Przy poparciu obu partii amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła w środę rezolucję wspierającą Inicjatywę Trójmorza „w wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych” w regionie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezydent Duda w Wilnie: Jestem przekonany że Inicjatywa Trójmorza może być instrumentem odbudowy naszych gospodarek
Izba Reprezentantów wspiera Inicjatywę Trójmorza
Wniesiona do parlamentu przed ponad rokiem rezolucja ma 42 sponsorów. Głównym jest Marcy Kaptur, Demokratka z Ohio od lat zaangażowana w sprawy Europy Środkowej i Wschodniej. Znaczenie rezolucji jest głównie symboliczne.
Dokument - jak głosi jego treść - „wyraża poparcie dla Inicjatywy Trójmorza w jej wysiłkach na rzecz zwiększenia niezależności energetycznej i połączeń infrastrukturalnych, a tym samym wzmacniania bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych i Europy”.
Amerykańscy kongresmeni odnotowują w rezolucji zobowiązanie rządu USA do przekazania miliarda dolarów na Fundusz Trójmorza. Przypominają także o „narzuconych przez były Związek Radziecki Europie Środkowej i Wschodniej rządach komunistycznych, które pozostawiły region ze znacznym deficytem infrastruktury, zwłaszcza w zakresie szlaków transportowych i linii energetycznych na osi północ-południe”.
Jednocześnie rezolucja zauważa, że niedostateczny rozwój infrastruktury „powoduje nadmierną zależność” krajów regionu od Rosji, a Kreml „dąży do osłabienia instytucji demokratycznych i wolności w Europie za pomocą środków hybrydowych”, w tym wykorzystując dostawy energii.
W uchwalonej rezolucji kongresmeni opowiedzieli się za „budowaniem niepodzielonej, bezpiecznej, bogatej i wolnej Europy”.
Zachęcili też państwa Inicjatywy Trójmorza do podjęcia działań dotyczących wspólnych projektów w zakresie energetyki, infrastruktury i połączeń cyfrowych. Kongresmeni wezwali państwa Trójmorza do „poszerzenia wizji regionalnej współpracy infrastrukturalnej na państwa regionu niebędące członkami Unii Europejskiej, w tym na Ukrainę, Mołdawię i kraje Bałkanów Zachodnich.
Trójmorze jest inicjatywą polityczno-gospodarczą powołaną w 2015 r. z inicjatywy prezydentów Polski i Chorwacji. Obecnie do grupy należy 12 państw UE - Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry - położonych między Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym.
„Bardzo dobry sygnał z USA”
Doradca do spraw międzynarodowych Joe Bidena - Michael Carpenter, pochwalił krok Izby Reprezentantów.
Bardzo dobry sygnał z USA od ważnego doradcy Joe Bidena o ponadpartyjnym poparciu Stanów Zjednoczonych dla Inicjatywy Trójmorza
— skomentował wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, przytaczając wpis Carpentera.
kpc/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/527166-izba-reprezentantow-przyjela-rezolucje-wspierajaca-trojmorze