Na świecie COVID-19 zdiagnozowano już u ponad 37 milionów osób. Kolejne kraje notują rekordy zakażeń. Przybywa też przypadków śmiertelnych. Rządy państw decydują o ograniczeniach zgromadzeń i wprowadzają kolejne zakazy. Sprawdź jak wygląda sytuacja w poszczególnych krajach świata.
CZYTAJ TEŻ:
Na Słowacji rząd ogranicza prawo do zgromadzeń
Rząd Słowacji zdecydował w poniedziałek o ograniczeniu prawa do zgromadzeń. Od wtorku zakazane będzie gromadzenie się w jednym miejscu więcej niż sześciu osób. Ograniczenie ma służyć opanowaniu gwałtownie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.
Nowy przepis w praktyce zakazuje organizowania demonstracji i został wprowadzony na podstawie prawa o stanie wyjątkowym, który obowiązuje na Słowacji od 1 października i potrwa 45 dni.
Podobne regulacje wprowadzono podczas wiosennej fali epidemii Covid-19. Przepis nie dotyczy osób, które wspólnie ze sobą mieszkają.
Inne przyjęte w minionym tygodniu ograniczenia będą obowiązywać od czwartku. Wprowadzono m.in. obowiązek noszenia maseczek w otwartej przestrzeni publicznej. Zamknięte zostaną siłownie, baseny i aquaparki. Restauracje, bary i kawiarnie będą mogły prowadzić sprzedaż wyłącznie na wynos. Dla seniorów zarezerwowano specjalne godziny zakupów w sklepach spożywczych i drogeriach.
Na Słowacji odnotowano w zeszłym tygodniu gwałtowny wzrost liczby osób zakażonych koronawirusem. W piątek wykryto prawie 1900 nowych infekcji. W sobotę zakażeń było mniej. W niedziele testy wykazały 504 nowe przypadki. W szpitalach przebywa 393 pacjentów, z których 12 na oddziałach intensywnej terapii.
Ponad 3,1 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Czechach
W niedzielę w Czechach odnotowano 3104 pozytywne wyniki testów na SARS-CoV-2, tj. o około 1,5 tys. mniej niż dzień wcześniej
—poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia. Na Covid-19 zmarły kolejne 22 osoby, przez co łączna liczba zgonów wzrosła do 987.
Od 1 marca, gdy odnotowano pierwszy przypadek infekcji, w kraju koronawirusem zakażonych zostało ponad 117 tys. osób. Mniej niż połowa z nich wyzdrowiała. Według najnowszych danych ministerstwa zdrowia w szpitalach przebywa obecnie 2106 pacjentów z Covid-19, stan 438 z nich lekarze uważają za ciężki.
Ze względu na duże tempo szerzenia się koronawirusa rząd podjął w minionym tygodniu decyzję o zaostrzeniu od poniedziałku środków ograniczania epidemii. Przez dwa tygodnie zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie. Wprowadzono zakaz organizowania festiwali i koncertów oraz prawie wszystkich wydarzeń sportowych. Urzędy działają tylko dwa dni w tygodniu. Zawieszono wizyty w szpitalach i domach opieki społecznej. W kościelnych uroczystościach i nabożeństwach może uczestniczyć maksymalnie 10 osób.
Kolejne ograniczenia, mające obowiązywać od środy, rząd ma ogłosić jeszcze w poniedziałek.
4420 nowych zakażeń koronawirusem na Ukrainie
Na Ukrainie wykryto w ciągu ostatniej doby 4420 zakażeń koronawirusem, 43 osoby zmarły na Covid-19, 903 wyzdrowiały, a 521 hospitalizowano
—poinformował w poniedziałek ukraiński minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow.
Minister alarmuje, że wzrasta liczba zakażeń, hospitalizacji i przypadków zapalenia płuc - w minionym tygodniu zdiagnozowano je u ponad 22 tys. osób.
