrowia w Nowym Jorku niepokoi się odkryciem nowej mutacji koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co skłoniło tamtejsze władze do wprowadzenia blokad w większości kraju. Niedawno w zidentyfikowano tam również dwa przypadki nowej mutacji wirusa pochodzące z Republiki Południowej Afryki. Wczesne badania wskazują na to, że łatwiej się nimi zarazić. W Ameryce nie stwierdzono jeszcze obecności nowej mutacji.
Nie możemy ryzykować (zakażenia) od żadnych podróżnych, szczególnie od przybywających z Wielkiej Brytanii
— podkreślił burmistrz.
Najwyższy od wybuchu epidemii dobowy przyrost zakażeń i zgonów na Covid-19 w Rosji
W Rosji w ciągu minionej doby na Covid-19 zmarło 635 osób, najwięcej od początku epidemii koronawirusa - poinformował w czwartek sztab rządowy. Również liczba zakażeń wzrosła do nienotowanego wcześniej poziomu: wykryto 29 935 nowych przypadków.
Najwięcej infekcji wciąż przypada na Moskwę, gdzie od środy zachorowały 8203 osoby, co również jest najwyższym wskaźnikiem od początku epidemii.
W Petersburgu wykryto 3756 nowych zakażeń, w obwodzie moskiewskim - 1538.
Ogólna liczba infekcji koronawirusowych w Rosji od początku epidemii zbliża się do 3 mln - wynosi teraz 2 963 688.
Za wyleczone uznano już 2 370 857 osób. Liczba zgonów sięgnęła 53 096 od początku epidemii.
Portugalskie służby medyczne potwierdziły trzy nowe szczepy koronawirusa
Krajowy Instytut Zdrowia (INSA) w Lizbonie potwierdził na terenie Portugalii trzy nowe szczepy koronawirusa, które nie występowały tam podczas pierwszej fali epidemii. Wykryto je u pacjentów, którzy zachorowali na Covid-19 pomiędzy październikiem a grudniem. Stwierdzono też pierwszy na świecie przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie.
Jak poinformował w czwartek Joao Paulo Gomes z departamentu chorób zakaźnych w INSA, występowanie tych nowych szczepów potwierdzono we wszystkich regionach Portugalii.
Zjawiska pojawiania się mutacji koronawirusa nie należy uważać za ewenement. To naturalny proces (…), tym bardziej, że minął już ponad rok od pojawienia się SARS-CoV-2
— dodał Gomes.
Tymczasem w czwartek lizboński dziennik „Publico” ujawnił pierwszy na świecie, jak twierdzi gazeta, przypadek zakażenia osoby dwoma szczepami koronawirusa równocześnie. Sprawa dotyczy 17-letniej mieszkanki Porto.
Naukowcy nie wiedzą, jak wyjaśnić ten niespotykany przypadek. U pacjentki w ciągu 97 dni testy wykazywały zakażenie dwoma różnymi szczepami koronawirusa
— napisała stołeczna gazeta.
W czwartek rano minister zdrowia Portugalii Marta Temido ogłosiła, że pierwsze partie szczepionek przeciwko Covid-19 dotrą do tego kraju w sobotę. Następnego dnia, według założeń resortu, mają ruszyć ogólnokrajowe szczepienia, którym w pierwszych tygodniach poddani zostaną najpierw pracownicy służby zdrowia.
Według Temido pomiędzy 26 i 28 grudnia do Portugalii dotrą dwa ładunki szczepionek, zawierające łącznie prawie 80 tys. dawek.
Liczba potwierdzonych zakażeń COVID-19 na Ukrainie przekroczyła milion
Podobnie jak w poprzednich okresach świątecznych, zastępcy szeryfa będą monitorować sytuację na głównych węzłach komunikacyjnych - lotniskach, dworcach kolejowych, zajezdniach autobusowych i na przejazdach przez mosty. Mają informować podróżnych o stanowych zasadach kwarantanny i udzielać związanych z tymi informacji.
Według de Blasio Biuro Szeryfa zatrzymało 10 000 kierowców na punktach kontrolnych. Jak wyjaśnił funkcjonariusze powiadamiają przybyszów w ramach kampanii egzekwowania prawa i świadomości społecznej o obowiązujących przepisach.
Po uwzględnieniu zakażeń koronawirusem z ostatniej doby, liczba infekcji na Ukrainie od początku pandemii przekroczyła milion – wynika z informacji przekazanych w czwartek przez tamtejszy resort zdrowia.
W ciągu doby ze środy na czwartek potwierdzono 11 490 nowych zakażeń, a zmarły kolejne – 223 osoby. Tym samym łączna liczba infekcji wzrosła do 1 001 132, zaś zgonów – 17 395. Dane te opublikował na Facebooku ukraiński minister zdrowia Maksym Stepanow.
22 grudnia władze Ukrainy poinformowały, że szczepienia przeciwko Covid-19 będą przeprowadzane w czterech etapach w latach 2021-2022, a jako pierwsze w styczniu i lutym mają być szczepione osoby z grupy najwyższego ryzyka i osoby, które uczestniczą w walce z epidemią, m.in. lekarze.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/532269-raport-ze-swiata-surowe-ograniczenia-w-panstwach-europy