„W Polsce trwa wojna kulturowa w całej odsłonie” - pisze w komentarzu na łamach niemieckiego „Die Tageszeitung” Gabriele Lesser. „Katoliccy fundamentaliści z rządzących narodowych populistów zaliczyli koleje zwycięstwo” - stwierdza.
Dzięki obejmującym cały kraj „czarnym protestom” kobiety wygrywały w przeszłości debaty w parlamencie. Tym razem, w czasach koronawirusa masowe demonstracje zostały zakazane. Wiele kobiet zwracało się jednak we wnioskach i listach otwartych do Trybunału Konstytucyjnego, ostatnio także Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i po raz pierwszy 600 lekarzy. Ale to wszystko na nic się zdało. Większość z 15 sędziów, z których 14 zostało mianowanych przez PiS-owską większość w Sejmie, opowiedziało się za „przywróceniem tortur w Polsce”, jak mówią obrończyni spraw kobiet
— można przeczytać we wspomnianym komentarzu. Owym „przywróceniem tortur w Polsce” nazywany jest zakaz zabijania chorych nienarodzonych dzieci. Autorka komentarza „przeoczyła” też fakt, że mimo zagrożenia epidemiologicznego i zakazu demonstracji, zwolennicy aborcji i tak organizują masowe manifestacje, podczas których nie brakuje wulgarnych haseł. Nie zaznaczyła też, że dopuszczają się oni dewastacji kościołów.
CZYTAJ TAKŻE:
Lesser stwierdza, że Polską rządzi „kilka katolicko-fundamentalistycznych organizacji”, które rzekomo mają pomagać PiS w szukaniu nowych wrogów.
Obojgu chodzi o władzę. Im bardziej skłócone społeczeństwo, tym mniej może się bronić przed radykalnymi grupami, które wprawdzie nie mają większości w społeczeństwie, ale wiedzą, jak wykorzystać do swoich celów struktury władzy państwowej
— napisała Lesser. Czy obrona chorych nienarodzonych dzieci jest według komentatorki „Die Tageszeitung” jakimś elementem walki o władzę?
„Bild” o protestach zwolenników aborcji
Także w dzienniku „Bild” podano informację o protestach zwolenników aborcji w Polsce. „Interwencja policji przeciw pokojowemu protestowi w świątyni!” – napisał „Bild”, komentując protest zwolenników aborcji w trakcie Mszy w poznańskiej katedrze. Jak widać dziennik nie oburzył się faktem, że uczestnicy demonstracji zakłócali przebieg Mszy.
Warto byłoby, aby w zagranicznych mediach komentujących wyrok TK w Polsce uwzględniano przede wszystkim fakt najważniejszy - że ma on na celu objąć ochroną chore nienarodzone dzieci. Ci, którzy protestują na ulicach, są przeciwko takiej ochronie.
tkwl/dw.com
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/523685-taz-w-pokretny-sposob-pisze-o-wyroku-tk
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.