Trwa pandemia koronawirusa SARS-CoV-2, wywołującego groźne dla życia zapalenie płuc Covid-19. Zakażenie koronawirusem stwierdzono dotychczas u ponad 43,63 mln ludzi na świecie, a ponad 1,16 mln osób zmarło. Wiele krajów wprowadza ponownie obostrzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.
Francja i Niemcy rozważają lockdown
Jak informuje konto Analizy Pekao za BFM TV, francuski i niemiecki rząd przymierza się do wprowadzenia lockdownu z powodu szerzącej się pandemii koronawirusa.
Niemcy rozważają zamkniecie wszystkiego (poza szkolami) na 2 tyg., żeby przerwać 2 fale epidemii. Francuski rząd planuje miesięczny lockdown dla całego kraju. Początek od czwartku.
Najwięcej zgonów i wyzdrowień od początku epidemii Covid-19 na Ukrainie
Na Ukrainie we wtorek potwierdzono 7474 nowych zakażeń koronawirusem - wynika z danych przekazanych w środę przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. 165 zainfekowanych zmarło, a 3306 pacjentów wyzdrowiało - to najwyższe bilanse od początku pandemii.
Najwięcej zakażeń potwierdzono we wtorek w obwodzie charkowskim (635) i odeskim (567) oraz w Kijowie (563).
W kraju jest 207 678 aktywnych zakażeń. Ogółem od początku epidemii infekcję potwierdzono na Ukrainie u 363 075 osób, zmarło 6755 chorych, a wyzdrowiało 148 642 pacjentów.
Najwyższą dobową liczbę infekcji odnotowano w czwartek i było to 7517 przypadków.
Do końca roku na Ukrainie obowiązuje tzw. kwarantanna adaptacyjna, która polega na dostosowywaniu ograniczeń do sytuacji epidemicznej w danej jednostce administracyjnej.
Znów rekord w Czechach. Powyżej 15 tys. zakażeń
Dzienny wzrost zakażeń SARS-CoV-2 po weekendzie powrócił do wartości powyżej 15 tys. We wtorek potwierdzono rekordowych 15 663 przypadków - podało ministerstwo zdrowia w środę. Obecnie zakażonych jest 170 043; od początku pandemii zarejestrowano 284 033 infekcje.
Większość zakażonych nie ma objawów lub choroba Covid-19 ma łagodny przebieg. Według ostatnich danych pochodzących z poniedziałku hospitalizowanych było 6191 pacjentów, a 893 było w stanie ciężkim. Łącznie zmarło 2547 osób. Według danych ministerstwa we wtorek przybyło 98 zgonów, ale najprawdopodobniej ta liczba może wzrosnąć.
Analitycy ministerstwa zdrowia w komunikacie dotyczącym sytuacji epidemicznej podkreślili, że rosnąca liczba hospitalizowanych z Covid-19 zagraża możliwościom systemu opieki zdrowotnej w Czechach. Zwrócili też uwagę, że liczba potwierdzonych przypadków infekcji wśród testowanych w poniedziałek spadła poniżej 30 proc, ale udział ten wciąż jest wysoki i sugeruje, że zakażonych jest znacznie więcej, niż wynika z bieżących danych. W poniedziałek wykonano mniej niż 35 tys. testów, gdy w minionym tygodniu, w środę, czwartek i piątek testowano powyżej 45 tys. osób. Liczbę testów przeprowadzonych we wtorek resort poda w środę po południu.
W Czechach od północy w środę obowiązują kolejne restrykcje mające na celu ograniczenie kontaktów między ludźmi i co za tym idzie tempo szerzenia się koronawirusa. Wprowadzono zakaz nocnego wychodzenia w godzinach między 21 a 4.59 następnego dnia. Można jeździć do pracy, opuścić miejsce zamieszkania w celu ochrony życia, zdrowia lub majątku. Dozwolone jest wyprowadzanie psa w odległości 500 metrów od domu. Sklepy z podstawowym zaopatrzeniem w żywność lub środki higieny mogą działać tylko do godz. 20, a w niedzielę będą zamknięte. Władze zarządziły, że firmy powinny w miarę możliwości powierzyć pracownikom pracę zdalną.
Prawie 15 tys. nowych infekcji w Niemczech, najwięcej od początku epidemii
W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 14 964 nowe zakażenia SARS-CoV-2, a na Covid-19 zmarło 85 chorych - poinformował w środę Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największy dobowy przyrost infekcji w tym kraju od początku epidemii. Rząd planuje nowe restrykcje.
