Mimo zmiany politycznej na Litwie możemy być pewni kontynuacji dobrych relacji polsko-litewskich – powiedział w środę w Wilnie szef gabinetu prezydenta Polski Krzysztof Szczerski, podsumowując dwudniową wizytę Andrzeja Dudy na Litwie.
Zarówno wczoraj rozmowy z prezydentem Litwy (Gitanasem Nausedą), z nową panią przewodniczącą Sejmu (Viktoriją Czmilyte-Nielsen), (jak i) dzisiaj z przyszłą panią premier (Ingridą Szimonyte) potwierdziły, że nowa koalicja rządząca na Litwie chce podtrzymać strategiczny wymiar relacji polsko-litewskich
— powiedział Szczerski w rozmowie z dziennikarzami.
Podkreślił dwa obszary, „które są dla nas najbardziej istotne”. Pierwszy - wskazał - dotyczy kwestii bezpieczeństwa, więzi sojuszniczych w ramach NATO, wschodniej flanki NATO.
W kontekście zmiany politycznej, jaka zachodzi w USA (po wyborach prezydenckich - PAP), jest ważne, żeby kraje nasze trzymały wspólną linię, jeśli chodzi o wagę obecności sojuszniczej na wschodniej flance NATO, żeby się wzajemnie wspierały, i taka deklaracja padła dzisiaj ze strony przyszłej pani premier Litwy
— podkreślił prezydencki minister.
Drugi obszar współpracy, który wyróżnił Szczerski, to „współpraca gospodarcza szczególnie w kwestii infrastrukturalnej w ramach (Inicjatywy) Trójmorza na osi Północ–Południe”. Podkreślił, że w tym wymiarze „kluczowa jest także polsko-litewska współpraca zarówno w obszarze transportu - Rail Baltica, Via Baltica, także energetyki poprzez obecność Orlenu na Litwie, zapowiadanych nowych inwestycji w rafinerię w Możejkach, a także połączeń gazowych i synchronizacji sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich z Europą poprzez Polskę”.
To są dwa główne elementy strategicznych relacji polsko-litewskich, które nie powinny się zmieniać
— powiedział Szczerski.
Podkreślił, że „nie ma w ogóle planów, żeby jakakolwiek korekta (w stosunkach) zaistniała po zmianie politycznej na Litwie” w wyniku październikowych wyborów.
W ocenie Szczerskiego jest „bardzo ważne, że ta wizyta odbywa się w tym momencie, kiedy formuje się nowy rząd litewski”.
To było bardzo symboliczne, że prosto ze spotkania z prezydentem Polski (w środę) pani Szimonyte udała się na spotkanie z prezydentem Litwy. Nawet żartowała, że w ciągu jednej godziny spotka się z dwoma prezydentami: Polski i Litwy, co pokazuje, że jesteśmy w kluczowym momencie, jeśli chodzi o formowanie przyszłej polityki nowego gabinetu litewskiego i te rozmowy w tym kontekście były bardzo ważne
— wskazał Szczerski.
Według ministra podczas spotkania z przyszłą premier Litwy prezydent Duda poruszył kwestię polskiej mniejszości narodowej w tym kraju. Jak zaznaczył Szczerski, „chcemy przede wszystkim wpłynąć na program polityczny nowego rządu Litwy”.
Na tym panu prezydentowi bardzo zależy
— dodał.
Spotkanie prezydenta z Polakami
Polski prezydent w środę spotkał się też z Polakami, którzy w niedawnych wyborach parlamentarnych do litewskiego Sejmu zdobyli mandaty - z przedstawicielami partii Akcja Wyborcza Polaków na Litwie–Związek Chrześcijańskich Rodzin, jak też z posłanką współrządzącej liberalnej Partii Wolności, Eweliną Dobrowolską.
Posłowie reprezentują dwie strony polityczne, ale łączy je to, że są Polakami z Litwy, i ta rozmowa jest bardzo ważna” ze względu na przeszłe relacje obu krajów na poziomie parlamentarnym
— podkreślił Szczerski.
Duda w środę złożył też wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary walki o niepodległość Republiki Litewskiej na Cmentarzu Antokolskim oraz na Cmentarzu Rossa przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka. Wieniec złożono też w centralnej kaplicy na Rossie, gdzie przed rokiem zostali pochowani ekshumowani powstańcy styczniowi.
W tych wszystkich miejscach panu prezydentowi towarzyszył minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius, co jest bardzo istotnym gestem ze strony obecnych władz litewskich
— podkreślił Szczerski.
Dwudniowa wizyta prezydenta Polski na Litwie zakończy się w środę.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/527083-szczerski-dobre-relacje-polski-z-litwa-beda-kontynuowane
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.