W niedzielę rzeczniczka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Julia Mendel przekazała agencji Interfax-Ukraina, że w sobotę odbyła się narada szefa państwa z przedstawicielami resortów odpowiedzialnych za ochronę zdrowia. W celu zmniejszenia tempa rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem prezydent zarządził wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem restrykcji przeciwepidemicznych i wcześniejsze rozpoczęcie jesiennej przerwy w szkołach - dodała.
Przewodniczący komitetu medycznego Rady Najwyższej (parlamentu) Mychajło Raduckyj napisał na Facebooku, że podczas narady u prezydenta podjęto też decyzję o wprowadzeniu tymczasowej zdalnej nauki na uniwersytetach i przygotowywaniu szpitali polowych w Kijowie, Odessie i Mariupolu. Jak dodał, w stolicy szpital polowy może być utworzony w Pałacu Sportu. Ma być także zwiększona dzienna liczba testów przeprowadzanych metodą PCR z 30-35 tys. do 50 tys.
W niedzielę najwięcej infekcji potwierdzono w obwodzie charkowskim - 741. Przeprowadzono łącznie ok. 22 tys. testów (w tym ok. 20 tys. metodą PCR).
Ogółem od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono na Ukrainie u 265 454 osób, zmarło 5015 chorych, a wyzdrowiało 114 410 pacjentów. W kraju jest obecnie 146 029 aktywnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2.
Drugi dzień z rzędu ponad 13 tys. nowych zakażeń koronawirusem w Rosji
W Rosji wykryto w ciągu minionej doby 13 592 zakażenia koronawirusem
—przekazał w poniedziałek sztab ds. walki z pandemią.
Zmarło 125 chorych z Covid-19. Drugi dzień z rzędu dobowy przyrost zakażeń przekracza poziom 13 tysięcy, którego nie osiągał wiosną br.
W niedzielę sztab informował o 13 643 nowych infekcjach i był to najwyższy dotąd w Rosji dobowy przyrost infekcji.
Ogółem liczba zakażeń wynosi teraz 1 312 310, a liczba przypadków śmiertelnych - 22 722. Liczba ozdrowieńców wzrosła w poniedziałek do 1 024 235, po wypisaniu ze szpitali 3793 osób w ciągu minionej doby.
W ciągu ostatnich 24 godzin przeprowadzono w Rosji 409 tysięcy testów na obecność koronawirusa. Ogólna liczba badań od początku pandemii sięgnęła tym samym 51,1 mln.
W Moskwie, gdzie zakażeń jest najwięcej, stołeczne władze zaczną kontrolować, czy pracodawcy wykonali polecenie przeniesienia co najmniej 30 proc. pracowników na pracę zdalną. Od poniedziałku firmy będą musiały przekazywać urzędnikom dane swoich pracowników, którzy pracują w takim trybie.
Władze sanitarne prognozują, że przyrost zakażeń zacznie stabilizować się za 10-20 dni, dzięki ograniczeniom wprowadzonym we wrześniu i październiku.
1173 nowe zakażenia koronawirusem na Węgrzech
1173 nowe zakażenia koronawirusem wykryto w ciągu ostatniej doby na Węgrzech i zmarło 14 chorych na Covid-19
—poinformowano w poniedziałek na rządowej stronie poświęconej pandemii.
Liczba wszystkich infekcji stwierdzonych od początku pandemii wzrosła do 38 837 i zmarło dotąd 968 chorych na Covid-19. Wyzdrowiało ponad 11 tys. osób.
Nadal rośnie liczba aktywnych zakażeń koronawirusem, których jest obecnie 26 832. Do rekordowego poziomu wzrosła też liczba chorych na Covid-19 wymagających opieki szpitalnej (1418) oraz oddychających przy pomocy respiratora (154).
Na Węgrzech trwa druga fala zakażeń koronawirusem. W sobotę zanotowano rekordowy dzienny przyrost liczby zakażeń – 1374. W środę zmarło natomiast najwięcej chorych na Covid-19 w ciągu jednego dnia - 24 osoby.
