Świat walczy z drugą falą pandemii koronawirusa. Ostatniej doby w Stanach Zjednoczonych zmarło ponad 2 tys. osób. W Wielkiej Brytanii, po zakończeniu lockdownu 2 grudnia, wrócą regionalne obostrzenia. Włoska ekspertka ostrzega, że jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem.
CZYTAJ WIĘCEJ: WSZYSTKO o koronawirusie
Premier Hiszpanii: Przygotowujemy 13 tys. punktów do szczepień
Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił w niedzielę, że spadła dobowa liczba zakażeń koronawirusem dzięki restrykcjom wprowadzonym w ramach stanu zagrożenia epidemicznego. Zapowiedział, że rząd przygotowuje 13 tys. punktów do wykonywania szczepień na Covid-19.
Wygraliśmy pierwszą falę epidemii i wygrywamy również drugą falę
— powiedział premier centroprawicowego rządu w trakcie niedzielnej konferencji w Rijadzie, gdzie Sanchez bierze udział w szczycie G20.
Hiszpański premier wskazał, że do Bożego Narodzenia konieczne będzie utrzymanie restrykcji epidemicznych, aby przeciwdziałać ewentualnemu pojawieniu się trzeciej fali Covid-19. Dodał, że wkrótce po świętach ruszą w Hiszpanii ogólnokrajowe szczepienia przeciwko koronawirusowi.
Szef rządu wskazał, że przygotowywany od września plan szczepień ruszy w styczniu.
Zamierzamy prowadzić szczepienia w 13 tys. punktów zlokalizowanych na terenie całego kraju
— dodał.
Pedro Sanchez wskazał, że od dwóch tygodni spada w Hiszpanii dobowa liczba zakażeń, będąca jego zdaniem efektem wprowadzenia w październiku, po raz drugi w tym roku, stanu zagrożenia epidemicznego.
Choć rząd Hiszpanii nie podał w niedzielę danych dotyczących rozwoju epidemii, z danych służb medycznych wspólnot autonomicznych wynika, że w ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono ponad 13 tys. zakażeń, a także 195 zgonów.
Ostatni bilans Covid-19 ministerstwo zdrowia Hiszpanii opublikowało w piątek. Wynika z niego, że w kraju zmarło po infekcji koronawirusem ponad 42,6 tys. osób, a zakaziło się 1,55 mln.
Pierwsi Amerykanie mogą zostać zaszczepieni na Covid-19 już 11 grudnia
Pierwsi Amerykanie mogą otrzymać szczepionki na koronawirusa już 11 grudnia - poinformował w rozmowie z CNN szef amerykańskiego programu szczepień na Covid-19 dr Moncef Slaoui.
Naszym planem jest umożliwienie wysyłania szczepionek do ośrodków szczepień w ciągu 24 godzin od ich zatwierdzenia, więc spodziewam się, że (pierwsze osoby mogą być zaszczepione - PAP) kolejnego dnia po zatwierdzeniu, czyli 11 lub 12 grudnia
— powiedział Slaoui.
CZYTAJ WIĘCEJ: Pierwsi Amerykanie mogą zostać zaszczepieni na Covid-19 już 11 grudnia. Pfizer wystąpił do władz USA o zezwolenie
Władze Belgii zapowiadają interwencje w święta w razie nieprzestrzegania obostrzeń
Belgijskie władze zapowiadają, że policja w tym kraju będzie interweniować w święta w przypadku nieprzestrzegania obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa. W kraju obowiązują restrykcje co do liczby osób, z którym można się spotkać.
Minister spraw wewnętrznych Annelies Verlinden ostrzegła w niedzielę we flamandzkiej gazecie „De Zondag”, że władze będą domagać się od obywateli przestrzeganie obostrzeń w okresie świat Bożego Narodzenia.
W razie potrzeby, na przykład w przypadku hałasu, do drzwi zadzwoni policja. Jednak dostanie się do domu nie jest priorytetem. Prawo na to nie pozwala
— powiedziała Verlinden cytowana przez „Le Soir”.
Władze Belgii wprowadziły na początku ograniczenia co do liczby osób, z którymi Belgowie mogą spotkać się w swoich domach.