Koronawirusem w Niemczech zakaziło się łącznie 464 239 osób - wynika z zestawienia RKI. Nowego bilansu zgonów RKI nie podał, we wtorek informował, że wynosi on 10 098.
Kanclerz Angela Merkel na środowym spotkaniu z premierami krajów związkowych zamierza przedstawić nowe ograniczenia mające powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa - pisze agencja Reutera, która dotarła do projektu nowych restrykcji.
W dokumencie zaznaczono, że wykładniczy wzrost liczby zakażeń w prawie wszystkich regionach Niemiec oznacza, że lokalne służby sanitarne nie są w stanie śledzić infekcji, dlatego konieczne jest znaczne ograniczenie kontaktów między ludźmi. Władze liczą, że wprowadzenie obostrzeń teraz pozwoli na niestosowanie tak radykalnych ograniczeń w okresie świąt Bożego Narodzenia.
Od 4 listopada miałyby zostać zamknięte wszystkie restauracje (dopuszczalna byłaby sprzedaż na wynos) i bary, a także siłownie, kina, dyskoteki i sale koncertowe. Mieszkańcy Niemiec mogliby spotykać się w przestrzeni publicznej tylko z ludźmi, z którymi mieszkają i członkami jeszcze jednego innego gospodarstwa domowego.
Otwarte mają pozostać szkoły i przedszkola oraz sklepy.
Niemcy były powszechnie chwalone za utrzymywanie niskiego w stosunku do innych krajów europejskich poziomu zakażeń, ale w ostatnich dniach liczba nowych infekcji rośnie szybciej niż przewidywano - pisze Reutera.
Kanclerz Merkel ostrzegła we wtorek, że jeśli społeczeństwo nie będzie się stosowało do rządowych wytycznych, kraj będzie się musiał mierzyć z „niezwykle trudnymi sytuacjami”, a system opieki zdrowotnej może osiągnąć punkt krytyczny.
Jak dotąd rząd RFN chciał uniknąć wprowadzania po raz kolejny radykalnych ograniczeń, po surowych restrykcjach obowiązujących podczas pierwszej fali epidemii, które mocno uderzyły w gospodarkę kraju - ocenia agencja.(PAP)
43 zgony na Covid-19 w ciągu doby, 2291 nowych zakażeń na Węgrzech
43 osoby chore na Covid-19 zmarły w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i wykryto 2291 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w środę na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.
Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 na Węgrzech wzrosła w ten sposób do 1578, a wszystkich stwierdzonych zakażeń od początku pandemii – do prawie 66 tys. Wyzdrowiało ponad 17 tys. osób.
Stale rośnie liczba aktywnych zakażeń, których jest obecnie ponad 47 tys. Coraz więcej chorych na Covid-19 wymaga też opieki szpitalnej – obecnie hospitalizowanych jest 3166 osób, przy czym 263 oddycha przy pomocy respiratora.
Na Węgrzech notowane są w ostatnich tygodniach kolejne rekordy zgonów i nowych zakażeń koronawirusem. We wtorek zmarło w ciągu doby najwięcej chorych na Covid-19 od początku pandemii – 63, a w niedzielę stwierdzono najwięcej nowych zakażeń koronawirusem - 3 149.
2569 nowych zakażonych SARS-CoV-2 w Bułgarii
2569 nowych zakażeń koronawirusem stwierdzono w Bułgarii w ciągu ostatniej doby, jest to o ponad 300 więcej niż poprzedniego dnia - poinformował w środę resort zdrowia. Pozytywny wynik tekstu uzyskał szef banku centralnego Dimityr Radew.
Ostatniej doby przeprowadzono 11 226 testów, z których pozytywnych było 22,9 proc.
Liczba zakażonych od początku pandemii osiągnęła 42 701, w tym 22 597 aktywnych. Hospitalizowanych pacjentów przybywa, obecnie jest ich 2217, w tym 145 na oddziałach intensywnej terapii.
Ostatniej doby zmarło 25 osób, od marca – 1161.
Zakażonych jest 2020 pracowników medycznych.
Od czwartku uczniowie gimnazjów i studenci przechodzą na naukę zdalną. W całym kraju zamyka się dyskoteki i nocne kluby, zawody sportowe mają odbywać sią bez publiczności.