Lekarze i aptekarze w Niemczech ostrzegają: może zabraknąć szczepionek na grypę
W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 2467 nowych zakażeń koronawirusem i 6 kolejnych zgonów
—poinformował w poniedziałek rano berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI).
Największy wzrost nowych przypadków koronawirusa notowany jest obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji.
Z powodu pandemii koronawirusa więcej osób niż zwykle chce zaszczepić się przeciw grypie. Lekarze i aptekarze ostrzegają jednak, że szczepionki może szybko zabraknąć, w tym dla części pacjentów z grupy wysokiego ryzyka
—pisze portal rbb24.
Około 26 milionów dostępnych dawek teoretycznie może nie wystarczyć nawet do leczenia wszystkich pacjentów z grupy ryzyka w Niemczech. W tej grupie znajdują się wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, osoby przewlekle chore, pracownicy służby zdrowia oraz wszyscy, którzy mają wiele kontaktów z ludźmi z racji wykonywanego zawodu.
Moim życzeniem byłoby stopniowe zalecenie, aby od teraz do połowy grudnia priorytetowo traktować tych, którzy należą do grup ryzyka
—powiedział magazynowi konsumenckiemu rbb „Super.Markt” dr Martin Terhardt ze Stałej Komisji Szczepień Instytutu im. Roberta Kocha (RKI).
Aktualne badanie Federalnego Stowarzyszenia Niemieckich Stowarzyszeń Farmaceutycznych wskazuje, że 38 procent dorosłych w Niemczech chce się zaszczepić na grypę. To 26,6 mln osób - a więc więcej, niż jest szczepionek.
Farmaceuci, którzy dostarczają dawki szczepionek lekarzom, już dostrzegają zwiększone zapotrzebowanie i ostrzegają przed „wąskim gardłem” - pisze rbb.
Możliwość lokalnych lockdownów i rekordy zakażeń we Francji
Premier Francji Jean Castex oświadczył w poniedziałek, że nie wyklucza wprowadzenia ścisłej kwarantanny w regionach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. W kraju notuje się obecnie najwięcej zakażeń w Europie.
Niczego nie można wykluczyć, kiedy widzimy, jaka jest sytuacja w szpitalach
—powiedział Castex w wywiadzie dla radia France Info.
Dodał, że należy zrobić wszystko, by uniknąć lockdownu na skalę ogólnokrajową.
Castex poinformował przy tym, że 22 października zostanie uruchomiona nowa wersja francuskiej aplikacji StopCovid do śledzenia kontaktów zakażonych. Aktualna wersja została pobrana przez 2,6 mln osób, znacznie mniej niż w Niemczech, czy Wielkiej Brytanii, gdzie liczba użytkowników wynosi 18 i 16 mln.
Francja zmaga się obecnie z drugą falą zakażeń koronawirusem, a w sobotę odnotowano rekord liczby nowych infekcji - prawie 27 tys. Mimo to stosunkowo niska pozostaje liczba zgonów. W niedzielę na koronawirusa zmarło 46 osób.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore we Francji koronawirusem zakażonych zostało dotąd ponad 732,4 tys. osób, ponad 32,6 tys. osób zmarło na Covid-19.
Ponad 4 tys. przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu trzech dni w Szwajcarii
Przez trzy doby, do godz. 8 rano w poniedziałek, zarejestrowano w Szwajcarii 4057 nowych przypadków nosicielstwa koronawirusa, co zwiększyło do 64 287 łączną liczbę infekcji odnotowanych od początku pandemii
—poinformował szwajcarski Federalny Urząd Zdrowia (BAG).
W ciągu ostatnich 72 godzin siedem zakażonych osób zmarło, podnosząc łączny bilans zgonów do 1800. Przez całe dwa ostatnie tygodnie przybyło 18 nowych zgonów i 11 657 nowych przypadków nosicielstwa.