Gospodarstwa domowe mogą obecnie zaprosić tylko jedną osobę w danym momencie. Każdemu domownikowi zezwala się na zapraszanie jednej, tej samej osoby do mieszkania lub domu. Osoby mieszkające samotnie mogą mieć dwie takie osoby, które mogą zapraszać, ale nie jednocześnie. Na zewnątrz można spotkać się z maksymalnie trzema innymi osobami, na przykład na spacerze.
W tygodniu od 15 do 21 listopada średnio 316 pacjentów dziennie było przyjmowanych do belgijskich szpitali z powodu Covid-19. To spadek o 34 proc. w porównaniu z 7-dniową średnią kroczącą z tygodnia od 8 do 14 listopada, kiedy to było średnio 479 przyjęć do szpitala dziennie.
W sobotę 21 listopada 255 pacjentów z Covid-19 zostało przyjętych do szpitali w Belgii, 529 pacjentów zostało wypisanych. Obecnie w belgijskich szpitalach znajduje się 5017 pacjentów z Covid-19. Spośród nich 1201 znajduje się na oddziałach intensywnej terapii. 799 jest podłączonych do respiratorów.
Włoska ekspertka: Jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem
„Jeszcze długo będziemy mieli do czynienia z koronawirusem” - ostrzega badaczka Maria Rosaria Capobianchi z zespołu naukowego z rzymskiego szpitala zakaźnego, gdzie po raz pierwszy został on wyizolowany na początku pandemii.
W wywiadzie dla dziennika „Corriere della Sera” w niedzielę włoska badaczka ze szpitala Spallanzani powiedziała:
Jedynym wirusem, który do tej pory wytępiła ludzkość, jest ospa. Wszelkie prognozy szybkiego wyjścia z pandemii w związku pojawieniem się szczepionki to tylko hipoteza na pocieszenie.
Maria Rosaria Capobianchi podkreśliła: „Przeciwnik, którego mamy przed sobą jest potężny, ale poznaliśmy już bardziej śmiertelne, jak grypa hiszpanka, która pociągnęła za sobą 40 milionów ofiar i pół miliarda zakażeń”. Jak dodała, tamta epidemia była cykliczna, jak wszystkie pandemie.
Stanie się też tak tym razem
— wyjaśniła badaczka.
Jak zaznaczyła, koronawirus „nie ma celów, szerzy się i tyle, a im bardziej się replikuje, tym bardziej może przetrwać”.
Jako pasożyt, którym jest, żyje tylko wtedy, kiedy zdoła wejść do komórki i w tym momencie przejmuje kontrolę. Gdybyśmy byli doskonali w dziedzinie środków ochrony, dramat byłby znacznie mniejszy, ale doskonali nie jesteśmy, a wirus wykorzystuje każdą szczelinę, by przeniknąć i reprodukować się
— wyjaśniła badaczka.
Położyła nacisk na to, że nadal nie ma skutecznej terapii, która pozwoliłaby wygrać z Covid-19; „ograniczyć tak, ale nie wyeliminować” - zastrzegła.
Prawdopodobne jest to, że wirus ten nie zostanie pokonany tak, jak stało się z SARS-CoV w 2002 roku, a zatem, obawiam się, iż będziemy mieli z nim do czynienia jeszcze długo i przez kolejne sezony, jak z falami grypy
— powiedziała biolog z laboratorium wirusologii.
UJH: 2015 Amerykanów zmarło w ciągu ostatniej doby z powodu Covid-19
Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w sobotę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 2015 zgonów z powodu Covid-19. Zdiagnozowano 187 833 nowych przypadków koronawirusa.
Uczelnia z Baltimore szacuje, że od wybuchu epidemii w Ameryce odnotowano już łącznie 12 mln 085 389 przypadków zakażenia Covid-19. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 255 823.
Zgodnie z danymi UJH na całym świecie z powodu wirusa zmarło do tej pory 1 mln 379 508 osób. Globalna liczba przypadków wirusa wynosi 58 mln 076 075.
Wbrew pogarszającej się sytuacji i zaleceniom federalnych Centrów Kontroli Chorób (CDC) wielu Amerykanów nie chce zrezygnować z tradycyjnych podróży w długi weekend Święta Dziękczynienia (26 listopada). Koordynator grupy zadaniowej ds. koronawirusa w Białym Domu, dr Deborah Birx zwróciła uwagę, że w porównaniu z wcześniejszymi miesiącami tempo wzrostu liczby zachorowań różni się teraz „dramatycznie”.