Kroki te nie mają na celu ograniczania wolności, a jedyne cele medyczne – ograniczenie rozprzestrzeniania zarazy
— zapewnił w środę w wywiadzie telewizyjnym minister zdrowia Kostadin Angełow. Presja na system ochrony zdrowia jest bardzo mocna i jeżeli zakażenia będą rosnąć w obecnym tempie, on po prostu nie wytrzyma - dodał.
Na razie szpitale dysponują wystarczającą liczbą łóżek, a jeżeli zajdzie potrzeba, zostaną stworzone szpitale polowe - mówił. Dodał jednak, że problemem nie jest liczba łóżek, a lekarzy i pielęgniarek.
Główny inspektor sanitarny Angeł Kunczew nie wykluczył przedłużenia mających wejść od czwartku na dwa tygodnie restrykcji.
Możliwe jest przejście na zdalną naukę również młodszych uczniów
— dodał. Nie sądzi jednak, że w Bułgarii wzorem innych państw, takich jak Francja, może dojść do całkowitego lockdownu. Jednak w poszczególnych miejscowościach może być wprowadzone ograniczenie ruchu nocą, choć Kunczew podkreślił, że nie uważa, by był to krok efektywny.
W środę rano poinformowano, że zakażony koronawirusem jest szef Bułgarskiego Banku Narodowego Dimityr Radew. Leczy się w domu, a jego stan nie jest ciężki. W domu leczy się również premier Bojko Borisow, o którego zakażeniu poinformowano w niedzielę.
Na kwarantannie są: minister zdrowia Kostadin Angełow, minister energetyki Temenużka Petkowa i prokurator generalny Iwan Geszew.
Hiszpański rząd przekaże zarządzanie godziną policyjną władzom regionów
Rząd Hiszpanii ogłosił we wtorek, że przekaże zarządzanie wprowadzoną w niedzielę na terenie całego kraju godziną policyjną władzom wspólnot autonomicznych. Została ona ogłoszona wraz z nasileniem się drugiej fali epidemii Covid-19.
Jak poinformowała rzeczniczka rządu Hiszpanii Maria Jesus Montero, po 9 listopada pełną odpowiedzialność za utrzymywanie i kontrolowanie godziny policyjnej przejmą rządy 17 wspólnot autonomicznych kraju.
Montero przypomniała, że zatwierdzona w niedzielę godzina policyjna, obowiązująca w godzinach 23.00 - 6.00, została uchwalona przez rząd na podstawie przywróconego stanu zagrożenia epidemicznego. Wcześniej obowiązywał on pomiędzy połową marca a 21 czerwca.
Tymczasem we wtorek wieczorem w Sewilli, stolicy Andaluzji, kilkaset osób protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, a także planowanemu przez regionalny rząd objęciu tej wspólnoty autonomicznej kordonem sanitarnym.
Wieczorem we wtorek decyzję o wprowadzeniu kordonu sanitarnego podjęły władze Melilli, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. Uzasadniły nowe restrykcje, które wejdą w życie od czwartku, koniecznością powstrzymania rosnącej liczby zakażeń.
Dotychczas kordonem sanitarnym w Hiszpanii objętych zostało na całym swoim terytorium pięć wspólnot autonomicznych, usytuowanych na północy kraju: Asturia, Aragonia, Nawarra, La Rioja oraz Kraj Basków.
Zgodnie z przepisami o kordonie sanitarnym do objętych nim regionów nie można wjeżdżać ani ich opuszczać bez ważnego powodu. Jest nim m.in. konieczność udania się do pracy, na uczelnię lub opieka nad chorym członkiem rodziny.
162 202 nowe zakażenia w Rosji, rekordowe 346 zgonów w ciągu doby
W ciągu minionej doby w Rosji zarejestrowano 16 202 nowe przypadki koronawirusa i rekordową liczbę zgonów – 346 - poinformował sztab ds. walki z pandemią w środę.
Liczba osób, u których potwierdzono infekcję, jest mniejsza niż dzień wcześniej, gdy było ich 16 550. Ogólna liczba potwierdzonych zakażeń od początku pandemii wynosi 1 563 976.
23 i 26 października w Rosji przyrosty dobowe zakażonych przekraczały 17 tys. – przypomina dziennik „Kommiersant”.
