Koronawirus wciąż jest poważnym problemem na całym świecie. Niektóre państwa właśnie zaliczają kolejne rekordy zachorowań. W Brazylii życie straciło już prawie 200 tys. osób.
Holandia z najszybszym wzrostem zachorowań od października
Liczba zakażeń koronawirusem w Holandii rośnie najszybciej od października. W ciągu ostatniej doby zdiagnozowano ponad 9 tys. nowych przypadków - poinformował w sobotę Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM).
Liczba zakażeń od początku epidemii wzrosła do ponad 600 tys., na Covid-19 zmarło ponad 10 tys. osób. W niedzielę spotkają się członkowie rządu Holandii, by przedyskutować ewentualne wprowadzenie przed świętami dodatkowych restrykcji w związku z epidemią.
We wtorek premier Holandii Mark Rutte rozwiał nadzieje Holendrów na duże spotkania rodzin i przyjaciół podczas Bożego Narodzenia. Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem istniejące ograniczenia do trzech gości dziennie w jednym gospodarstwie domowym zostały przedłużone o miesiąc - do 15 stycznia.
Ograniczenia społeczne w Holandii zostaną przedłużone do końca roku z powodu uporczywie wysokich wskaźników zakażeń - powiedział wówczas Rutte.
To naprawdę nie idzie dobrze - ani ze wskaźnikiem infekcji, ani w szpitalach. Nie wykluczam, że wrócę tu przed świętami Bożego Narodzenia, aby ogłosić dalsze ograniczenia
— oznajmił szef rządu.
Od 13 października władze Holandii ogłosiły „częściowy lockdown”, w ramach którego zalecana jest praca zdalna; zakazano podróży, ograniczając je jedynie do absolutnie niezbędnych, zakazano też publicznych zgromadzeń.
Restauracje i bary pozostaną zamknięte. Szkoły w Holandii są w dalszym ciągu czynne.
Rząd, który w czerwcu odrzucił rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zalecającej stosowanie maseczek w miejscach publicznych, zmienił zdanie w listopadzie. Noszenie maseczek stało się obowiązkowe w pomieszczeniach publicznych od 1 grudnia.
Pogarsza się sytuacja w Czechach
Z danych opublikowanych w sobotę przez ministerstwo zdrowia Czech wynika, że pogarsza się sytuacja epidemiczna, związana z pandemią koronawirusa w tym kraju. W piątek przybyło 6202 nowych zakażonych SARS-CoV-2, o około 1500 więcej niż przed tygodniem.
Do 1,22 wzrosła liczba reprodukcyjna „R”, która wskazuje, ile osób może zainfekować jedna zakażona osoba. Pod koniec listopada wskaźnik ten wynosił 0,8, ale od tego czasu codziennie rośnie, a przed tygodniem przekroczył granicę 1.
Według ekspertów wzrost liczby „R” powyżej 1,2 zapowiada szybki wzrost ilości zakażeń. Od marca w Czechach koronawirusem zakaziło się 575 422 osób. Obecnie w kraju jest około 63 tys. tzw. aktywnych przypadków, a liczba ta rosła przez cały tydzień.
Według ostatnich danych w szpitalach jest 4390 pacjentów. Chorych w ciężkim stanie jest 563. W piątek wykonano 25883 testów na koronawirusa i czwarty kolejny dzień ponad jedna piąta miała wynik pozytywny - 23,96 proc.
109 kolejnych osób zmarło. Łącznie stwierdzono 9450 zgonów.
Włochy: Wciąż zbyt dużo przypadków
193 przypadki zakażenia koronawirusem na 100 tysięcy mieszkańców Włoch - to najnowsze dane z monitoringu pandemii, przedstawione przez krajowy Instytut Służby Zdrowia w Rzymie. „To wciąż zbyt dużo” - powiedział prezes Instytutu Silvio Brusaferro w sobotę.
Liczba nowych przypadków jest wciąż znacząca, chociaż krzywa zakażeń spada we Włoszech i w Europie
— stwierdził Brusaferro na konferencji prasowej w ministerstwie zdrowia w Rzymie.
Podkreślił, że Święta będą „momentem krytycznym” pandemii, w którym kluczowe znaczenie będą miały indywidualne zachowania.
Ważne jest to, byśmy w nadchodzących tygodniach byli ostrożni i rygorystycznie przestrzegali zasad
— dodał ekspert.
Minister zdrowia Roberto Speranza przyznał, że jest zaniepokojony tym, co wydarzy się w ciągu dwóch tygodni okresu świąteczno-noworocznego.
Jeśli przeważy komunikat: wszyscy jesteśmy wolni, wpadniemy znów w niebezpieczną fazę w styczniu i lutym, gdy będziemy w pełni kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi
— ostrzegł szef resortu zdrowia.
Zaznaczył: „nie można zaprzepaścić poczynionych wyrzeczeń”.
W piątek zanotowano we Włoszech 761 zgonów na Covid-19 i ponad 18 tysięcy zakażeń. Poprawia się natomiast sytuacja w szpitalach, gdzie stale spada liczba osób leczonych na Covid-19.
Ponad pół tysiąca ofiar w Rosji
W Rosji w ciągu minionej doby zarejestrowano 28 137 zakażeń koronawirusem, a zmarło 560 osób chorych na Covid-19 - poinformował w sobotę sztab rządowy. Dane te są niższe niż dzień wcześniej, gdy liczba zakażeń przekroczyła 28,5 tysiąca, a zmarło ponad 600 osób.