Wyjaśniała to CNN Esther Choo, profesor medycyny ratunkowej na Oregon Health & Science University. Mówiła, że Covid rozprzestrzenia się szybciej i na większym obszarze. Niepokoiła się, ponieważ jej zdaniem zwalczanie pandemii może teraz trwać dłużej.
W opinii ekspertki rzeczywista liczba przypadków wirusa jest prawdopodobnie o wiele wyższa niż zgłaszanych 12 milionów. Zbyt mało osób jest bowiem poddawanych testom.
Tak wiele stanów ma wskaźniki testów z wynikiem pozytywnym powyżej 20 proc. Oznacza to, że jesteśmy daleko w tyle co do oceny faktycznego stanu
— argumentowała Choo w rozmowie z CNN.
CDC ostrzegały przed podróżowaniem z okazji Święta Dziękczynienia i celebrowaniu z kimkolwiek spoza domownikami. Liczba przypadków wirusa bowiem gwałtownie rośnie. CDC podaje w nowych wytycznych, że ponad 50 proc. infekcji Covid-19 jest przenoszonych przez ludzi, którzy nie wykazują żadnych objawów.
Urzędnicy służby zdrowia podejrzewają jednak, że wbrew ponawianym apelom wiele osób odwiedzi rodzinę i przyjaciół. Będą dalej rozprzestrzeniać pandemię.
Amerykańskie Stowarzyszenie Samochodowe (AAA) przewiduje co najmniej 10 proc. ograniczenie liczby podróży w Święto Dziękczynienia w porównaniu z minionym rokiem. Byłby to największy roczny spadek od 2008 roku. Wciąż jednak w drogę wyruszy ok. 50 mln ludzi, z których blisko 95 proc. samochodami.
Kilka osób indagowanych przez CNN na lotnisku im. Reagana w Waszyngtonie twierdziło, że czują się wystarczająco bezpiecznie, aby latać.
Rozumiem ryzyko, które podejmuję, ale chcę zobaczyć swoją rodzinę
— tłumaczyła cytowana przez CNN Yasmine Dehghani, która leciała do Connecticut.
W. Brytania: Po lockdownie powrót do restrykcji regionalnych, ale zaostrzonych
Po zakończeniu lockdownu w dniu 2 grudnia w Anglii nastąpi powrót do trzypoziomowej skali restrykcji regionalnych, które jednak zostaną zaostrzone w stosunku do poprzedniej wersji - potwierdziło w niedzielę biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.
Więcej obszarów znajdzie się także na drugim i trzecim poziomie restrykcji, za to tam, gdzie puby i restauracje będą mogły wznowić działalność, będą one czynne o godzinę dłużej, czyli do 23.
Na niedzielę zaplanowane jest posiedzenie rządu - w formie zdalnej, bo Johnson nadal się izoluje z powodu kontaktu z osobą zakażoną - w sprawie dalszych działań po zakończeniu lockdownu, a efekty tych ustaleń brytyjski premier ma ogłosić poniedziałek. Jak się oczekuje, przedstawi on także plan poluzowania restrykcji na okres Bożego Narodzenia. Również w poniedziałek naukowa rada ds. sytuacji kryzysowych, SAGE, ma opublikować naukowe dane dowodzące, że restrykcje przed lockdownem były niewystarczające. W czwartek natomiast ma zostać ogłoszone, w których obszarach kraju będą obowiązywały poszczególne poziomy restrykcji.
W sobotę dziennik „Daily Telegraph” napisał, że restrykcje zostaną poluzowane na okres od 22 do 28 grudnia, czyli o dwa dni dłużej niż to tej pory się spodziewano. Gazeta poinformowała także o zaostrzonych poziomach restrykcji, co w niedzielę zostało przez rząd potwierdzone.
Wspólny wysiłek wszystkich w czasie obowiązywania obecnych krajowych ograniczeń pomógł przywrócić kontrolę nad wirusem, spowolnił jego rozprzestrzenianie się i zmniejszył presję na NHS (publiczną służbę zdrowia - PAP). Jednak premier i jego doradcy naukowi jasno mówią, że wirus jest nadal obecny - i bez regionalnych ograniczeń może szybko znowu wymknąć się spod kontroli, zanim szczepionki i masowe testy przyniosą efekty
— oświadczył rzecznik Johnsona.
