Niemcy zdecydowały się na dłuższą procedurę zatwierdzania szczepionek przeciw Covid-19 niż szybki proces autoryzacji wybrany przez Wielką Brytanię, ponieważ chcą zwiększyć zaufanie do szczepionek - powiedział w środę niemiecki minister zdrowia Jens Spahn.
CZYTAJ TAKŻE:
Ostrożne podejście Niemiec
Mamy państwa członkowskie, w tym Niemcy, które mogłyby wydać takie szybkie zezwolenie, gdybyśmy chcieli. Ale zdecydowaliśmy się tego nie robić i zdecydowaliśmy się na wspólne europejskie podejście do sprawy
— powiedział Jens Spahn pytany o brytyjską procedurę ratunkową i zatwierdzenie dla szczepionki Pfizer.
Bardzo ważne jest, abyśmy robili wszystko, aby pomóc w promowaniu zaufania do tej autoryzacji
— dodał.
Putin polecił rozpoczęcie masowych szczepień
Prezydent Rosji Władimir Putin polecił w środę rozpoczęcie w przyszłym tygodniu szerokich szczepień przeciw Covid-19; w pierwszej kolejności zaszczepieni mają być lekarze i nauczyciele. Putin zapewnił, że Rosja może wyprodukować odpowiednią ilość szczepionki.
Putin powiedział, że w najbliższym czasie zostanie wyprodukowanych w Rosji ponad 2 mln dawek szczepionki Sputnik V.
Daje nam to możliwość rozpoczęcia szczepień jeśli nie masowych, to na szeroką skalę
— ocenił.
Jako termin rozpoczęcia szczepień prezydent Rosji wskazał koniec przyszłego tygodnia. Wymienił lekarzy i nauczycieli jako „dwie pierwsze grupy ryzyka”, od których należy rozpocząć tę kampanię.
Wicepremier Tatiana Golikowa zaznaczyła, że władze rozpatrują także rozszerzenie szczepień poza te dwie grupy. Galikowa wymieniła grudzień br. jako termin rozpoczęcia szczepienia, które - jak wyjaśniła - będzie dobrowolne i bezpłatne.
Wcześniej wicepremier zwracała się do władz regionów Federacji Rosyjskiej o poinformowanie, jakie są możliwości rozpoczęcia w każdym regionie masowych szczepień wśród ludności.
95 proc. skuteczności?
Twórcy Sputnika V zapewnili pod koniec listopada br., że skuteczność preparatu sięgała 95 proc. po upływie 42 dni od podania pierwszej dawki. Wcześniej mówili, że efektywność ta po upływie 28 dni od pierwszej dawki wynosi 91 procent.
Sputnik V, opracowany przez ośrodek im. Nikołaja Gamalei, podlegający ministerstwu zdrowia we współpracy z ministerstwem obrony Rosji został zarejestrowany oficjalnie w sierpniu br., jeszcze przed ukończeniem wszystkich badań klinicznych. Badacze z innych krajów krytycznie oceniali ten pośpiech. Wielu rosyjskich lekarzy w ankiecie przeprowadzonej na specjalistycznym serwisie internetowym dla medyków wyraziło brak zaufania do preparatu.
O szczepieniu lekarzy i nauczycieli jako grup ryzyka mówiono w Rosji od miesięcy i szczepienia osób chętnych w tych grupach rozpoczęły się jesienią. Temat masowych szczepień pojawił się na ubiegłotygodniowej naradzie Golikowej z władzami regionów. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewniał ostatnio, że szczepienia będą dobrowolne i zastrzegł, że z tego powodu nie należałoby mówić o nich jako „masowych”.
W Moskwie o szerokich szczepieniach mówił mer Siergiej Sobianin. Informował on, że przygotowanych zostało już 300 punktów, w których prowadzone będą szczepienia, ale nie podał terminu, w jakim rozpocznie się ta procedura.
Ponad połowa Brytyjczyków chce się zaszczepić
Ponad połowa Brytyjczyków jest chętna do przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech, również ponad połowa uważa, że powinna być ona obowiązkowa - wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Savanta ComRes.
Chęć zaszczepienia się przeciwko Covid-19 zadeklarowało 57 proc. ankietowanych przez Savanta ComRes, zaś niechętne temu było 15 proc. Najbardziej skłonni do szczepień byli pytani z najstarszej grupy wiekowej (powyżej 55 lat), w której chce z tego skorzystać 70 proc., a nie chce się szczepić 11 proc. W grupie 18-34 lata proporcje te wynosiły 47:18, natomiast wśród osób w wieku 35-54 lata - 51:17.
Ankietowani byli pytani także o to, czy ich zdaniem szczepienia przeciwko Covid-19 powinny być obowiązkowe. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 52 proc. pytanych, przeciwne temu było 20 proc. Również poparcie dla obowiązkowości szczepień wzrasta wraz z wiekiem. Wśród osób powyżej 55. roku życia tego zdania jest 63 proc. pytanych, a przeciwnego - 21 proc. W grupie 18-34 lata obowiązkowe szczepienia poparło 44 proc. pytanych, a sprzeciwia się im 19 proc., zaś w grupie 35-54 proc. proporcje wyniosły 48:21.
Sondaż został przeprowadzony w dniach 13-15 listopada, już po ogłoszeniu przez Pfizer i BioNTech informacji, że opracowana przez nie szczepionka ma 95 proc. skuteczności, ale jeszcze przed formalnym rozpoczęciem w Wielkiej Brytanii dopuszczania jej do użycia.
W środę rano brytyjski rząd poinformował, że szczepionka uzyskała zgodę agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych MHRA na dopuszczenie do użycia, a szczepienia rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Wielka Brytania jest pierwszym państwem świata, które zaaprobowało tę szczepionkę. Obecnie trwa proces dopuszczania do użycia innej, którą opracowała firma farmaceutyczna AstraZeneca wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie.
Zarówno premier Boris Johnson, jak i minister zdrowia Matt Hancock potwierdzili w środę, że szczepienia nie będą obowiązkowe.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/529110-masowe-szczepienia-przeciw-covid-19-w-rosji-niemcy-ostrozni