Najwięcej zachorowań odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w Moskwie (6622), Petersburgu (3776) i obwodzie moskiewskim (1393). Ogólna liczba zakażeń w Rosji sięgnęła w sobotę 2 625 848, a liczba zgonów - 46 453.
Za wyleczone po zakażeniu uznano 2 085 958 osób. Spośród nich 26 118 opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby.
Rosja zajmuje obecnie czwarte miejsce wśród krajów świata pod względem liczby zakażeń - za Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Brazylią.
Prawie trzy tysiące zgonów w USA
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore podał w piątek, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2768 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 224 452 kolejnych osób.
Uczelnia z Baltimore twierdzi, że od wybuchu epidemii w USA odnotowano łącznie 15 mln 834 965 przypadków zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga obecnie 295 182.
Tymczasem w piątek amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła, że zatwierdziła awaryjne użycie szczepionki przeciwko koronawirusowi opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech. Pierwsi Amerykanie mają być zaszczepieni już w ciągu najbliższych dni.
Decyzję o „zielonym świetle” dla szczepionki podjęto po czwartkowym panelu zewnętrznych doradców FDA. Przy stosunku głosów 17:4 opowiedział się on za użyciem w nagłych przypadkach szczepionki przeciwko koronawirusowi Pfizera. Zdaniem ekspertów korzyści z użycia preparatu są większe niż ryzyko, jakie stwarza dla osób w wieku 16 lat i starszych, które mają być objęte szczepieniami.
Efekty powszechnych szczepień pozwalające na luzowanie restrykcji na życie społeczne spodziewane są w marcu. Spadek liczby hospitalizacji, co znacznie odciąży działające na granicy amerykańskie szpitale, prognozowany jest jednak wcześniej.
Brazylia: Bilans od początku pandemii
Od początku pandemii z powodu koronawirusa zmarło w Brazylii 180 411 osób - poinformowało w piątek brazylijskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w tym kraju ponad 53 tys. nowych zakażeń i 646 kolejnych zgonów.
Dobowy przyrost infekcji utrzymuje się od kilku dni na wysokim poziomie, notowanym ostatnio pod koniec października.
Dotychczasowy bilans zakażeń koronawirusem w Brazylii wynosi 6 mln 834 829.
Brazylia jest trzecim krajem na świecie, po USA i Indiach, gdy chodzi o liczbę zakażeń. Pod względem przypadków śmiertelnych kraj ten zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych.
Brazylijskie władze pokładają wielkie nadzieje w szczepieniach, ale eksperci zaznaczają, że ich pierwsze pozytywne efekty będą widoczne dopiero po wielu miesiącach.
Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zapowiedział, że rząd zaoferuje bezpłatne szczepienia przeciwko Covid-19 wszystkim Brazylijczykom, gdy tylko Anvisa, czyli krajowa agencja nadzoru medycznego i farmaceutycznego, wyda stosowne zezwolenie.
Brazylia zamierza wykorzystać w kampanii szczepień ochronnych szczepionkę CoronaVac wyprodukowaną przez Chiny, które przechodzi właśnie uzyskiwania zezwoleń, a także szczepionkę wyprodukowaną przez międzynarodowy koncern farmaceutyczny Pfizer.
Demonstracja w Bratysławie
W centrum Bratysławy demonstrowało w sobotę kilkaset osób, protestując przeciwko rządowym restrykcjom, związanym z szerzeniem się koronawirusa, testom na jego obecność oraz planowanym szczepieniom. Media podkreślają, że w tym samym czasie rośnie dynamika zakażeń SARS-CoV-2.
Protest zorganizowała skrajnie prawicowa Ludowa Partia Nasza Słowacja (LSNS), której lider Marian Kotleba i inni politycy z tego parlamentarnego ugrupowania występowali bez maseczek. Również inni uczestnicy demonstracji w większości nie mieli zasłoniętych nosów i ust i nie utrzymywali zalecanej odległości między sobą.
Poseł LSNS Milan Mazurek skrytykował testy i planowaną akcję szczepień, a Covid-19 nazwał chorobą, która jest „prawie nieszkodliwa dla większości ludzi”. Wezwał do odrzucenia wprowadzanych przez rząd restrykcji, które, jego zdaniem, odbierają wolność.
Protestujący wznosili antyrządowe hasła. Kotleba oświadczył, że premier Igor Matovicz niszczy Słowację i chce według własnego widzimisię wprowadzać stan wyjątkowy.
Protest monitorowała policja. Nie interweniowała podczas demonstracji. Po jej zakończeniu wezwała pozostałych na placu przed pałacem prezydenckim ludzi do rozejścia się. Co najmniej jedną osobę zatrzymano.
Media, relacjonując protest podkreślały, że został zwołany w czasie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem. W sobotę ministerstwo zdrowia poinformowało o 3707 nowych przypadkach infekcji, którą wykazało 17956 testów PCR oraz o 2357 zakażonych, których ujawniło 39648 testów antygenowych. W szpitalach jest 2131 chorych na Covid-19, z których 133 przebywa na oddziałach intensywnej opieki medycznej. 136 osób wymaga aparatury wspomagającej oddychanie.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/530614-raport-ze-swiata-wzrosty-zakazen-w-holandii-i-czechach