Zgodnie z restrykcjami regionalnymi, które obowiązywały w Anglii od 14 października do 5 listopada, na poziomie pierwszym wszelkie zgromadzenia - zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i w plenerze - musiały być ograniczone do sześciu osób, a lokale gastronomiczne miały być zamykane o 22. Na poziomie drugim dodatkowo obowiązywał zakaz spotykania się osób z różnych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych, a na trzecim - także na niektórych otwartych przestrzeniach, a ponadto zamknięte zostały wszystkie puby i bary, które nie serwują wtedy jedzenia.
W Rosji trzeci dzień z rzędu ponad 24 tys. zakażeń koronawirusem
W Rosji trzeci dzień z rzędu bilans zakażeń koronawirusem przekracza 24 tys. - sztab rządowy poinformował w niedzielę o 24 581 infekcjach zarejestrowanych w ciągu minionej doby. Dzień wcześniej, w sobotę odnotowano maksymalną liczbę nowych zakażeń - 24 822.
Całkowita liczba zakażeń zarejestrowanych od końca stycznia, gdy w Rosji potwierdzono obecność koronawirusa u pierwszych dwóch osób, wynosi obecnie 2 mln 089 329.
Zmarło w ciągu minionej doby 401 osób chorych na Covid-19. Łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 36 179.
W Moskwie w ciągu minionej doby wykryto 6575 nowych zakażeń. W Petersburgu - drugim co do wielkości mieście Rosji, zarejestrowano ich 2668. Na kolejnych miejscach są: obwód moskiewski (949 zakażeń), niżnienowogrodzki (448) i obwód swierdłowski na Uralu (385 przypadków).
Nowych zgonów również najwięcej jest w miastach Moskwa i Petersburg (odpowiednio: 75 i 57 przypadków). 20 osób zmarło od soboty w Kraju Krasnojarskim na Syberii, a 16 - w obwodzie moskiewskim. Po 13 zgonów zarejestrowano w obwodach niżnienowogrodzkim i rostowskim.
Niemcy: Liczba zakażonych koronawirusem zwiększyła się o 15 741 osób
Liczba zakażonych koronawirusem w Niemczech zwiększyła się w ciągu ostatniej doby o 15 741 osób - podał w niedzielę rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). Z powodu Covid-19 zmarło w tym okresie 138 osób - wskazano w komunikacie.
Według RKI od początku epidemii w Niemczech zarejestrowano łącznie 918 269 zakażeń i 14 022 zgony wywołane Covid-19
Największy dobowy przyrost zakażeń odnotowano w ciągu ostatnich 24 godzin w Bawarii, gdzie liczba nosicieli SARS-CoV-2 wzrosła o 3479 (181 tys. wszystkich przypadków), a także w Nadrenii Północnej-Westfalii, gdzie zarejestrowano 3189 nowych zakażeń (na 231 tys. wszystkich). W Badenii-Wirtembergii przybyło 2106 zakażeń (ogółem 132 tys.), a w Hesji - 1421 (ogółem 75,7 tys.).
W Berlinie, gdzie całkowita liczba zakażeń wynosi obecnie 56 068, zarejestrowano od soboty 1050 nowych zakażeń.
Wprowadzony 2 listopada częściowy lockdown nieznacznie poprawił sytuację epidemiczną w Niemczech. Na wprowadzenie dalszych obostrzeń nie chcą się godzić kraje związkowe obawiające się pogorszenia sytuacji ekonomiczno-społecznej na miejscu.
Czechy: Spada dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem
Testy przeprowadzone w Czechach w sobotę ujawniły 3187 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało w niedzielę czeskie ministerstwo zdrowia. To o około 1000 mniej niż przed tygodniem. Mniej jest też zgonów. Tzw. aktywnych zakażeń jest obecnie 88 825.
Od początku epidemii obecność koronawirusa potwierdzono w organizmie 490 750 obywateli Czech. Do tej pory wyleczyło się 394 830 osób.
U większości zakażonych choroba ma łagodny przebieg lub są to zakażenia bezobjawowe. Według najnowszych danych w szpitalach przebywa obecnie 6101 pacjentów, z czego 860 na oddziałach intensywnej opieki medycznej ze względu na ich ciężki stan. Obie liczby są najniższe od 25 października, gdy szpitale zaczęły przyjmować więcej chorych.
