O swoich obszarach działalności, projektach edukacyjnych i wprowadzonych w obu krajach zasadach i ograniczeniach związanych z pandemią koronawirusa rozmawiały w poniedziałek w Kijowie małżonki prezydentów Polski i Ukrainy, Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego - Agata Kornhauser-Duda i Ołena Zełenska.
Polska para prezydencka od niedzieli przebywa z wizytą na Ukrainie. W poniedziałek w Kijowie, jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, pierwsze damy obu krajów odbyły krótkie spotkanie, a następnie udały się do Muzeum Nauki Małej Akademii Nauk Ukrainy.
Ołena Zełenska i Agata Kornhauser-Duda rozmawiały o swoich obszarach działalności, projektach edukacyjnych i wprowadzonych w obu krajach zasadach i ograniczeniach w związku z epidemią koronawirusa.
Następnie małżonki prezydentów w Muzeum Nauki Małej Akademii Nauk Ukrainy obejrzały interaktywne ekspozycje. Narodowe centrum, którego działalność skierowana jest na rozpoznawanie, wspieranie i rozwijanie potencjału naukowego dzieci z całego kraju zostało otwarte 3 października br.
Oglądanie eksponatów
Pierwsze damy - jak podaje KPRP - obejrzały w centrum eksponaty edukacyjne, m.in. „rower na kwadratowych kołach”, „interaktywną piaskownicę”, „most magnetyczny”, „płyn ferromagnetyczny” czy „piasek dla superkomputera”. Obejrzały też „lustrzany tunel”, a także zatrzymały się w miejscu prezentującym dokonania Marii Skłodowskiej-Curie i jej rodziny.
W muzeum przedstawiona została wystawa „Dziwna materia” kanadyjskiego Ontario Science Center, jednego z najbardziej znanych ośrodków naukowo-badawczych na świecie, a jeden z kluczowych eksponatów przybył do Kijowa z Muzeum Matematyki w Nowym Jorku. Wystawy Wielkie wynalazki, Człowiek, Akustyka i Optyka zostały przygotowane specjalnie dla Muzeum Nauki przez polską firmę Strong Interactions, której zespół pracował nad stworzeniem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Popularyzacja nauki
Łącznie na zwiedzających czeka ponad 120 interaktywnych eksponatów i instalacji, a wszystkie są podróżującymi, dzięki czemu zostanie zrealizowany jeden z celów Małej Akademii Nauk Ukrainy - popularyzacja nauki w najbardziej odległych zakątkach kraju
— podkreślono w informacji Kancelarii.
Muzeum Nauki otwarto w zrewitalizowanym pawilonie „Nauka”, który należy do zakresu zarządzania Narodowej Akademii Nauk Ukrainy.
Organizatorzy określają koncepcję projektu słowem: spektrum; spektrum nauk, odkryć i wrażeń: od wystrzelenia pioruna w cewce Tesli i sterowania robo-ręką do zdolności zobaczenia własnego głosu, dostania się wewnątrz gigantycznej muszli i do lustrzanego tunelu ze złudzeniem optycznym. Największe interaktywne eksponaty to szklany sufit, który zmienia kolor, gdy odwiedzający na tabletach wpisują poprawne odpowiedzi na pytania z zakresu nauki, a także gigantyczna fala wahadłowa. Specjalna instalacja opisuje w jaki sposób znany polski chemik i materiałoznawca Jana Czochralski dokonał przełomu naukowego
— czytamy w informacji Kancelarii Prezydenta.
Podkreślono w niej, że Agata Kornhauser-Duda pogratulowała najbardziej nowoczesnego na Ukrainie centrum naukowego dla najmłodszych. Jednocześnie wyraziła radość z zastosowania wypracowanych w Polsce metod w edukacji dzieci i młodzieży oraz ze współpracy Polski i Ukrainy przy projekcie.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/521694-malzonki-prezydentow-polski-i-ukrainy-rozmawialy-w-kijowie