Polska jako największa gospodarka w regionie nordyckim i Trójmorza może stanowić dla Estonii wehikuł dla wspólnych projektów ekonomicznych - powiedział w poniedziałek w Tallinie prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że Polska z dużym uznaniem patrzy na estońskie dokonania w dziedzinie cyfryzacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Andrzej Duda na szczycie Trójmorza: Zdecydowaliśmy się na współpracę, bo może ona przyspieszyć rozwój naszych krajów
Polsko-Estońska Izba Gospodarcza
Ostaniem punktem jednodniowej wizyty w prezydenta w Tallinie była ceremonia otwarcia Polsko-Estońskiej Izby Gospodarczej. Duda wcześniej uczestniczył w 5. szczycie Inicjatywy Trójmorza, który z powodu pandemii COVID-19 miał częściowo charakter zdalny.
Prezydent podkreślił, że aktywność izb gospodarczych jest komplementarna wobec pracy organów administracji.
Izby jednak mają tę specyfikę a zarazem przewagę nad organami państwa, że są inicjatywami oddolnymi w najlepszy z możliwych sposobów odnoszącymi się do problemów biznesowej rzeczywistości
—stwierdził. Wyraził przekonanie, że Polsko-Estońska Izba Gospodarcza w istotnym stopniu wzmocni dynamikę handlowo-inwestycyjną pomiędzy naszymi krajami.
Zaznaczył, że wartość polsko-estońskiej wymiany handlowej to 1,4 mld euro, jednak potencjał tej współpracy w ogromnym stopniu pozostaje niewykorzystany.
Polska jako największa gospodarka w regionie nordyckim i Trójmorza może stanowić dla Estonii wehikuł dla wspólnych projektów ekonomicznych
—ocenił Duda.
Zaznaczył, że Polska z dużym uznaniem patrzy na estońskie dokonania w dziedzinie cyfryzacji.
Niech dowodem naszej otwartości na estońskie wzorce będzie fakt, że od przyszłego roku Polska zaimplementuje tzw. estoński CIT czyli nowoczesną, proinwestycyjną, prorozwojową i przyjazną przedsiębiorcom formułę opodatkowania
—powiedział prezydent. Wyraził przekonanie, że również Estończycy znaleźli by w Polsce ciekawe wzorce warte zastosowania i wykorzystania.
Prezydent dodał, że Polska i Estonia pozostają też bliskimi sojusznikami w obszarze bezpieczeństwa, podobnie postrzegają zagrożenia na wschodniej flance NATO i rozumieją konieczność wzmacniania zdolności NATO do obrony i odstraszani w tym regionie.
Oba kraje, podkreślił prezydent, angażują się w projekty wspierające wielowymiarową integrację regionalną i budowę ekonomicznych zależności na osi północ-południe. Jak mówił, Polska i Estonia są stoją na stanowisku, że „nie ma alternatywy dla ścisłej współpracy w sektorach energetycznym, telekomunikacyjnym, infrastrukturalnym czy ekonomiczno-finansowym”.
Razem z naszymi estońskimi partnerami jesteśmy przekonani, że Inicjatywa Trójmorza przy szerokim zaangażowaniu kapitału prywatnego w tym spółek polskich i estońskich może być jedną z odpowiedzi na wyzwanie, jakim jest dziś konieczność zwiększenia bezpieczeństwa i prosperity w naszym regionie
—powiedział Duda.
Wieczorem w poniedziałek prezydent wraca do kraju. Na marginesie szczytu Trójmorza prezydent spotkał się też z prezydent Estonii Kersti Kaljulaid i szefem estońskiego rządu Jurim Ratasem.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/522736-powstala-polsko-estonska-izba-gospodarcza