Ogólna liczba ozdrowieńców wynosi 1 171 301. Zmarło od początku epidemii 26 935 osób, w tym w ciągu minionej doby – 346. To o 26 osób więcej niż dzień wcześniej i jak dotąd najwyższy wynik od początku epidemii.
Od środy w Rosji obowiązują nowe ograniczenia związane z pandemią. W miejscach masowego przebywania ludzi obowiązkowe jest noszenie masek. Dotyczy to także transportu publicznego, parkingów i wind.
Państwowy urząd sanitarny Rospotriebnadzor rekomendował także odwołanie wszystkich imprez rozrywkowych w godzinach nocnych (od 23 do 6 rano).
42 nowe przypadki Covid-19 w Chinach
Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła w środę 42 nowe przypadki Covid-19, najwięcej od 10 sierpnia. Są wśród nich 22 zakażenia lokalne, zdiagnozowane w regionie Sinciang, gdzie po wykryciu ogniska infekcji władze przeprowadziły testy u ok. 4,75 mln osób.
20 spośród odnotowanych w środę nowych przypadków Covid-19 określono w dobowym sprawozdaniu jako przywleczone z zagranicy.
We wszystkich 22 przypadkach lokalnych w Sinciangu u pacjentów wykryto wcześniej zakażenie koronawirusem, ale dopiero poprzedniej doby zaobserwowano u nich objawy Covid-19. W regionie odnotowano również 19 nowych zakażeń bezobjawowych, które nie są w Chinach zaliczane do „potwierdzonych przypadków” choroby.
Powszechne testy przesiewowe w prefekturze Kaszgar w Sinciangu zarządzono po wykryciu tam niedawno pierwszego od kilku tygodni bezobjawowego zakażenia koronawirusem. Badania obejmujące ok. 4,75 mln mieszkańców prefektury zakończyły się we wtorek po południu, a wirusa wykryto łącznie u 183 osób – poinformowały władze.
Najnowsze zakażenia w Sinciangu wiązane są z fabryką odzieży, ale wciąż nie jest jasne, co było pierwotnym źródłem nowego ogniska.
Największa fala zachorowań minęła w Chinach kontynentalnych w marcu, ale od tamtej pory w kraju odnotowano szereg mniejszych, lokalnych ognisk epidemii. Władze stanowczo na nie reagowały, nakładając tymczasowe ograniczenia w przemieszczaniu się i stosując powszechne testy przesiewowe.
Blisko 30 tys. zakażeń koronawirusem w ciągu doby w Brazylii
W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 29 787 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 549 kolejnych zgonów - poinformowało we wtorek wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia.
Dzień wcześniej resort informował o blisko 16 tys. nowych infekcji i 263 kolejnych zgonach.
Od początku pandemii Brazylia zarejestrowała ponad 5,4 miliona przypadków Covid-19 i prawie 158 tysięcy ofiar śmiertelnych.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
Szef włoskiego instytutu służby zdrowia: Epidemia koronawirusa szerzy się w całym kraju
Epidemia koronawirusa szerzy się teraz rozległe w całych Włoszech i nie jest już zlokalizowana w konkretnych miejscach
— oświadczył w środę szef krajowego Instytutu Służby Zdrowia Silvio Brusaferro. W Senacie mówił, że trzeba identyfikować osoby bez objawów.
W wystąpieniu przed senacką komisją zdrowia Brusaffero podkreślił, że wskaźnik zakaźności koronawirusa jest wysoki w wielu regionach.
Jak dodał, sytuacja znacznie pogorszyła się po okresie letnim, gdy liczba zakażeń była ograniczona. Ich stopniowy wzrost zaczął się znów we wrześniu.
Według informacji przedstawionych przez szefa Instytutu średni wiek osób zakażonych wynosi obecnie około 40 lat, podczas gdy na początku epidemii na wiosnę było to 60-70 lat. W miesiącach letnich średni wiek spadł do około 30 lat.
Włoski ekspert położył nacisk na to, że bardzo ważne jest identyfikowanie bezobjawowych osób z koronawirusem, które go roznoszą, gdyż - jak wyjaśnił- jest to „pierwszy krok, by zatrzymać infekcje”.
We wtorek zarejestrowano we Włoszech 221 zgonów na Covid-19 i prawie 22 tys. nowych zakażeń.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/524035-raport-ze-swiata-francja-i-niemcy-rozwazaja-lockdown