Uwzględniając również Liechtenstein, przez ubiegłe trzy doby umieszczono w szpitalach 70 kolejnych zarażonych, wskutek czego całkowita liczba spowodowanych koronawirusem hospitalizacji wzrosła do 5071. W Liechtensteinie odnotowano dotąd 149 przypadków infekcji koronawirusowej (w tym 11 w ciągu ostatnich trzech dni) i jeden zgon.
Od początku pandemii w Szwajcarii i Liechtensteinie wykonano już 1,5 mln testów na obecność koronawirusa, z których co dwudziesty dał wynik pozytywny. Jak zaznacza BAG, nie można tu wykluczyć kilkakrotnego korzystania z testów przez te same osoby.
Cztery przypadki zakażenia koronawirusem w Gwardii Szwajcarskiej
Cztery przypadki zakażenia koronawirusem wykryto w miniony weekend w Gwardii Szwajcarskiej
—poinformował w poniedziałek Watykan.
Ponadto potwierdzone zostały trzy zakażenia wśród mieszkańców za Spiżową Bramą.
Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni w oświadczeniu przekazanym dziennikarzom napisał, że zakażeni z Gwardii mają objawy i są w izolacji. Dodał, że prowadzone są kontrole, by ustalić ich kontakty z innymi osobami.
Jak zaznaczył rzecznik, zgodnie z dyspozycjami wydanymi przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego wszyscy żołnierze Gwardii Szwajcarskiej, zarówno na służbie jak i poza nią, noszą maseczki ochronne w miejscach zamkniętych i na otwartej przestrzeni oraz przestrzegają innych reguł sanitarnych.
Według informacji, jakie podał Bruni, także trzy osoby mieszkające w Watykanie mają lekkie objawy Covid-19 i przebywają w domowej izolacji.
Cztery regiony Hiszpanii ogłosiły kolejne restrykcje związane z Covid-19
Rządy czterech wspólnot autonomicznych Hiszpanii ogłosiły nowe restrykcje epidemiczne w związku ze wzrostem zachorowań na Covid-19. Wchodzą one w życie od poniedziałku w Nawarze i części Asturii i Madrytu, a od wtorku w położonej w Andaluzji prowincji Grenada.
Władze wspólnoty autonomicznej Madrytu, gdzie od piątku w dziewięciu miastach obowiązuje stan alarmowy nakazujący izolację społeczną, w poniedziałek wprowadziły restrykcje epidemiczne w kolejnych czterech strefach stołecznej aglomeracji.
Od poniedziałku nowe obostrzenia w korzystaniu z przestrzeni publicznej obowiązują też w części Asturii oraz we wspólnocie autonomicznej Nawarry, w której w ciągu ostatnich dwóch tygodni stwierdzono najwięcej w całej Hiszpanii infekcji w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.
Z kolei wraz z drastycznym wzrostem liczby infekcji w prowincji Grenada, na południu kraju, rząd Andaluzji ogłosił w poniedziałek wprowadzenie tam od wtorku ograniczeń w wychodzeniu z domów.
Z szacunków władz medycznych Hiszpanii, gdzie pomiędzy sobotą a niedzielą zanotowano 41 zgonów na Covid-19, wynika, że aktualnie objętych przymusową izolacją społeczną jest prawie 40 gmin tego kraju. Przewiduje ona możliwość wychodzenia z domu tylko do pracy, szkoły, lekarza lub na zakupy.
Ponad 50 tys. nowych zakażeń koronawirusem w USA
W Stanach Zjednoczonych w ciągu minionej doby stwierdzono 50 965 zakażeń koronawirusem
—podał Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Zmarło 460 kolejnych osób.
W sumie w USA od początku pandemii koronawirusem zakaziły się 7 760 593 osoby, a zmarło 214 765 osób.
