Francja zagroziła zawetowaniem ewentualnego „złego” porozumienia w sprawie umowy handlowej Unii Europejskiej z Wielką Brytania po brexicie. Negocjacje handlowe między Brukselą a Londynem cały czas trwają.
CZYTAJ TAKŻE:
Chcę powiedzieć naszym rybakom, naszym producentom, obywatelom, którzy słuchają, że nie zaakceptujemy umowy na złych warunkach
— powiedział w radio Europe 1 francuski minister ds. europejskich Clement Beaune, cytowany przez „The Brussels Times”.
„Każdy kraj ma prawo weta”
Jeśli nie uda się osiągnąć dobrego porozumienia, będziemy się temu sprzeciwiać. Każdy kraj ma prawo weta, więc jest to możliwe
— dodał.
Dokonamy własnej oceny tej wersji roboczej umowy, jeśli taka istnieje
— zaznaczył Beaune.
Chociaż rozmowy trwają, jak donosi BBC jeden z wyższych urzędników Wielkiej Brytanii powiedział, że szanse na przełom „maleją”.
Brak porozumienia, jak podkreśla „Brussels Times”, może poważnie wpłynąć na gospodarki zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii, ponieważ musiałyby zostać zastosowane zasady Światowej Organizacji Handlu (WTO). Zasady WTO oznaczać będą cła i szeroko zakrojone kontrole celne.
W piątek szef Rady Europejskiej Charles Michel na konferencji w Brukseli powiedział, że UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią po brexicie. Dodał, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiało zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich.
Negocjacje w imieniu UE prowadzi Francuz Michel Barnier.
Przewodniczący Michel powiedział też, że temat pojawi się na szczycie UE w dniach 10-11 grudnia, na którym przywódcy zajmą stanowisko w sprawie ostatnich wydarzeń dotyczących brexitu i ewentualnej przyszłej umowy z Wielką Brytania.
Chcemy umowy, ale nie za wszelką cenę. Dla Unii Europejskiej kluczem do sukcesu są równe szanse
— zaznaczył Michel.
Wielka Brytania opuściła UE 31 stycznia. Okres przejściowy obowiązuje do końca 2020 roku. W tym czasie Zjednoczone Królestwo jest poza instytucjami unijnymi, ale stosuje się do praw i obowiązków związanych z przynależnością do Wspólnoty oraz korzysta z wynikających z tego przywilejów, w tym z uczestnictwa w jednolitym rynku.
Komentarze w sieci
Groźba zastosowania weta przez Francję jest komentowana w sieci. Sprawa budzi zainteresowanie w naszym kraju, ponieważ według część środowisk lewicowo-liberalnych krytykuje Polskę za samą groźbę zastosowania prawa weta. Czy podobnie krytycznie będą oceniali postawę Francji?
No to pozamiatane, FREXIT już przesądzony. „Groźba weta to realna groźba wyjścia Polski z Unii Europejskiej” - Borys Budka.
Francja grozi wetem jeśli porozumienie handlowe #brexit nie będzie korzystne - ostrzega francuski minister ds europejskich @CBeaune. I jak podkreśla minister weto jest prawem przysługującym krajom członkowskim
Francja grozi unii wetem, jeśli umowa brexitowa będzie dla niej niekorzystna. Ależ teraz będzie trzeba się nakombinować, żeby to uzasadnić w Onecie czy innym Newsweeku…
Wie Pani; Francja, Niemcy, Holandia - to kraje starej Unii - cywilizowane i ich veto jest zupełnie inne niż nasze. Oni mogą, nie to co pisowski reżim. Na wszelki wypadek napiszę magiczne słowo „ironia”
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/529423-francja-grozi-wetem-zlej-umowy-handlowej-ue-z-uk