Od 19 października liczba zgonów osób chorujących na Covid-19 zawsze przekraczała sto. W listopadzie nastąpił radykalny wzrost przypadków śmiertelnych. W miesiącu tym było pięć dni, gdzie dziennie umierało powyżej 200 osób. Najwięcej zgonów, bo aż 257 odnotowano 3 listopada. Łącznie z powodu Covid-19 w Czechach zmarło 7095 osób. Dane dotyczące soboty mówią o 52 zmarłych, ale w ciągu niedzieli ta liczba będzie zapewne aktualizowana.
Dobowy przyrost zakażeń obniża się już od dwóch tygodni. Na przełomie października i listopada dziennie przybywało 15 tys. osób, u których potwierdzono obecność koronawirusa. W kończącym się tygodniu w ciągu doby odnotowuje się od 4200 do 6500 zakażeń.
W kraju przeprowadza się obecnie mniej testów niż to miało miejsce przed wcześniej. Pod koniec października testowano ponad 45 tys. osób, teraz badaniom poddaje się dziennie około 25 tys. Według ostatnich danych resortu zdrowia udział testów dodatnich jest wciąż wysoki i wynosi około 26 proc.
Ukraina: 12 tys. kolejnych zakażeń SARS-CoV-2
Na Ukrainie w sobotę wykryto 12 079 zakażeń SARS-CoV-2, 138 zakażonych zmarło, 4604 pacjentów wyzdrowiało, a 1134 osób hospitalizowano w związku z Covid-19 - przekazał w niedzielę minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.
Przez trzy poprzednie dni odnotowywano najwyższe dobowe bilanse zakażeń w tym kraju - ponad 13 i 14 tys.
Minionej doby przeprowadzono ok. 34 tys. testów na obecność koronawirusa, w tym ok. 28 tys. metodą PCR.
Najwięcej zakażeń wykryto w Kijowie i w obwodzie dniepropietrowskim.
Łącznie zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono dotąd na Ukrainie u 624 744 osób. Od początku epidemii zmarło 10 951 zainfekowanych, a 286 917 osób uznano za ozdrowieńców. Przeprowadzono ok. 4,2 mln testów metodą PCR.
W związku z rozprzestrzenianiem się patogenu ukraiński rząd wprowadził w kraju weekendowy lockdown, który według wstępnych założeń ma trwać do końca listopada.
Jeśli te ograniczenia nie przyniosą pożądanych efektów, może być wdrożony pełny lockdown - oświadczył w sobotę premier Denys Szmyhal. Zaznaczył, że nie ma konkretnej daty wprowadzenia pełnej blokady, ale sprawa ta omawiana jest z władzami lokalnymi, przedstawicielami biznesu i Kościołów.
Węgry: W ciągu ostatniej doby zmarło 111 chorych na Covid-19
111 chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech. W kraju wykryto w tym okresie 4320 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w niedzielę na rządowej stronie poświęconej epidemii koronawirusa.
Całkowity bilans zakażeń SARS-CoV-2 na Węgrzech wynosi 175 tys. Zmarło łącznie od marca 3800 chorych na Covid-19, a prawie 43 tys. osób już wyzdrowiało.
Nadal rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie niemal 128 tys., z czego 26 proc. przypada na Budapeszt. Nieco spadła natomiast - do 7278 - liczba chorych na Covid-19 wymagających opieki szpitalnej. W tej grupie 618 osób oddycha przy pomocy respiratorów.
Premier Viktor Orban zapowiedział w piątek, że rząd zamówił 12 mln dawek szczepionki, co jego zdaniem najprawdopodobniej będzie wystarczającą liczbą. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, kiedy byłyby one dostępne, ale wielu specjalistów uważa, że pod koniec wiosny.
Według rządowej strony zamówione szczepionki pochodzą od trzech producentów: AstraZeneca w Oksfordzie oraz Janssen Pharmaceutical i Pfizer w USA.
Władze Węgier prowadzą rozmowy na temat kupna z szczepionki z kilkoma krajami. W mijającym tygodniu na Węgry dotarły próbki szczepionki rosyjskiej i wkrótce ma się rozpocząć ich analiza.
kb/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/527642-raport-ze-swiata-belgia-zapowiada-interwencje-w-swieta
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.