Chociaż Nowy Jork nie jest już epicentrum pandemii w USA, stan ten jest najbardziej dotknięty pod względem liczby zgonów. Do tej pory zmarły tam 33 294 osoby, a w samym mieście Nowy Jork odnotowano 23 883 zgony.
Po Nowym Jorku drugi pod względem liczby przypadków śmiertelnych jest Teksas (16 971), następnie Kalifornia (16 576), New Jersey (16 174) i Floryda (15 364). W Massachusetts zmarły 9604 osoby, w Illinois 9230, w Pensylwanii 8330, w Georgii 7416, w Michigan 7219.
Pod względem liczby zakażeń listę otwiera Kalifornia (854 712), dalej jest Teksas(818 336), Floryda (734 491), a następnie Nowy Jork (474 286).
Instytut IHME z Uniwersytetu w Waszyngtonie przewiduje, że do 3 listopada, czyli daty wyborów prezydenckich, w USA na Covid-19 umrze 235 tys. osób. Do końca grudnia prawdopodobnie będzie 360 tys. przypadków śmiertelnych.
Rekordowa liczba zgonów na Covid-19 w Iranie
Drugi dzień z rzędu w Iranie odnotowano rekordową liczbę zgonów pacjentów z koronawirusem
—wynika z poniedziałkowych informacji ministerstwa zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby na Covid-19 zmarły 272 osoby oraz wykryto 4206 nowych infekcji, co również jest nowym rekordem.
Nowy bilans pandemii w Iranie, najciężej doświadczonym przez Covid-19 kraju Bliskiego Wschodu, to obecnie 504 281 wykryte zakażenia koronawirusem i 28 816 zgonów.
Liczba infekcji oraz zgonów w Iranie rośnie niemal nieprzerwanie od miesiąca. Najtrudniejsza sytuacja jest w Teheranie, gdzie w odpowiedzi na pandemię zamknięte zostały m.in. meczety, szkoły, uczelnie, kina i inne miejsca publiczne.
Władze bronią się jednak przed decyzją o ponownym wprowadzeniu ogólnokrajowej kwarantanny z uwagi na troskę o gospodarkę, która jeszcze przed pandemią zmagała się z trudnościami wywołanymi m.in. przez amerykańskie sankcje.
Wśród zakażonych w ostatnim czasie znanych osób jest szef irańskiej Organizacji Energii Atomowej Ali Akbar Salehi oraz jeden z wiceprezydentów Iranu Mohammad Bagher Nobacht.
Ponad 12 tys. nowych zakażeń w Brazylii
W ciągu ostatniej doby w Brazylii zarejestrowano 12 345 nowych przypadków zakażenia koronawirusem
—poinformowało w niedzielę wieczorem czasu lokalnego brazylijskie ministerstwo zdrowia. Stwierdzono także 290 nowych przypadków śmiertelnych.
To znaczny spadek liczby dobowego przyrostu zakażań. W ostatnich trzech dniach w Brazylii zgłaszano ok. 27 tys. nowych infekcji, wcześniej było ich ponad 40 tys. dziennie.
Według oficjalnych danych od początku pandemii w Brazylii potwierdzono 5 094 982 przypadki zakażenia koronawirusem. Z powodu Covid-19 zmarło w tym kraju 150 488 osób.
Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w trudno dostępnych rejonach rozległego kraju, takich jak Amazonia, w których pomoc medyczna jest często niedostępna.
Na półkuli południowej kończy się sezon zimowy i powracają letnie upały. Tłumy ludzi zapełniają plaże i bary nie przestrzegając środków ostrożności.
Pod względem liczby zgonów Brazylia zajmuje drugie miejsce na świecie - po Stanach Zjednoczonych. Natomiast pod względem liczby zakażeń jest trzecim najbardziej dotkniętym koronawirusem krajem na świecie, po Stanach Zjednoczonych i Indiach.
aes(PAP)
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/521617-kolejne-rekordy-zakazen-w-wielu-krajach-swiata
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.